Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: nárok na dovolenou

28.07.2015

Dobrý den, v dubnu 2015 jsem nastoupila na poloviční úvazek (4 hodiny denně) k novému zaměstnavateli s tím, že pracovní smlouvu mám na dobu určitou do 31.10.2015. Již v době nástupu jsem byla těhotná, čili teď ke konci července budu nastupovat na mateřskou. Chtěla bych se zeptat ohledně dovolené. Zaměstnavatel poskytuje 20 dní dovolené ročně, dle smlouvy na půl roku bych tedy teoreticky měla nárok na 10 dní dovolené (samozřejmě těch čtyřhodinových dnů).Již jsem vyčerpala 3 dny dovolené a můj dotaz se nyní týká té "zbývající" dovolené - mám nárok na těch 10 dní, nebo jen na poměrnou část, kdy jsem skutečně pracovala (tedy duben až červenec, cca 3 dny)? Případně je možné, aby mi zaměstnavatel proplatil v červencové výplatě zbývající dovolenou, nebo se musí čekat do října, než skončí pracovní poměr? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

problematiku čerpání dovolené upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění.

Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Doba rodičovské dovolené a pracovní neschopnosti se pro účely nároku na dovolenou za výkon práce nepovažuje. Doba čerpání mateřské dovolené a doba čerpání dovolené ano.

Pokud Váš pracovní poměr netrvá celý rok, tak Vám náleží poměrná část dovolené. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok - tedy pokud máte smlouvu na půl roku, budete mít nárok, jak uvádíte, na 1/2 nároku na dovolenou, jakou poskytuje zaměstnavatel. Dovolená se krátí při dlouhodobé pracovní neschopnosti dle pravidla uvedeného v §223 odst 1 zákoníku práce, kde je dáno, že "Nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu" Pokud dobře počítám, tak z Vámi uvedených údajů vyplývá, že ke krácení dovolené by dojít nemělo.

Podle § 222 odst. 2 zákoníku práce, přísluší zaměstnanci v případě skončení pracovního poměru náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou. Proplacení dovolené je tedy možné pouze při ukončení pracovného poměru.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.