Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: neplacené volno, nemocenské, další ppm a dovolená na zotavenou

14.09.2015

Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené, která mi končí třetími narozeninami syna, což je 6. 10. 2015. Jsem znovu těhotná a do nástupu na mateřskou dovolenou (v únoru 2016), půjdu na nemocenskou. Lékařka mi ji chce napsat od 5. 10. 2015. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou u zahraniční firmy, která tu má české s. r. o. Až dnes jsem zjistila, že se na začátku září firma přejmenovala (má nového, opět zahraničního, majitele). Stále je to ale s. r. o. Týká se mně nějak tato změna, když mám pracovní smlouvu podepsanou s firmou jiného názvu? Mám stále nárok na nemocenskou a posléze na mateřskou vypočítanou z mého platu? Navíc mi dnes kolegyně sdělila, že se bude i česká pobočka rušit a budeme zaměstnáni pod polskou centrálou. Nevím ale, kdy k tomu má dojít. Chci vás požádat o radu, jak se mně to týká a zda to nějak ovlivní mojí nemocenskou a mateřskou? A ani netuším, zda mě automaticky mohou převést pod polskou centrálu nebo nám budou vystavovat nové pracovní smlouvy. Ani netuším na koho se ve firmě obrátit, neobtěžovali se mně o těchto změnách informovat, moji bývalí šéfové jsou vyhození a spadáme formálně pod Polsko, kde nikoho neznám. Vím, že se do té firmy vracet už nebudu, ale ted bych nerada přišla o dávky. Mohou mě v této situaci vyhodit? Děkuji předem za zprávu. S pozdravem,

Vážená paní,
zaměstnavatel není ze zákona povinen Vám neplacené volno z důvodu péče o dítě do 4 let věku poskytnout, závisí to zcela na jeho rozhodnutí. Pokud Vám neplacené volno poskytne a Vy budete nemocná, nemáte nárok na nemocenské. Nemocenské je dávka, která má nahradit ušlý příjem, který Vám při neplaceném volnu nepřísluší. pro nárok na PPM se doba rodičovské dovolené i neplaceného volna do 4 let věku dítěte posuzuje jako doba účasti na nemocenském pojištění. PPM náleží při narození dalšího dítěte i bez návratu do zaměstnání. V praxi to znamená, že matce, u níž při nástupu na další PPM trvá pracovní poměr, nárok na další PPM vzniká vždy.
Nebude-li mít matka v rozhodném období žádný příjem ze zaměstnání (např. z důvodu čerpání rodičovské dovolené) nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, považuje se za rozhodné období první předchozí kalendářní rok, v němž měla matka započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Z tohoto příjmu se určí denní vyměřovací základ pro výpočet další PPM.
Vzniká-li za trvání stejného zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte nárok na PPM, porovnává se denní vyměřovací základ před redukcí s denním vyměřovacím základem před redukcí u předchozího dítěte. Matce náleží PPM z vyměřovacího základu, který je pro ni výhodnější.
Doba pobírání nemocenského při rizikovém těhotenství se považuje za tzv. vyloučené dny, takže nemá vliv na výpočet peněžité pomoci v mateřství.
K nároku na dovolenou na zotavenou po mateřské dovolené: Zákoník práce v § 217 odst. 5 stanoví, že pokud požádá zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět. Pak takto poskytnutou dovolenou nelze podle § 223 odst. 1 zákoníku práce z důvodu dalšího čerpání rodičovské dovolené krátit.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.