Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vznik nároku na PPM

04.09.2015

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na možnost čerpání PPM a rodičovského příspěvku u druhého dítěte.
V únoru 2014 jsem nastoupila na první mateřskou dovolenou a momentálně čerpám rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte. U zaměstnavatele jsem před nástupem na mateřskou pracovala na HPP cca 4 roky, ale bohužel se zaměstnavatel ruší a obdržela jsem výpověď. S partnerem však chceme i druhého potomka, ale momentálně těhotná nejsem, takže se do ochranné lhůty 180 dní nevejdu.
Chci se tedy zeptat:
1) PPM se počítá z příjmů posledního kalendářního roku před nástupem na mateřskou dovolenou?? na stránkách ČSSZ jsem se dočetla, že rozhodné období je "zpravidla" 12 kalendářních měsíců před nástupem?? Je zde tedy nějaká výjimka??
2) Pokud by to bylo za posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou, tak i pokud bych si platila sociální pojištění od ukončení současného zaměstnání do doby nástupu na mateřskou jako samoplátce (a splnila tedy podmínku účasti na sociálním pojištění+ je tam podmínka o účasti na nemocenském pojištění, ale to je 270 kalendářních dní za poslední dva roky, což by se mi teoreticky mohlo započíst z doby kdy jsem pracovala??), nemohla by se PPM vypočítat, protože po tuto dobu bych neměla žádné příjmy (za předpokladu, že by se jednalo o 12 měsíců či více od ukončení zaměstnání)???
3) Pokud nebudu mít příjmy, nemohu si tedy volit délku rodičovské dovolené a automaticky půjdu na 4 roky??
4) Vím, že je zde možnost, aby šel na rodičovskou otec dítěte (při splnění určitých podmínek - je zaměstnán na HPP, takže by to neměl být problém) Jak toto probíhá?? Pokud tedy uvažuji tak, že by šel na rodičovskou jen z důvodu možnosti volby délky rodičovské a ihned jak by to bylo možné bych na rodičovskou nastoupila opět já.
Doufám, že jsem se vyjádřila srozumitelně a moc děkuji za odpovědi.

Dobrý den,
zákon o nemocenském pojištění stanoví, že dobrovolně účastni nemocenského pojištění mohou být osoby samostatně výdělečně činné a tzv. zahraniční zaměstnanci (tj. zaměstnanci zaměstnavatele, jehož sídlo je v „nesmluvní cizině“, jsou-li pracovně činní v ČR přímo ve prospěch tohoto zahraničního zaměstnavatele). Podle mého názoru si tedy nemůžete dobrovolně platit nemocenské pojištění, pokud se nestanete OSVČ. Jinak se osobou platící nemocenské pojištění stanete, pokud získáte nové zaměstnání, buď na základě pracovního poměru nebo na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce, když příjmy přesáhnou 10 tisíc. Pak by se Vám pojištěné doby za poslední dva roky opravdu sčítaly.
Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění. Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. V případě, že denní vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na denní vyměřovací základ: pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše 7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně.
Rodič si může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7 600 Kč také v případě, když ke dni narození nejmladšího dítěte v rodině nelze stanovit denní vyměřovací základ jen proto, že během pobírání rodičovského příspěvku z titulu péče o dříve narozené dítě uplynula podpůrčí doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině vzniká bezprostředně po nároku na rodičovský příspěvek náležející na starší dítě.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Pokud tedy půjde denní vyměřovací základ stanovit otci dítěte, bude se výše rodičovského příspěvku posuzovat z jeho příjmu, nemusí ale sám nastoupit na rodičovskou dovolenou. To je pracovní volno u zaměstnavatele a s rodičovským příspěvkem nijak nesouvisí.
Související právní předpisy:
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.