Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Úprava poměrů k dítěti

10.09.2015

Dobrý den,moc prosím o radu... S přítelem jsme s polu 4 roky,nejsme sezdaní. Já si pořídila ještě před naším seznámením byt který si splácím,takže bydlíme spolu s tím že přítel tu nemá trvalé bydliště. Měli jsme krásný vztah,ale v dubnu se nám narodil syn a všechno se začalo bortit. Najednou jsme si nějak přestali rozumět,hádky jsou u nás na denním pořádku,už to začíná zatěžovat i rodinu. A hlavně je to velký nápor na psichyku. Snaha udržet vztah a zachránit rodinu mi už připadá beznadějná. Proto prosím o radu na co budeme mít s malinkým ze sociálního hlediska nárok, jak často by přítel syna mohl navštěvovat. Co všechno si mám jako matka vyběhat a vyřídit-čím začít a na co se připravit. Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,
v první řadě je třeba si uvědomit, že myslet si předem, že bude syn svěřen do Vaší výlučné péče a otci budou určeny návštěvy, je poněkud předčasné. Dá se předpokládat, že otec bude syna chtít do své péče nebo do střídavé péče. Domnívám se, že nejprve by to chtělo učinit pokus o napravení dlouholetého vztahu. Ono to není tak neobvyklé, že narození dítěte vztah rozkolísá, stálo by za to uvažovat o pomoci nějaké partnerské poradny, kde by Vám pomohli nastalé situaci porozumět a vedli by Vás oba k nějakému řešení. Například v Praze můžete využít služeb Centra sociálních služeb http://www.csspraha.cz/24831-poradna-pro-rodinu-manzelstvi-a-mezilidske-vztahy. Podobná centra existují i jinde v republice.
I když by se Vám nepodařilo vztah udržet, minimálně by to mělo napomoci schopnosti se chovat k sobě v souladu jako rodiče společného dítěte. Pokud totiž budete ohledně záležitostí týkajících se společného syna trvale ve sporu, bude to špatné pro všechny tři zúčastněné. Pokud budete schopni se dohodnout, můžete soudu předložit dohodu o tom, jak si budoucí poměry k dítěti představujete a soud takovou dohodu zpravidla schválí.
Pokud dojde ke spornému řízení, bude soud rozhodovat o tom,komu bude dítě svěřeno do péče, bude rozhodovat o výši výživného a na návrh druhého z rodičů také o tom jak a jak často bude probíhat styk se synem. Nedá se předem odhadnout, jak by toto bylo rozhodnuto u takto malého dítěte, ale je třeba počítat s tím, že časem, pokud bude druhý rodič chtít, dojde ke změně a může dojít například časem i k nařízení střídavé péče. Dále je třeba vědět, že i když bude dítě svěřeno do péče jednomu z rodičů, neznamená to, že nemusíte o všech důležitých okolnostech týkajících se syna rozhodovat společně. Naopak, dítě bude vždy Vaše společné a budete celý život muset spolupracovat jako jeho rodiče.
Kdyby bylo dítě svěřeno do Vaší péče, bylo by otci vyměřeno výživné. Kromě výživného na dítě byste mohla požadovat také výživné pro sebe. Na výživné neprovdané matce pamatuje občanský zákoník a přiznává toto právo do dvou let věku dítěte. Pokud nebude plněno dobrovolně, je nutno toto výživné žalovat, ale v řízení odlišném od řízení týkajícího se dítěte.
Nějaké případné další sociální dávky by se odvíjely od příjmu, kterého byste jako společně posuzované osoby (tedy Vy a dítě) dosahovaly, to je nyní předčasné řešit.
Související právní předpis:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.