Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: doplňující dotaz k dotazu 35824

25.08.2015

Dobrý den, chtěla bych poprosit o doplnění k již zodpovězenému dotazu 35824 (http://www.aperio.cz/poradna/35824). Chápu již podmínky, jaké musím splnit pro získání PPM, ale potřebovala bych ještě zjistit, co je pro mne v danou chvíli výhodnější – jestli přijmout výpověď (tj. vzít odstupné, přihlásit se na pracovní úřad a hledat si práci na částečný úvazek, protože na plný jít nemůžu - dceru nevzali do školky), nebo zůstat u současného zaměstnavatele na neplaceném volnu ještě rok. V nejbližším roce bych totiž ráda otěhotněla. Jaké výhody a nevýhody mají obě varianty? Jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění, započtení do doby pro přiznání PPM apod. v obou variantách? Pokud bych zůstala na neplaceném volnu, mohu si najít práci na částečný úvazek u jiného zaměstnavatele nebo začít podnikovat na ŽL? Musím o tom zaměstnavatele informovat? Moc děkuji za odpovědi

Vážená paní,
pokud byste byla na neplaceném volnu a během trvání neplaceného volna byste znovu nastupovala na mateřskou dovolenou, nárok na peněžitou pomoc v mateřství by Vám vznikl, v případě, že byste byla registrována na úřadu práce, nárok na PPM by Vám vznikl pouze v případě, že byste na PPM nastupovala v ochranné době, tj. 180 dnů od ukončení pracovního poměru. Na PPM se nastupuje 6 až 8 týdnů před termínem porodu, který stanovil lékař. Pokud byste sehnala práci na částečný úvazek a pracovní poměr u předchozího zaměstnavatele by skončil,výše nového platu by na výpočet PPM měla vliv.
Výše PPM činí 70% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.

Denní vyměřovací základ se u PPM zjistí tak, že se započitatelný příjem zúčtovaný v rozhodném období (zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém zaměstnankyně nastoupila na mateřskou dovolenou) dělí počtem „započitatelných“ kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období. Takto stanovený průměrný denní příjem podléhá redukci, která se u PPM provede tak, že částka do první redukční hranice se počítá 100%, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60%, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30% a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.
Možnost práce pro jiného zaměstnavatele, ev. podnikání závisí na smluvní úpravě Vaší konkrétní pracovní smlouvy. Pokud Vám jinou činnost v pracovní smlouvě nezakazuje, nebo ji nepodmiňuje svým souhlasem, nebo omezením v oboru, pracovat jinde můžete. Účast na zdravotní a sociální pojištění včetně počítání náhradních dob jsem v minulé odpovědi uváděla,ani na neplaceném volnu z důvodu péče o dítě do 4 let věku a při registraci na úřadu práce zdr. pojištění neplatíte, musíte však svou situaci nahlásit své zdravotní pojišťovně. V případě registrace na úřadu práce za Vás zdravotní a sociální pojištění hradí stát. Péče o dítě do 4 let věku se pro účely důchodového pojištění počítá jako náhradní doba, tz., že v té době nejste povinna platit důchodové pojištění, ale tato doba se Vám počítá do celkové doby potřebné pro vznik nároku na důchod.

S ohledem na výše uvedené bych Vám doporučovala vzhledem k plánování brzkého těhotenství zůstat u původního zaměstnavatele na neplaceném volnu,pokud by Váš pracovní poměr skončil a byla byste registrovaná na úřadu práce riskujete, že nestihnete nastoupit na ppm v ochranné době a tudíž by Vám nárok na ni nevznikl.Také je výhodou, že Váš pracovní poměr trvá a Vy máte možnost návratu v případě potřeby zpět do zaměstnání. Při registraci na úřadu práce nemáte jistotu, že práci seženete.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.