Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Styk s prarodiči

17.08.2015

Dobrý večer. Prosím Vás,chtěla bych od Vás poradit.Mám v péči 2 letého syna a s jeho otcem jsme spolu ihned po narození dítěte nebyli.Rozešly jsme se ve zlém ,díky jeho matce,která mě nikdy nepřijala,nechtěla mne a když jsem otěhotněla,nechtěli abych to dítě měla.Po velké snaze , jsem se ale tedy rozhodla, že snima ukončím veškerý kontakt.Můj Ex to v té době respektoval,protože o dítě stál.Stál tedy na mé straně.Za mým synem chodil jednou za tři měsíce tak na 15-20 minut.Pořád se jen hádal a vyhrožoval.Jeho vyhrožování trvá co je syn na světě ,takže dva roky.Celou dobu mi vyhrožuje,že mi dítě ukradne a odveze do Angle ,kde Ex partner pobývá ..Né trvale ale jezdí tam hodně často a je tam víc, než v Čr. Trvalý pobyt má ale v Čr 70 Km od mého bydliště. Jeho rodina se za dva roky k malému neměla .Nechodili ,nenavštěvovali .Syn je nezná.Po dvou letech,co je syn na světě mi přišla domů sociálka a řekly mi,že jeho matka mě nahlásila , že jí báním v komunikaci s dítětem.Píše v papírech,které mi dávali sociální pracovnice na půl číst,že nemá problém dojet několik km za synem a že si ho chtějí brát k sobě domů 70km od mého bydliště .Píše také, že je můj syn nezná a že chtějí na něj pomalu a že si ho chtějí brát bez mé přítomnosti.Psala také lživé informace,které opravdu nejsou pravdivé a já k tomu mám i důkazy i svědky. Synovi dělá problém cestování a je na mě hodně fixovaný.Ví to i otec dítěte.V komunikaci rozhodně nebráním,akorát ani otec dítěte moc syna nenavštěvoval,takže se ho bojí.Jeho matku nezná vůbec. Chtěla bych se tedy zeptat,co mám dělat ? Byla bych klidně pro,kdyby za malým tedy chodili,ale aby to bylo v okolí mého bydliště a v mé přítomnosti.Prosím Vás, poradíte mi , jaká práva mám ,co dělat a jak se proti jeho matce bránit ? Předem Vám moc děkuji za odpověd.Jsem opravdu zoufalá,protože dva roky mi vyhrožuje otec syna a nyní mám o svého syna strach.

Dobrý den.
Zák. č. 89/2012 Sb, občanský zákoník v platném znění, zakotvuje právo dětí stýkat se s blízkými příbuznými, tedy i s prarodiči, a to pokud k nim mají citový vztah a nedostatek styku by pro ně znamenal újmu.Píšete, že babička Vašeho synka již komunikuje s úřady a pravděpodobně se v dohledné době hodlá domáhat styku s vnukem soudní cestou. Je to sice krajní řešení, ale babička na to má právo. Vy samozřejmě budete mít možnost u soudu přednést své argumenty,můžete též navrhnout Vaši variantu řešení, tedy navrhnout míru a způsob styku prarodičů s dítětem, který byste byla ochotna dobrovolně umožňovat. Tedy můžete navrhnout, že umožníte prarodičům stýkat se s vnukem v místě bydliště Vás i chlapce a v jaké míře tedy od kdy do kdy. Dále můžete soudu sdělit, že si nepřejete přespávání syna u prarodičů a proč. Rozhodnutí soudu však nikdy nelze předjímat,záleží na okolnostech, zda soud vyhodnotí Vámi navrhovaný nebo umožňovaný styk jako dostatečný či nikoli. Záleží na tom jak u soudu prarodiče např. obhájí to přespávání a zda naopak Vy obhájíte své důvody proč u nich chlapce přespávat nechávat nechcete, záleží na tom jaká vztah má dítě s prarodiči,zde uveďte, že dosud měli prarodiče o vnuka zájem jen minimální a chlapeček je tedy prakticky nezná. Soud si též může vyžádat psychologické posudky atp. Sdělte soudu i nyní orgánu sociálně právní ochrany dětí (OSPOD), že se obáváte mimo jiné i odvozu dítěte otcem do zahraničí.Veškeré důkazy které pro svá tvrzení již nyní máte si pečlivě archvujte,abyste je mohla pak předložit.
V tuto chvíli, záleží míra styku dítěte s prarodiči na Vaší vzájemné dohodě a vše je dobrovolné, nemáte zatím povinnost styk umožňovat, ale až soud rozhodne a styk určí, budete muset rozsudek dodržovat a styk umožnit tak jak určí soud.
Doporučuji sežeňte si vyjádření psychologa k celé věci, sežeňte si např. vyjádření pediatra o tom kdo o dítě pečuje a kolikrát v životě paní doktorka viděla otce dítěte nebo babičku z otcovy strany, co nejvíc spolupracujte s OSPOD a pokud jen trochu můžete, nechte se v soudním řízení zastupovat s advokátem- specialistou na rodinné právo. Držím palce.
Právní předpisy: Zák. č. 89/2012 Sb, občanský zákoník v platném znění
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.