Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Pracovní poměr na dobu určitou

25.07.2015

Hezký den, ráda bych se informovala, jak postupovat v situaci, kdy během rodičovské dovolené skončila pracovní smlouva uzavřená na dobu určitou. Zaměstnavatel, u kterého jsem 4 roky před mateřskou/rodičovskou dovolenou pracovala, se mnou opakovaně uzavíral smlouvu pouze na dobu určitou (leden-prosinec kalendářního roku). Smlouva byla vždy dodatkem prodloužena na další kalendářní rok. Tento nezákonný? postup byl hájen statutem neziskové organizace, jejíž chod je odvislý na přidělených státních dotacích. V lednu 2014 jsem podepsala poslední dodatek, který pracovní smlouvu prodloužil do prosince 2014. K datu 13.1.2014 jsem nastoupila na MD, po mateřské dovolené jsem vyčerpala dovolenou v délce 5 týdnů, na kterou mi vznikl nárok a k datu 1.9.2014 jsem nastoupila na RD. Rodičovský příspěvek čerpám ve zrychlené dvouleté variantě, tzn. že příspěvek vyčerpám v březnu 2016. K popsanému stavu mám několik otázek: Existuje nějaká ochranná lhůta, v které je zaměstnavatel povinen mne znovu zaměstnat? Mám po vyčerpání příspěvku možnost prodloužit rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte a být nadále osobou, za kterou je zdravotní pojištění odváděno státem? V případě, že bych během prodloužené RD otěhotněla, mám nárok na PPM? Předem děkuji za odpověď.

Vážená paní,

jestliže Vám dne 31.12.2014 skončila pracovní smlouva, neexistuje žádná ochranná doba, ve které je zaměstnavatel povinen s Vámi uzavřít nový pracovní poměr. Záleží jen na vůli obou účastníků - Vás a zaměstnavatele. Jestliže Váš pracovní poměr skončil, nečerpáte ani rodičovskou dovolenou - tu čerpají jen ti, kteří jsou v pracovněprávním vztahu - jedná se o nárokové neplacené volno - překážku v práci na straně zaměstnance. Stát hradí pojistné na zdravotní pojištění:
a) nezaopatřené děti;
b) příjemce rodičovského příspěvku;
c) ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství;
d) uchazeče o zaměstnání;
e) osoby, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), a osoby pečující o tyto osoby, a osoby pečující o osoby mladší 10 let, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost);
f) osoby pobírající dávku v hmotné nouzi;
g) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené pod b) a c) a tyto děti nenavštěvují předškolní zařízení déle než 4 hodiny denně (v případě školních dětí družinu). Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec, nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze SVČ. Tyto skutečnosti musí trvat po celý kalendářní měsíc.
V případech, kdy osoby, za které je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát, mají příjmy ze zaměstnání, jsou plátci pojistného stát i tyto osoby. Po skončení rodičovského příspěvku byste se na zdravotní pojišťovně měla zaevidovat pod písm. g).

Jestliže Vám skončilo zaměstnání, skončila i účast na nemocenském pojištění, nesplníte podmínky pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství.

Základní podmínky nároku na tuto dávku jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění (tj. být zaměstnaná) nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů.

U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.

Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Podpůrčí doba činí 28 týdnů (u pojištěnky, která porodila zároveň dvě nebo více dětí činí podpůrčí doba 37 týdnů).

Právní předpisy:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

Informace:
Informace ohledně dávek nemocenského pojištění sdělí nejlépe příslušná OSSZ, která rovněž řeší konkrétní případy.
Call centrum nemocenského pojištění vyřizuje dotazy veřejnosti a poskytuje informace o dávkách nemocenského pojištění na telefonním čísle 840 406 040.
S obecnými dotazy se lze obrátit i na Ministerstvo práce a sociálních věcí. Potřebné a pravidelně aktualizované informace lze rovněž nalézt na internetových adresách MPSV a ČSSZ – www.mpsv.cz, www.cssz.cz.
Informační brožura Peněžitá pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek ke stažení na http://portal.mpsv.cz/upcr/letaky/ppm_rp_2015.pdf

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.