Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou

31.08.2015

Dobrý den, pracovala jsem od dubna 2010 na obecním úřadě na dobu určitou jako zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou, v září 2012 jsem pak sama odešla na rizikové těhotenství, poté na mateřskou a rodičovskou dovolenou. Za mě tedy museli vzít další paní opět na dobu určitou jako zástup za mateřskou za mě. První pracovnice se ale nyní nevrací a stala se starostkou v jiné obci, tudíž jí musí zaměstnavatel držet místo. V mé smlouvě ale není žádné přesné datum ukončení, jen formulace, že jde o zástup za mateřskou a rodičovskou. Do kdy tedy má smlouva trvá? Je z roku 2010, je to vůbec možné tak dlouhá smlouva na dobu určitou a navíc za mateřskou to jde nejvíc na tři roky? Já bych měla nastoupit zpátky do práce v roce 2016. Dcera má tři roky 23.4. Tudíž bych měla nastoupit 24.4. - toto datum ale vychází na neděli, jak to řešit? Další dotaz: informuji zaměstnavatele, že nemám žádné hlídání, protože tchyně zemřela a např. na celé letní prázdniny bych si musela vzít neplacené volno, což při mém charakteru práce nejde, máme i přímo úřední hodiny. Dále bych tam nebyla při každé nemoci dítěte atd. Očekávám, že zaměstnavatel si tam bude chtít nechat raději tu současnou paní. Čili dojde k výpovědi. Mám nárok na odstupné? Pracovala jsem více jak dva roky, poté jsem odešla na rizikové. Mám ale smlouvu na dobu určitou jako zástup za MD a RD první paní, která nyní vykonává funkci starostky v jiné obci. Půjde tedy o výpověď ze strany zaměstnavatele a musím tam odpracovat dva měsíce výpovědní doby a poté získám i tříměsíční odstupné? Mám poté nárok na podporu z úřadu práce a v jaké výši- bude vypočítána z průměrného platu a nebo z rodičovské? Jak by to bylo v případě výpovědi dohodou nebo výpovědi z mé strany - je nárok na odstupné a podporu? Nebude jen minimální podpora? Děkuji moc za Vaši odpověď. Dcera bude v těch 3 letech přijata do místní školky, ale nevím si rady s hlídáním v době nemoci a jakýchkoliv prázdnin, proto budu hledat jinou práci či brigády.

Dobrý den,
v roce 2010 bylo možné sjednat pracovní smlouvu na dobu určitou, a to na dobu mateřské a rodičovské dovolené určité zaměstnankyně, i v případě, že tato doba přesáhla dobu 3 let (hranice 3 let byla do zákoníku práce zavedena novelou 365/2011 Sb. s účinnosti od 1.1.2012; pracovní poměry uzavřené na za předchozí právní úpravy se tímto nemění).
Pokud byl pracovní poměr sjednán na dobu mateřské a rodičovské dovolené určité zaměstnankyně, pak skončením mateřské či rodičovské dovolené končí, přestože zaměstnankyně nenastoupila do zaměstnání z jiného důvodu.
Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou končí uplynutím stanovené doby, bez podávání výpovědi.
Doporučuji Vám tedy kontaktovat příslušného zaměstnavatele za účelem vyjasnění situace ohledně Vašeho pracovního poměru. Pokud by Váš pracovní poměr trval (doba určitá by byla např. formulována „do návratu zaměstnankyně XY do zaměstnání“ nebo byste se na dalším trvání pracovního poměru dohodli), pak do zaměstnání nastoupíte první pracovní den následující po třetích narozeninách Vaší dcery.
Dal-li zaměstnavatel zaměstnanci výpověď z důvodu rušení nebo přemístění zaměstnavatele nebo pro nadbytečnost v důsledku organizačních změn nebo došlo-li ke skončení pracovního poměru dohodu z uvedených důvodů, náleží zaměstnanci odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku, pokud pracovní poměr trval alespoň 2 roky – do doby trvání pracovního poměru se započítává i mateřská a rodičovská dovolená.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím pro posuzování nároku jsou poslední 2roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
Podpůrčí doba činí 5 měsíců.
U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (v roce 2015 tedy první dva měsíce ve výši 3 777 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 3 022 Kč a poslední měsíc 2 770 Kč měsíčně.)
Jinak výše podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65%, další 2 měsíce 50% dále pak 45% průměrného měsíčního čistého výdělku dosahovaného v posledním zaměstnání. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.