Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Domácí násilí

02.10.2015

Dobry den,
Moje Mamam se pred 9lety vdala, jeji manzel ma sve dve vlastni deti.
od prvni chvile co prisel k nam domu jsme vedela, ze to eni dobry clovek. Jelikoz jsme bydleli v byte 2+1 3sourozenci plus babicka celkem 6lidi.
Kratce po jeho nastehovani zacal psychicky triznit mou 75letou babicku nekolikrat na ni vztahl ruku nekolikrat u nas byla policie, mama stala vzdy na jeho strane do dnes nevim proc. Nicmene babicka uz je odstehovana,zhruba pred 2lety napadl moji 29letou sestru ktera byla 8dni v nemocnici a mama za ni chodila prosit at ho neudava, coz taky neudelala.Ja jsem utelka z domu uz v 18,dnes ziji v Kanade a jeste do nedavna jsem byla spokojena, dokud mi nezacal skypovat muj mladsi bratr15, ktereho napadl opili nevlastni otec-manzel me matky skrtil ho,Mama s tim nic neudelala hned pote jsem volala matce a upozornila jsem ji, ze pokud se to bude opakovat udam ho na Soc. a ji take.
Vcera v noci mi muj braska poslal fotku s rozbytym krvacejicim nosem nevlastni otcim ho znovu opili napadl,kdyz se bracha zastaval nemocne matky uderil ho 4x pesti do obliceje bracha avolal policii,ale ti nic neudelali otcim uz spal. Druhy den rano sel bratr k doktorovy kde nahlasil napadeni tcimem nastesyi je v poradku ma jen ulomeny zub a podlitiny.. Na co dalsiho mam cekat co se priste stane ? A co moje krkavci matka ? tohle neni normalni a ja potrebuji pomoct dostat toho psychopata odtamtud.
Diky za odpoved

Dobrý den,
tato situace je rozhodně velmi komplikovaná a na místě je neváhat s každým ohlášením útoku na policii. Je dobré mít pro každý takový útok co možná nejvíce důkazů, svědků, lékařskou zprávu a podobně.
Ve tomto případě by dle mého názoru bylo na místě podniknout kroky pro vykázání tohoto muže z důvodu domácího násilí. Tato situace nemá žádné pevně modelově stanovené hranice, jde vždy o individuální posouzení každé konkrétní situace, ale rozhodne je na místě se nenechat odbýt prvním přístupem policie, který by se mohl zdát laxní. Lze doporučit, abyste se ve vlastním zájmu bratr co nejdříve dostavil na nejbližší oddělení Policie ČR a vše tam dopodrobna popsal. Podmínky pro vykázání osoby jsou: 1) musí jít o stupňující se opakované násilí (psychické, fyzické), 2) k napadání dochází nejvíce v soukromí, 3) jsou zde jasné role (kdo je napadený a kdo agresor). Specifikem je, že nemusí být naplněny všechny podmínky a přesto se může o domácí násilí jednat, záleží na tom, jak policista vyhodnotí situaci a na šetření provedeném na místě. Pokud nabyde přesvědčení, že nastaly podmínky pro vykázání, využije svého oprávnění a muže vykáže ze společného obydlí na dobu 10 dnů. Vykázání má charakter správního rozhodnutí a pokud by jej muž porušil, dopouští se trestného činu "Maření výkonu úředního rozhodnutí". Po vykázání matku druhý den kontaktují z intervenčního centra a v případě potřeby poskytnou právní pomoc k sepsání tzv. předběžného opatření. Návrh na předběžné opatření může v této lhůtě podat kdykoliv, třeba i poslední den. V tom okamžiku se lhůta prodlužuje až do doby, kdy soud o předběžném opatření rozhodne. Rozhodně ale je na místě jednat i mimo matku, protože ta věc v tuto chvíli asi schopna řešit není. Není na co čekat agrese ze strany bývalého přítele bude patrně stupňovat a následky by mohly být i tragické. Podle mého názoru by jednak bratr sám měl kontaktovat orgán sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD) a tam vše oznámit, stejně tak napadení oznámit na Policii. Na místě je i kontaktovat Vaši sestru, která je, předpokládám, poblíž a domluvit se s ní, ať bratra u sebe na nějaký čas nechá, protože hrozí, že by se mohlo stát něco ještě závažnějšího. Bohužel ze strany matky, jak píšete, se asi přílišné spolupráce nedočkáte, což může být způsobeno jistou psychickou závislostí na tom muži či případně strachem.
Související právní předpisy:
Zákon č. 141/1961 Sb. , o trestním řízení soudním (trestní řád), v platném znění
Zákon č. 40/2009 Sb. , trestní zákoník, v platné znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.