Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na peněžitou pomoc v mateřství a osatní dávky

30.09.2015

Dobry den
Chtela bych se zeptat jak na tom budu kdyz:
- jsem po skole
- nemam nic odpracovano
- tet jsem nastoupila do prace takze jsem ve zkusebni dobe
- jsem v praci prez agenturu
- a jsem tehotna
V tom pripade se vas ptam jake prispevky dostanu ci nedostanu a kde je mam vyrizovat
Dekuji predem za odpoved

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (do této doby se započítává doba trvání pracovního poměru i doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno) s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů. Pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání.
Pokud žena nesplní podmínky vzniku nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ale má nárok na nemocenské (tj. došlo u ní ke vzniku pracovní neschopnosti za trvání pracovního poměru, popř. v ochranné lhůtě max. 7 kalendářních dnů ode dne skončení pracovního poměru, za předpokladu, že zaměstnání trvalo alespoň 7 pracovních dnů), uzná jí lékař práce neschopnou od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu (za předpokladu, že již není v pracovní neschopnosti např. z důvodu tzv. rizikového těhotenství již dříve) a její pracovní neschopnost ukončí zpravidla uplynutím 6. týdnů po porodu. Nemocenské pobírané v období od počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu do konce 6. týdne po porodu je tzv. nemocenským pobíraným v souvislosti s porodem a nárok na ně Vám umožní provést volbu rodičovského příspěvku.
Peněžitá pomoc v mateřství a nemocenské jsou dávky nemocenského pojištění, nárok na ně se uplatňuje na tiskopisu vystaveném ošetřujícím lékařem, který se předává zaměstnavateli (v případě vzniku nároku z titulu ochranné lhůty bývalému zaměstnavateli). Pro orientační výpočet výše dávky můžete využít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – http://www.mpsv.cz/cs/13622.
V souvislosti s péčí o dítě budete dále pobírat rodičovský příspěvek, a to poprvé za měsíc, ve kterém se dítě narodí, pokud nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani nemocenské v souvislosti s porodem, pokud mít nárok na tyto dávky budete bude rodičovský příspěvek na pobírání těchto dávek navazovat. Rodičovský příspěvek je dávkou stání sociální podpory. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Bližší informace, tiskopis žádosti a seznam příslušných pracovišť naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2. Zde jsou i informace o dalších dávkách státní sociální podpory, na které byste event. mohla mít nárok (např. porodné).
Ve zkušební době s Vámi může být ukončen pracovní poměr bez udání důvodu i v době těhotenství.
Vzhledem k tomu, že nyní nelze předpokládat, jaký bude další vývoj ve Vašem případě, zda bude pracovní poměr ukončen a kdy, zda dojde v souvislosti s těhotenstvím ke vzniku pracovní neschopnosti atd., nelze Váš dotaz konkrétně zodpovědět.
Mnoho užitečných informací naleznete v naší brožuře - http://www.aperio.cz/621/nebojujte-se-zakony-a-sladte-praci-s-rodinou-prirucka-pro-rodice-2015
V případě potřeby se můžete opět obrátit na naši poradnu.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.