Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovská dovolená a zaměstnavatel v konkurzu

01.09.2015

Dobry den, chtela bych poprosit o radu.Jsem na rodicovske dovolene a muj zamestnavatel je od 5/2015 v konkursu.Dotet nebyl pridelen spravce .V praci mi zdelili,ze musim cekat na spravce a pak dostanu vypoved.Na uradu prace jsem se dozvedela,ze ak by jsem si chtela uplatnit narok ma odstupne musim dostat vypoved najpozdej v 8/2015. V pripade,ze dostanu vypoved po teto dobe urad prace mi uz odstupne neproplati.Ochranna doba je od unora do srpna 2015. Obratila jsem se na zamestnavatele a ten mi zdelil,ze jsem v tzv. ochranni dobe a nemuzu dostat vypoved.Zasilam vyjadreni pravnika nasi spolecnosti:

(Zaměstnankyni na mateřské dovolené nelze dát výpověď s ohledem na ust. § 53 odst. 1 písm. d) zákoníku práce, neboť se zaměstnanec nachází v tzv. ochranné době. . Jedinou „absolutní“ výjimku ze zákazu výpovědi představuje důvod uvedený v § 52 písm. a), co že je výpovědní důvod spočívající v tom, že se zaměstnavatel nebo jeho část ruší, a nemá tedy už možnost zaměstnance dále zaměstnávat. Z těchto důvodů lze dát výpověď zaměstnanci v jakékoliv ochranné době. Jenomže podání insolvenčního návrhu není „rušením zaměstnavatele“ protože i po prohlášení úpadku zaměstnavatel teoreticky může dál provozovat podnik. Za rušení zaměstnavatele je možné označit až vstup zaměstnavatele do likvidace a následný výmaz z rejstříku. Pokud byste se i tak rozhodli výpověď dát, výpověď by byla neplatná)
Prosim o informci jak mame postupovat sme v teto situaci 2 pracovnice aby jsme neprisli o odstupne.Ja jsem zamestnana od roku 2007. Predpokladame,ze ak by sme cekali na spravce, tak odstupne nikdy nedostaneme protoze firma nebude mit z ceho zaplatit.A pani ma UP mi povedela,ze firma spravce nemusi ani dostat a zamestnavatel mi vypoved muze dat. Dekuji za odpoved

Vážená paní,

právní problematika úpadku je řešena zákonem č. 182/2006 Sb. insolvenční zákon. V souladu s tímto zákonem je možné řešit stav úpadku na straně dlužníka několika způsoby, a to konkursem, reorganizací nebo oddlužením. Jelikož řešení úpadku oddlužením přichází v úvahu pouze u nepodnikatelských subjektů a jelikož řešení úpadku reorganizací přichází v úvahu v podstatě pouze u velkých podniků.

Insolvenční návrh spojený s návrhem na prohlášení konkursu může podat sám dlužník za podmínek stanovených insolvenčním zákonem. V souladu s ustanovením § 98 insolvenčního zákona má statutární orgán dlužníka (který je právnickou osobou nebo fyzickou osobou - podnikatelem) dokonce povinnost podat insolvenční návrh bez zbytečného odkladu poté, co se dozvěděl nebo při náležité pečlivosti měl dozvědět o úpadku dlužníka. Úpadek dlužníka je insolvenčním zákonem definován v § 3.

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud se zaměstnavatel dostane do takových ekonomických problémů, které naplňují definici úpadku dle insolvenčního zákona, má povinnost podat na sebe insolvenční návrh spojený (s největší pravděpodobností) s návrhem na prohlášení konkursu. Tento krok zaměstnavatele nicméně nemá dle mého názoru žádný bezprostřední vliv na právní postavení zaměstnanců dlužníka. Pracovní poměry zaměstnanců, jejichž zaměstnavatel se ocitl v insolvenčním řízení, rozhodně automaticky nekončí a nemohou být ani rozvázány z jiných důvodů, než které stanovuje zákoník práce.

Jelikož jste je v současné době na rodičovské dovolené, přicházelo by dle mého názoru do úvahy rozvázání pracovního poměru pouze výpovědí zaměstnavatele dle § 52 písm. a) zákoníku práce (neboť na tuto formu výpovědi se dle § 54 zákoníku práce nevztahuje zákaz výpovědi v ochranné době čerpání rodičovské dovolené), výpovědí zaměstnance z jakéhokoli důvodu nebo i bez uvedení důvodu nebo dohodou. V tomto směru, pokud nedochází k rušení zaměstnavatele nebo jeho části, zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď, je odpověď právníka společnosti správná. Zaměstnavatel ani zaměstnanec nicméně nemají žádnou povinnost pracovní poměr rozvazovat. Nárok na odstupné vzniká zaměstnanci pouze tehdy, pokud je pracovní poměr rozvazován výpovědí ze strany zaměstnavatele z tzv. organizačních důvodů [§ 52 písm. a) až c) zákoníku práce] nebo dohodou z týchž důvodů. Nárok na odstupné nevzniká v případě, pokud zaměstnanec podá výpověď sám, nebo pokud je pracovní poměr rozvázán dohodou z jiných než organizačních důvodů. Pokud tedy zaměstnavatel nemá zájem dát zaměstnancům výpověď z organizačních důvodů anebo uzavřít s nimi z těchto důvodů dohodu o rozvázání pracovního poměru, nárok na odstupné nevzniká. Dohoda o rozvázání pracovního poměru z organizačních s Vaším zaměstnavatelem by bylo vhodným řešením Vaší situace. Vznikl by Vám nárok na odstupné a zároveň by byl dodržen i zákaz zaměstnavatele dát zaměstnankyni na rodičovské dovolené výpověď.

V této souvislosti je však třeba zmínit, že podle § 246 odst. 1 insolvenčního zákona přechází prohlášením konkursu na insolvenčního správce oprávnění nakládat s majetkovou podstatou, jakož i výkon práv a plnění povinností, které přísluší dlužníku, pokud souvisí s majetkovou podstatou. Výslovně se uvádí, že insolvenční správce pak vystupuje vůči dlužníkovým zaměstnancům jako zaměstnavatel. Pokud by tedy skutečně došlo k prohlášení konkursu na majetek zaměstnavatele a byl by jmenován insolvenční správce, mohl by tento insolvenční správce sám ukončit pracovní poměry zaměstnanců např. výpovědí dle § 52 písm. a) zákoníku práce, čímž by Vám nárok na odstupné vznikl.

Pracovněprávní pohledávky dlužníkových zaměstnanců (tj. zejména pohledávky mzdové, ale i např. pohledávky z titulu odstupného) se považují dle § 169 odst. 1 insolvečního zákona za pohledávky postavené na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou. V praxi to znamená, že tyto pohledávky se uspokojují v plné výši kdykoli po rozhodnutí o úpadku (pokud samozřejmě disponuje zaměstnavatel, na něhož byl konkurs prohlášen, alespoň takovým majetkem, z něhož přichází v úvahu tyto pohledávky uspokojovat).

Právní předpisy:
- zákon č. 182/2006 Sb. o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon)
- zákon č. 262/2006 Sb. zákoník práce, ve znění p.p.
- zákon č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele

Další informace a zdroj:

http://www.mzdovapraxe.cz/archiv/dokument/doc-d16880v19794-rodicovska-dovolena-a-zamestnavatel-v-konkurzu/

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.