Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství

13.09.2015

Dobry den, obracim se na vas s dotazem ohledne nastupu na materskou dovolenou. Moje situace je takova,ze momentalne pobiram rodicovsky prispevek na prvni dite. Posledni davka mi prijde v listopdu 2015. Zaroven pracuji od 15.2.2015 na DPC (vydelek cca 4000kc/mes, smlouva do 31.12.2015) a nyni jsem tehotna (termin porodu mam 26.1.2016). Chtela bych se zeptat,1) zda budu mit narok na PPM,pokud bych chtela na materskou nastoupit v prubehu prosince. 2) Pripadne jak by to bylo,pokud by materskou cerpal manzel a ja se o dite starala...vim,ze manzel muze zazadat az po uplynuti 6ti nedeli. Jak tedy postupovat do teto doby? Mela bych se zaregisterovat na UP? 3)Pripadne,ze by nenastala ani jedna z techto variant a ja bych po porodu zacala pobirat rodicak,jak mam vyresit dobu mezi posledni davkou RP prviho ditete (listopad) a prvni davkou RP druheho ditete (leden)? Mockrat dekuji za odpoved. Hezky vecer.

Vážená paní,

základní podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů.

U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.

Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Podpůrčí doba činí 28 týdnů (u pojištěnky, která porodila zároveň dvě nebo více dětí činí podpůrčí doba 37 týdnů).

U pojištěnce, pokud převzal dítě do péče (na základě rozhodnutí příslušného orgánu, z důvodu úmrtí matky, z důvodu dlouhodobého závažného onemocnění matky nebo na základě dohody podle tohoto zákona) činí podpůrčí doba 22 týdnů (31 týdnů při převzetí dvou a více dětí zároveň).

Peněžitou pomoc v mateřství je možno pobírat nejdéle do 1 roku věku dítěte, jde-li o dávku náležející z titulu porodu dítěte. Jde-li o dávku náležející z titulu převzetí dítěte do náhradní péče - do 7 let věku a 31 týdnů.

Zákon umožňuje střídání matky dítěte s jejím manželem či otcem dítěte, jak správně píšete, v péči o dítě, a to na základě písemné dohody, přičemž každý z nich má při této péči o dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství po dobu a za podmínek stanovených zákonem o nemocenském pojištění. Střídání se umožňuje od počátku 7. týdne ode dne porodu a četnost střídání omezena není. V případě střídání v péči o dítě se zastaví výplata peněžité pomoci v mateřství matce a začne se vyplácet tato dávka muži z jeho nemocenského pojištění, pokud splňuje podmínky nároku na její výplatu, a naopak. Po tuto dobu však otec nesmí vykonávat práci, ze které mu dávka náleží.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám tedy vznikne. Na peněžitou pomoc v mateřství můžete nastoupit v době od 1.12.2015 (8 týdnů před očekávaným dnem porodu) do 15.12.2015. Již k 1.12. splníte výše uvedené podmínky pro nástup na peněžitou pomoc v mateřství.

Doporučuji tedy nejdříve, abyste Vy nastoupila na peněžitou pomoc v mateřství a případně se s otcem po šesti týdnech po porodu vystřídala. V této době se můžete zaevidovat jako uchazečka o zaměstnání, ale musíte plnit všechny povinnosti uchazeče o zaměstnání. Souběžné pobíraní peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku je v podstatě vyloučeno. Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství, náleží rodičovský příspěvek jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovského příspěvku a těmito dávkami.

Podrobnější informace k vašemu případu Vám ochotně sdělí na call centrum nemocenského pojištění, které vyřizuje dotazy veřejnosti a poskytuje informace o dávkách nemocenského pojištění na telefonním čísle 840 406 040.

Právní předpisy
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.