Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do práce a pracovní neschopnost

27.08.2015

Dobrý den,

dne 10.8.2015 mi skončila tříletá rodičovská dovolená. Od 11.8. jsem v zaměstnání, resp. od 5.8.2015 jsem v pracovní neschopnosti. Před RD jsem byla zařazena v účtárně soudu jako pomocná účetní (na dobu určitou - zástup za jinou kolegyni v době její RD), nyní od 11.8. jsem zařazena na pozici zapisovatelky soudu. V této pozici jsem v minulosti u svého zaměstnavatele již pracovala, odpovídá náplni mé pracovní smlouvy. Mám zdravotní problémy, již delší dobu, a to s prsty (měla jsem již před nástupem na MD, avšak v pozici účetní, bylo možné s tímto zdrav. stavem fungovat). Již několik let z uvedeného důvodu navštěvuji neurologii. Nyní platí zákon o služebním poměru. Chtěla bych zažádat o přijetí do služebního poměru, avšak jednou z podmínek je zdravotní způsobilost. Pokud bych podala žádost o přijetí do služebního poměru (již nyní v době PN, pokud je to v PN možné či po skončení PN) a posléze by mi vystavil neurolog potvrzení o tom, že nemám zdravotní způsobilost k práci zapisovatelky a toto by měl k dispozici závodní lékař a tedy "neprošla" bych lékařskou prohlídkou v rámci návratu do zaměstnání po RD (a zaměstnavatel nemá pro mě jiné vhodné místo), jak bude můj pracovní (služební) poměr vypadat dále. Jestliže nebudu splňovat podmínku zdravotní způsobilosti, žádost mi zamítnou? Budu mít nárok na nějaké odstupné? Nebo nemohu takovou žádost vůbec podat? Zaměstnavatel se mnou ukončí pracovní poměr ze dne na den bez jakékoliv náhrady (protože by mě zaměstnával v rozporu se zdrav. stavem)? Termín podání žádosti o přijetí do služebního poměru je 31.8.2015. Pokud jsem k 1.7.2015 čerpala RD, mám zato, že se lhůta prodlužuje v mém případě tedy od 11.8. + 62 dní nebo i PN se počítá jako překážka v práci a lhůta mi poběží až po ukončení PN. Zdravotní problémy s prsty mám evidentně z této práce, avšak nemám kvalifikováno jako nemoc z povolání (neprobíhalo zatím žádné takové řízení). Dcera nastupuje v září do školky, jsem s ní sama a přestože již delší dobu hledám jinou práci, nedaří se mi najít práci v jednosměnném provozu, pouze od pondělí do pátku. Nemám, kdo by mi ji vyzvedával ze školky či hlídal večer nebo o víkendu, pokud bych pracovala ve směnném provozu či krátký dlouhý týden. Mám zato, že za dané situace je pro mě vhodnější zůstat v PN a absolvovat všechna další vyšetření doporučená neurologem, než na vlastní žádost ukončit PN a nastoupit do práce, přestože bych patrně závodní lékař na základě výpisu z dokumentace od praktické lékařky udělal závěr, že nemám zdravotní způsobilost k dané práci, a tudíž by mě zaměstnavatel ze dne na den propustil bez náhrady.

Děkuji za odpověď

Dobrý den,
k nemoci z povolání uvádím:
pokud se domníváte, že by se mohlo jednat o nemoc z povolání, požádejte nejlépe ještě za trvání pracovního poměru lékaře, aby vás poslal na některou z klinik nemocí z povolání. Po ukončení pracovního poměru je prokazování nemoci z povolání složitější, ale žádná lhůta neexistuje.

Ministerstvo zdravotnictví ČR podle ustanovení § 66 odst. 1 zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů, v souladu s ustanovením § 66 odst. 3 zákona č. 373/2011 Sb. a v souladu s ustanovením § 68 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, udělilo povolení k poskytování pracovně-lékařských služeb v rozsahu diagnostické, dispenzární a posudkové péče k uznávání nemocí z povolání poskytovatelům zdravotních služeb, jejichž seznam je uveden na www. mpsv.cz.
Dále uvádím, že uznat nemoc z povolání není jednoduchá záležitost. Lékař musí postupovat podle vyhlášky č. 104/2012 Sb., o posuzování nemoci z povolání. Seznam nemocí z povolání je uveden v nařízení vlády č. 290/1995 Sb.
k služebnímu poměru uvádím následující:
bez ohledu na to, zda se na vás vztahuje zákon o státní službě nebo na to, zda budete přijata do služebního poměru, dosud platí vaše pracovní smlouva, a buďto se chcete vrátit do práce a váš zdravotní stav vám nebrání ve výkonu vaší práce nebo jste pro výkon práce zdravotně nezpůsobilá. Pokud ztratíte jako zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost, pak tento posudek předáte zaměstnavateli s tím, aby vás zaměstnavatel zařadil na jinou vhodnou práci z hlediska vašeho zdravotního vztahu a pokud zaměstnavatel takovouto práci pro vás nemá, je dán výpovědní důvod podle § 52 písm. e) ZP. Při této výpovědi nemáte nárok na odstupné.
Zda práce zapisovatelky u soudu spadá pod zákon o státní službě a zda si máte požádat o přijetí do služebního poměru, vám sdělí váš zaměstnavatel.
Domnívám se však, že tomu tak není a navíc pokud vaše zdravotní problémy jsou natolik závažné, že práci zapisovatelky nemůžete vykonávat, pak považuji celou věc za bezpředmětnou. Podrobné vysvětlení je uvedeno shora mé odpovědi.
Právní předpisy:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
Vyhláška č. 104/2012 Sb., o stanovení bližších požadavků na postup při posuzování a uznávání nemocí z povolání a okruhu osob, kterým se předává lékařský posudek o nemoci z povolání, podmínek, za nichž nemoc nelze nadále uznat za nemoc z povolání, a náležitostí lékařského posudku (vyhláška o posuzování nemocí z povolání); příloha přehled poskytovatelů
Nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z povolání, v platném znění
Zákon č. 234/2014 Sb., o státní službě, v platném znění
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.