Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zkrácený pracovní úvazek

25.08.2015

Dobrý den,
jelikož byl můj dotaz mezi těmi ztracenými, posílám znovu.
Jsem svobodná matka téměř dvouletého syna. Otec na něj výživné sice platí, ale zájem o něj nemá ani on, ani jeho rodina. Během dvouleté rodičovské dovolené jsem stále částečně pracovala z domova, takže se mi poměrně dobře dařilo zaplatit nájem (bydlíme v Praze v malém bytě) i ostatní životní náklady. V současné době mi ovšem rodičovská, resp. rodičovský příspěvek končí a já bych se měla vrátit do práce, abych nahradila onen chybějící finanční výpadek. Jenomže tady nastává můj momentálně neřešitelný problém – co se synem? Městské jesle jsme nedostali, soukromé nemám šanci zaplatit. Moje máma, která by byla ochotna hlídat, bydlí 300 km od Prahy a navíc se stará o svou těžce nemocnou maminku. Původní zaměstnavatel nechce o flexibilním úvazku ani slyšet. Pokoušela jsem se hlásit i na nové místo, ale vždy jsem narazila na problém: "A co budete dělat s dítětem? Jak tohle máte vyřešeno?" Takže stojím před rozhodnutím vrátit se do práce a syna zanechat v péči mojí mámy s tím, že jej uvidím jen občas. Nebo odejít i s ním do svého rodného města (za mámou), kde ovšem pracovní příležitost v mém oboru (pracuji v nakladatelství) není. Zajímalo by mě, zda nejsou či nevíte o nějakých možnostech, které by mi v této situaci pomohly. Když už s ničím, tak alespoň se rozhodnout, co je lepší, protože já jsem opravdu s rozumem v koncích.
Předem děkuji

Dobrý den,
na začátek jen pro úplnost odpovědi uvádí, že stále můžete čerpat rodičovskou dovolenou a to až do tří let věku dítěte. V zaměstnání jen požádáte a zaměstnavatel Vám musí vyhovět. Pokud byste nadále mohla vykonávat činnost z domova, kterou jste vykonávala dosud, byla by to alespoň jedna část příjmu a možnost být se synem doma.
Dále je třeba vědět, že neprovdaná matka má od otce svého dítěte právo na přiměřené výživné také pro sebe. Občanský zákoník stanoví, že neprovdaná matka má nárok na výživné a úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Takový nárok jí vzniká dnem narození dítěte a vyživovací povinnost trvá do dvou let věku dítěte. Stanoví, že výživné pro neprovdanou matku a úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem lze přiznat i nazpět, nejdéle však dva roky ode dne porodu. Bylo by teda nezbytné, abyste okamžitě podala žalobu, pokud tato vyživovací povinnost nebyla ze strany otce plněna dobrovolně.
Dále je nutno vědět, že zákoník práce v § 241 odst. 2 stanoví, že požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vážné provozní důvody neznamenají, že se to zaměstnavateli tak nějak nelíbí či nehodí, musela by dle ustálené judikatury být ohrožena jeho hlavní činnost, což se u profesí kancelářských a podobných těžko odůvodní. Zaměstnavatel by byl v případném sporu nucen takové vážné provozní důvody obhájit. Pakliže tedy stojíte o své původní místo, bylo by na místě toto se zaměstnavatelem probrat ještě s poukázáním na to, že jste samoživitelka a že je třeba respektovat dikci zákoníku práce.
Dále stojí rozhodně za to, hledat jesle v jiném místě než bydlíte, ideálně v místě zaměstnání. Je možné, že jinde by Vaše dítě přijali a vozit ho do jiné městské části je rozhodně lepší než ho mít celý týden u babičky.
Není vyloučeno, že zaměstnavatel vyčkává, dávno pro Vás místo nemá, ale nechce se mu dávat Vám výpověď pro nadbytečnost, která je spojena s odstupným, a očekává, že Vám stanoví tak nemožné podmínky, abyste pracovní poměr ukončila sama. Pokud do práce nastoupíte alespoň na nějakou dobu (a syna po tu dobu pohlídá babička nebo studentka chůva), můžete si prosadit buď zkrácený úvazek nebo dostanete výpověď pro nadbytečnost nebo sama ukončíte pracovní poměr z důvodu nemožnosti skloubit péči o malé dítě a zaměstnání. V každém případě bude Vaší poslední činností zaměstnání a pak se Vám případná podpora v nezaměstnanosti bude vypočítávat ze mzdy. Kdyby Vaší poslední činností bylo čerpání rodičovské dovolené, měla byste jen minimální podporu.
Na úřadu práce lze také v některých případech nastoupit do rekvalifikačního kurzu, například o účetní je stále velký zájem a nezřídka lze tuto práci vykonávat externě z domova.
V neposlední řadě také nezapomínejme na možnost nějakých sociálních dávek, například příspěvek na bydlení, přídavky na dítě, případně při velmi nízkých příjmech rodiny, dávky v hmotné nouzi.
Související právní předpisy:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce , ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.