Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Žádost o dovolenou

08.09.2015

Dobrý den,
moc Vás prosím o radu. Jsem zaměstnancem od 11.1.2011. Od 15.4.2014 jsem na nemocenské - (rizikové otěhotnění) do 17.10.2014. Od 18.10.2014 - do 1.5.2015 na mateřské a od 2.5.2015 až dosud, na rodičovské. Za rok 2013 2dny nevybrané dovolené.
19.1.2015 jsem na firmu posílala Žádost o čerpání řádné dovolené a rodičovské dovolené.
V tomto znění: Vážení, dovoluji si Vás požádat o čerpání řádné dovolené za rok 2013 a 2014 v návaznosti na ukončení mateřské dovolené.
Dále žádám o poskytnutí rodičovské dovolené předběžně do 3let věku dítěte.

V této době u nás ukončila pracovní činost p.účetní. Začala jí zastupovat paní, která veškeré podklady pro mzdy atd. zasílá externí účetní firmě. Jejíž kontakt nám ovšem odmítají dát. A tak od danného ledna s paní neustále řeším jak telefonicky tak mailem tuto žádost, která byla několikrát ztracena, zapomněna, zkrátka nevyřízena. Po mém, už né pěkném posledním mailu mi paní poslala mail, že žádost nebyla vyplněna na oficiálním dokladu, dle zákona. A poslala mi tuto žádost, kde se píše:

1) Žádám Vás tímto o poskytnutí řádné dovolené v bezprostřední návaznosti na skončení mateřské dovolené (čerpání PPM), tj. od _________________ v délce zákonného nároku na dovolenou.

2) Po vyčerpání řádné dovolené–mateřské dovolené* žádám v bezprostřední návaznosti o čerpání rodičovské dovolené do _____________________ (maximálně do tří let věku dítěte).

* nehodící se škrtněte

Jakékoli změny rozhodné pro poskytování mateřské nebo rodičovské dovolené nahlásím nejpozději do 5-ti dnů mzdové účtárně.

Ale jak mohu vyplnit datum, kde se píše od kdy chci jít na dovolenou, když tento termín, už dávno a né moji vinou proběhl? Nerada bych si vybírala dovolenou po skončení rodičovské. Dočetla jsem se, že se pak krátí.
Prosím Vás o radu - jak postupovat? Zda něco vyplnit a co. Nebo stačí žádost, kterou já jsem napsala, už dříve. A je skutečně tento dokument dán zákonem? Nic takového jsem se nikde nedočetla. A můžete mi prosím říct kolik dní dovolené bych tak měla?
Stejným způsobem s paní i řeším růžové prohlášení, které jsem jim poslala vyplněné se všemi náležitostmi a dosud ho nemám vyřešené. A také s žádostí o potvrzení o zdanitelných příjmech.
Nevím, už jak se toho domoci. Jsem z toho bezradná. Nač mám vlastně právo?
Moc děkuji za Váš čas.

Dobrý den,
zákoník práce v žádném případě nestanoví žádný formulář ani žádnou předepsanou formu, jak požádat zaměstnavatele o dovolenou. Jediné, co je třeba dodržet je to, že dle základních soukromoprávních zásad musí být každý právní úkon určitý, aby bylo jasné, co chce osoba dosáhnout. To ale dle mého názoru Vaše žádost splnila, i když ideální by bylo, kdybyste konkrétně napsala od kdy do kdy žádáte o čerpání dovolené a od kdy žádáte čerpání rodičovské dovolené. Nelze totiž zároveň čerpat řádnou dovolenou a rodičovskou dovolenou. Vám dokonce vznikl nárok na dovolenou i za rok 2015. Nicméně máte pravdu, že nyní vyplnit žádanku o dovolenou s daty již proběhlými je velmi zvláštní požadavek. Pokud tím zaměstnavatel nesleduje jen zájem mít v pořádku papíry, dokument chce antedatovat a dovolenou Vám hodlá zpětně proplatit, pak v tom nebude problém. Pokud však záměrem zaměstnavatele je se proplacení dovolené vyhnout, stejně budete muset jít do sporu. U případného soudního sporu by se pak řešilo, zda Vaše žádost byla dostatečná, zda podle ní zaměstnavatel musel jednat, zda porušil zákoník práce a další okolnosti. Domnívám se tedy, že na místě je pokusit se se zaměstnavatelem celou věc vyřešit ku srovnání celé záležitosti. Můžete dát zaměstnavateli jasně najevo, že jste o dovolenou požádala dostatečně, že žádný zákonný formulář neexistuje a že očekáváte proplacení celé Vaší zbývající dovolené, protože jste naplnila podmínku zákona a zaměstnavatel tak neměl šanci Vám nevyhovět, tudíž Vaše dovolená proběhnula. Můžete mu sdělit, že se budete muset obrátit na příslušný inspektorát práce, aby provedl kontrolu dodržování zákoníku práce, často jen toto samo pomůže a zaměstnavatel svůj postup přehodnotí.
Podle mého názoru jste nepožádala o dovolenou úplně "neprůstřelně", ale to by bylo až na posouzení soudu, vůči zaměstnavateli postupujte tak, aby věděl, že svá práva hodláte bránit.
Související právní předpis:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.