Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Domácí porod,očkování, spor s pediatrem

29.09.2015

Dobrý den, mám další problém a s tím i otázku. Chceme odložit očkování a bohužel naše pediatra nám nabídla pouze vakcíny, které jsou uznávány ve vyhlášce a už nám ale nenabídla ty, které jsou alternativa. Při dotazu, prč nám o tom neřekla rovnou mi řekla, že ona je povinna pouze nabídnou vakcíny, které jsou ve vyhlášce jako uznávané a nikoliv alternativy. Jenže já jsem koukal do zákona a tam je:
Právo pacienta na Informovaný souhlas a revers
Na základě § 5 Úmluvy o biomedicíně, uveřejněné pod č. 96/2001 Sb.m.s., je jakýkoli zákrok v oblasti péče o zdraví možno provést pouze za podmínky, že k němu dotčená osoba poskytla svobodný a informovaný souhlas. Tato osoba musí být předem řádně informována o účelu a povaze zákroku, jakož i o jeho důsledcích a rizicích. Dále musí být poučena o dostupných alternativách.
Podle § 23, odst. 2, zákona o péči o zdraví lidu, může osoba péči odmítnout prostřednictvím písemného reversu (tzv. negativní revers).
Čili zmiňují se i alternativy. Má tedy povinnost nabídnou něco navíc, nebo je to pouze dobrá vůle?

Moje druhá otázka je, že zcela otevřeně nám řekla, že kdyby věděla, že plánujeme domácí porod, tak by nás odmítla s tím, že je taková dohoda, ale víc to nebude rozebírat. Pediatr ale přeci tohle udělat nemůže..A navíc ji máme natočenou, jak toto říká. Prý to ale nemůžeme použít, protože nahrávky jsou vyjmuty z důkazů i když se natáčet ve jménu ochrany dětí může. Co s tím?

Děkuji.

Dobrý den.
Očkování je preventivní zákrok, není to bezprostředně život zachraňující zákrok, jelikož dítě v době očkování je obvykle zdravé a není v přímém ohrožení života a zdraví. Očkování není 100% účinné a může mít i velmi vážné negativní dopady na zdraví dítěte.U každého zákroku existuje povinnost zdravotníka pacienta nebo pacientova zákonného zástupce řádně poučit a i pediatra má povinnost zdravotníka poučit vždy o všech jí známých o alternativách navrhovaného postupu či zákroku Povinnost poučit rodiče dítěte o alternativách běžně užívaných vakcín je dle mého názoru nesporná vzhledem k účelu poučení.
Informace o vakcínách a jejich alternativách by Vám měl umět poskytnout např. Státní ústav pro kontrolu léčiv http://www.sukl.cz/prehledy-a-databaze-sukl
Pediatr nesmí odmítnout převzít do péče dítě z domácího či ambulantního porodu, jen proto, že lékař nesouhlasí s tím jak se dítě narodilo.Lékař nemůže odmítnout převzít do péče pacienta ze spádového území a v případě, kdy se jedná o neodkladnou péči. Každé odmítnutí převzetí pacienta do péče musí být lékařem pacientovi písemně potvrzeno . Listina základních práv a svobod v čl. 31 zaručuje každému právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.To že se dítě narodilo doma se nedá klasifikovat ani způsobem, že by rodiče přestali poskytovat součinnost pro další poskytování zdravotních služeb. Tedy tzv. alternativní způsob porodu nespadá do žádné z možností uvedené v § 48 zákona o zdravotních službách, pro které by Vás mohla lékařka do péče nepříjmout nebo z péče vyloučit.
Povinnost dětského lékaře převzít dítě ihned po narození. Debaty Vaší paní doktorky, na téma, že jste jí neřekli, že plánujete domácí porod, jsou tedy nesmyslné. Doporučuji, aby v případě, pokud rodiče plánují porod doma a hledají pediatra,se vybraného pediatra zeptali a to nejlépe písemně, zda má volnou kapacitu, zda registruje nové pacienty a zda přijímá nové pacienty z území, kde rodina bydlí. Po obdržení kladné odpovědi rodiče lékaři poděkujte a projevte o registraci dítěte zájem,a teprve potom sdělte, že jde o převzetí dítěte po porodu doma, či po ambulantním porodu.
V případě, že by lékařka bez legitimního a zákonem podloženého důvodu odmítala přijetí dítěte jen z důvodu porodu doma, můžete na ni podat stížnost. Je např. možné podat stížnost k České lékařské komoře, stížnost ke krajskému úřadu, stížnost ke zdravotní pojišťovně, stížnost z důvodu diskriminace k veřejnému ochránci práv - z důvodu světonázoru a přesvědčení.
Pokud by došlo k soudnímu sporu, nelze nikdy předem předjímat, který důkaz soud vyloučí či jak budou důkazy posuzovány.

Více informací např.zde : www. rozalio.cz
Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách
Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví
Dr. Strunecká : Doba jedová http://www.dobajedova.cz/
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zdravotní péče v těhotenství a mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.