Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: těhotenství, pracovní neschopnost, zaměstnání a jiná výdělečná činnost

21.09.2015

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu, jak bych měla správně postupovat v následující situaci:
Jsem v 6. měsíci těhotenství a pracuji jako projektová manažerka. Občas se necítím moc dobře (závratě, únava, bolesti zad, celkové vyčerpání), ale reálně nemocná vlastně nejsem. Práce je náročná časově (často i přes 10 hod. denně), stresuji se i o víkendu, kdy nám běží různé akce. Prosila bych o informace.
1) Je možné jít na neschopenku, když mi vlastně "nic není" a jsem jen strašně unavená? Pokud ano, mám o ni požádat gynekologa nebo praktického lékaře?
2) Pokud bych byla na nemocenské, kdo určuje / kontroluje, co smím a nesmím během vycházek dělat? Ptám se proto, že některé dny se cítím dobře a z důvodu počínající bolesti zad bych ráda navštěvovala cvičení (např. jógu) pro těhotné či chodila plavat, ale abych pak neměla problémy z toho, že jsem na nemocenské a přitom "sportuji".
3) Práce mě nadměrně unavuje zejména kvůli tomu, že je toho prostě moc. Myslím, že řešením by bylo i zkrácení úvazku, ale do toho se mi upřímně nechce kvůli následnému snížení mateřské. Někde jsem četla, že i při nemocenské lze pracovat např. na DPP nebo na IČO, pokud to není u toho zaměstnavatele, u kterého jsem na neschopence a že to nesmí být stejná práce. Mohla bych tedy pracovat např. 4 hod. denně s jiným popisem činnosti u jiné firmy? Kdo to kontroluje a rozlišuje, zda se jedná o odlišnou činnost?
4) Jelikož v současném zaměstnání mám na starosti několik projektů a mnoho další agendy, jsem si vědoma, že pro současného zaměstnavatele by nastal celkem velký problém, kdybych takto náhle odešla. (Náhradu za mě jsme chtěli hledat a zaškolit až koncem září a v průběhu října). Jsem si jistá, že kdybych teď odešla na nemocenskou, tak by po mě chtěli, abych alespoň částečně pracovala z domova. To by mi nevadilo, ale jak říct, že za to chci dostat zaplaceno, když dle zákona u stejného zaměstnavatele dělat nemůžu? Jak se toto řeší? (V podobné situaci je jistě mnoho firem, kterým náhle někdo odejde na nemocenskou).
5) Na jednom webovém portále jsem četla, že podle předpisů by OSVČ během mateřské (při pobírání peněžité pomoci v mateřství) neměla vystavovat faktury. Je to pravda? A pokud ano, týká se to i OSVČ s vedlejší činností? Jak je to během nemocenské a jak během rodičovské dovolené? Přeci mateřská i rodičovská jsou zákonnými důvody k OSVČ vedlejší, nebo ne? Je z hlediska účetnictví (fakturace) situace stejná, když se jedná o rodinnou firmu, kdy je podnikatelská činnost psaná na jednoho člena rodiny a přitom jich (např. na farmě) pracuje více?

Za odpovědi předem mnohokrát děkuji

Dobrý den,

1) Pokud Váš ošetřující lékař(gynekolog) shledá, že je důvod k pracovní neschopnosti (velká únava také člověka zdravotně vyčerpává), nic nebrání tomu, aby Vám pracovní neschopnost gynekolog předepsal, záleží na domluvě s ním.

2) Pokud byste byla v pracovní neschopnosti, tak budete mít stanovené vycházky,ve kterých nikdo nekontroluje, co v dané době děláte.

3) V době pracovní neschopnosti lze pracovat pro stejného zaměstnavatele, pokud je to jiná činnost na jinou smlouvu než je ta, ze které je poskytováno nemocenské (samozřejmě s ohledem na aktuální zdravotní stav). Kontrola v pracovně právní oblasti spadá do agendy inspektorátů práce. Můžete pracovat i pro jiného zaměstnavatele a vykonávat stejnou pracovní činnost, ale zde je nutné se držet ustanovení § 304 zákoníku práce, které stanoví, že zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.Pokud půjde o výkon jiné činnosti, není třeba zaměstnavateli tuto skutečnost ani oznamovat, nestanoví-li Vaše pracovní smlouva, event. vnitřní předpisy jinak.

4) Pokud to lze, tak bych se zaměstnavatelem uzavřela některou z dohod konaných mimo pracovní poměr s jinou náplní práce než je ta sjednaná ve smlouvě, ze které je nemocenské poskytováno. Firmy to velmi často řeší zástupem po dobu dlouhodobé pracovní neschopnosti smlouvou s jiným pracovníkem na dobu určitou nebo rozdělením činnosti mezi pracovníky stávající.

5) Pokud budete pobírat peněžitou pomoc v mateřství na základě zaměstnání, tak můžete vystavovat faktury jako OSVČ, stejný postup je i s pracovní neschopností a rodičovskou dovolenou.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.