Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Další těhotenství, nemocenská, PPM

04.09.2015

Dobrý den,
Prosím o radu – 5.5.2015 se mi narodil syn, nyní jsem na mateřské. S manželem ale chceme druhé dítě, které bude následovat do 3 let. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, ale vím, že až se budu vracet do zaměstnání, tak dostanu výpověď pro nadbytečnost. Jak prosím postupovat, abych mohla čerpat nemocenskou s druhým dítětem a následně druhou mateřskou bez rizika, že mě mezitím zaměstnavatel vyhodí pro nadbytečnost (nerada bych přišla o slušnou mateřskou, ale zároveň bych ráda využila možnosti pobírat nemocenskou, neboť je to cenově výhodnější a jelikož platíme hypotéku, tak potřebujeme každou korunu):
1) Brzy mi bude končit mateřská a budu nastupovat na rodičovskou, mohu zaměstnavateli písemně poslat dopis, že žádám o čerpání rodičovské do 2,5 let věku dítěte?
2) tzn. že budu muset nastoupit do práce dne 6.11.2017 a navíc ještě např. měsíc před tím musím oznámit zaměstnavateli dopisem, že dne 6.11.2017 nastupuji zpět do práce?
3) Když budu k tomuto datu již těhotná a doktor my napíše neschopenku kvůli rizikovému těhotenství, tak stačí k tomuto datu doručit tuto neschopenku zaměstnavateli a nemusím se dostavovat osobně kvůli nástupu do práce a následně předání neschopenky?
4) Může mě zaměstnavatel vyhodit pro nadbytečnost, když místo fyzického nástupu do práce nastoupím ihned po skončení rodičovské na neschopenku (neschopenka mi bude bezprostředně navazovat na konec rodičovské dovolené) a po skončení neschopenky nastoupím na další mateřskou s druhým dítětem, poté na rodičovskou? Bude můj pracovní poměr trvat až do ukončení rodičovské s druhým dítětem (až tehdy mi bude moci dát zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost)?

Moc děkuji za odpovědi.

Dobrý den,
Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění a jsou následující:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM;
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta 180 dní ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.
Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění; pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte)
- nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají jen ty OSVČ, které si v předchozích dvou letech alespoň 270 dní před nástupem na mateřskou dovolenou platily nemocenské pojištění, z toho nejméně 180 dnů v posledním roce před počátkem podpůrčí doby.
Pro získání PPM je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

Pokud má stále stejného zaměstnavatele, pak podle § 19 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb., platí: pokud u zaměstnankyně za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje se za denní vyměřovací základ denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.

Rodičovská dovolená je volno, které poskytuje zaměstnavatel nejdéle do věku 3let dítěte. O rodičovskou dovolenou žádá zaměstnanec v délce, která mu vyhovuje, RD může opakovaně prodlužovat až do výše 3let dítěte. Zaměstnavatel Vám toto volno musí opakovaně poskytnout, pokud o to zažádáte. Čerpání rodičovského příspěvku je nezávislé na čerpání rodičovské dovolené, tzn. můžete čerpat RP a již pracovat, popř. čerpat RD a být již bez výplaty RP, protože ho máte vyčerpaný. V době RD /tedy až do věku 3klet dítěte/ je žena chráněna proti výpovědi z pracovního poměru. Stejně tak jste chráněna proti výpovědi, pokud budete v pracovní neschopnosti.

\Pokud jste zaměstnavatel požádala o RD do věku 2,5let dítěte, následný den jste povinna nastoupit zpět do zaměstnání. Pokud v té době nebude práce schopná, vystaví Vám lékař PN, kterou odevzdáte svému zaměstnavateli. Pokud budete schopná práce a nebudete chtít ještě nastoupit, můžete požádat o prodloužení RD až do věku 3let. Pokud však budete na RD, nemůžete zároveň být v PN a čerpat nemocenskou.
Pokud bude Váš pracovní trvat v době nástupu na další mateřskou dovolenou /nebo budete v ochranné lhůtě 180 dní ze skončeného zaměstnání/, budete mít nárok na PPM, pokud se tak stane do věku 4let prvního dítěte, nebude PPM nižší než u tohoto dítěte.

Právní úprava:
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.