Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství

16.09.2015

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícího se mateřské a rodičovské dovolené.
Situace je taková, že nyní čerpám RD s prvním dítětem (synovi byly v červenci 2 roky). Poslední dávka RD mi má přijít v listopadu. Nyní zároveň pracuji na částečný úvazek (smlouva od 16.2.2015 do 31.12.2015). Původní smlouvu jsem měla na dobu určitou a zanikla v průběhu RD. V lednu se nám má narodit druhé dítě. Zajímalo by mě, 1)zda budu mít nárok na PPM, pokud bych nastoupila na MD začátkem prosince?
2) V případě, že bychom zvažovali, že na mateřskou nastoupí manžel (tedy ne fyzicky, ale že PPM se bude vypočítávat z jeho platu a o dítě se budu starat já), co by to pro mě znamenalo? Mohla bych po narození dítěte požádat o RD a po 6 týdnech přerušit, aby mohl manžel zažádat o PPM? A od listopadu do porodu dítěte bych se měla nahlásit na ÚP? A jak bych měla postupovat v době, kdy by manžel čerpal PPM? Také bych měla být hlášená na ÚP (v našem případě cca od března 22 týdnů)?
3) Manžel pracuje jako příslušník PČR. Standardně si policisté nemohou přivydělávat...jak je to v případě čerpání PPM? Napadají nás 2 možnosti, ale nevíme, zda je to reálné... a) manžel by byl převelen - mohl by čerpat PPM a dále pracovat? b) manžel by byl z důvodu čerpání mateřské zařazen mimo službu (tedy odešel by na mateřskou), mohl by si vydělávat jinde?
Mockrát děkuji za Vaší odpověď. Hezký večer

Vážená paní,
Vám podle mých propočtů nárok na peněžitou pomoc v mateřství vznikne, proto doporučuji, abyste nejdříve na peněžitou pomoc v mateřství nastoupila Vy a následně otec dítěte po uplynutí 6 týdnů od porodu. Souběžné pobíraní peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku je v podstatě vyloučeno. Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství, náleží rodičovský příspěvek jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovského příspěvku a těmito dávkami.

Zákon umožňuje střídání matky dítěte s jejím manželem či otcem dítěte, jak správně píšete, v péči o dítě, a to na základě písemné dohody, přičemž každý z nich má při této péči o dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství po dobu a za podmínek stanovených zákonem o nemocenském pojištění. Střídání se umožňuje od počátku 7. týdne ode dne porodu a četnost střídání omezena není. V případě střídání v péči o dítě se zastaví výplata peněžité pomoci v mateřství matce a začne se vyplácet tato dávka muži z jeho nemocenského pojištění, pokud splňuje podmínky nároku na její výplatu, a naopak. Po tuto dobu však otec nesmí vykonávat práci, ze které mu dávka náleží.

Je tedy možné, aby otec pobíral peněžitou pomoc v mateřství a Vy byla v evidenci uchazečů o zaměstnání. Upozorňuji však, že bude třeba plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání - aktivně

Doporučuji tedy nejdříve, abyste Vy nastoupila na peněžitou pomoc v mateřství a případně se s otcem po šesti týdnech po porodu vystřídala. V této době se můžete zaevidovat jako uchazečka o zaměstnání, ale musíte plnit všechny povinnosti uchazeče o zaměstnání, tj. především aktivně hledat zaměstnání.

Ad2) Otec dítěte by čerpal po dobu nároku na peněžitou pomoc v mateřství rodičovskou dovolenou
podle § 82 zákona č. 361/2003 Sb., zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů.

§ 82
Rodičovská dovolená
Příslušnice a příslušník mají nárok na rodičovskou dovolenou na základě žádosti. Rodičovská dovolená se příslušnici, která je matkou dítěte, poskytne po skončení mateřské dovolené a příslušníkovi, který je otcem dítěte, nejdříve dnem narození dítěte, a to v rozsahu, v jakém o ni požádají, nejdéle však do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Podle § 48 odst. 2 zákona č. 361/2003 Sb., příslušník nesmí vykonávat jinou výdělečnou činnost než službu podle tohoto zákona; toto omezení se nevztahuje na případy uvedené v § 29, 31 a § 33 písm. a) a na další činnosti stanovené interními akty vydanými řediteli bezpečnostních sborů. Jedna z výjimek je záloha neplacená - rodičovská dovolená. Podle § 33 písm.a) Do zálohy neplacené se zařadí příslušnice nebo příslušník, jimž je udělena rodičovská dovolená. To znamená, že otec si smí přivydělávat během rodičovské dovolené.

Informace k nemocenskému pojištění
Podrobnější informace k vašemu případu Vám ochotně sdělí na call centrum nemocenského pojištění, které vyřizuje dotazy veřejnosti a poskytuje informace o dávkách nemocenského pojištění na telefonním čísle 840 406 040.

Právní předpisy
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.