Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Práce pro jiného zaměstnavatele v době rodičovské dovolené, nárok na peněžitou pomoc v mateřství

23.07.2015

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda na rodičovské dovolené musím žádat zaměstnavatele (pro kterého jsem pracovala než jsem nastoupila na mateřskou dovolenou) o souhlas s prací pro jiného zaměstnavatele i pokud se jedná o práci na DPČ nebo DPP, případně práci na živnostenský list ve stejném oboru? Pokud budu takto pracovat, v případě opakovaného těhotenství, z čeho se bude vypočítávat nová mateřská, z předchozího plného úvazku?
Děkuji,
Pěkný den

Dobrý den,

zákoník práce v § 304 uvádí, že zaměstnanci(i na rodičovské dovolené) mohou vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti. Vzhledem k tomu, že dané formy jsou druhy výdělečné činnosti, omezení se vztahuje i na ně.

Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění

Podmínky jsou:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství;
- v den nástupu na peněžitou pomoc v mateřství trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání peněžité pomoci v mateřství (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého peněžitá pomoc v mateřství náleží.

Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo doba účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium – pokud bylo úspěšně dokončeno;
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte).

Pro získání peněžité pomoci v mateřství je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

Peněžitá pomoc v mateřství činí 70 %denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. pracovní neschopnost, rodičovská dovolená) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo k nástupu na mateřskou dovolenou. Pokud jsou v rozhodném období jen vyloučené dny (např. rodičovská dovolená, pracovní neschopnost), je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ.
Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet peněžité pomoci v mateřství tak, že do částky první redukční hranice se počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.
V roce 2015 činí první redukční hranice 888 Kč, druhá redukční hranice 1 331 Kč a třetí redukční hranice 2662 Kč.

Kalkulačku je možno nalézt např. na http://kalkulacky.idnes.cz/cr_vypocet-penezite-pomoci-v-materstvi-2015.php.

Ještě zmíním, že zde je ustanovení § 19 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenské pojištění, které říká, že u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle právních předpisů. To znamená, že Vaše opětovná peněžitá pomoc v mateřství by v tomto případě neměla být nižší než u předchozího dítěte.

V minulosti bylo zrušeno ustanovení o zaměstnání namísto, což znamená, že nárok na peněžitou pomoc v mateřství se posuzuje v každém zaměstnání samostatně. Budete-li splňovat podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství v obou zaměstnáních, bude Vám pak dávka náležet z obou zaměstnání (přičemž v tomto případě se vyplácí jen jedna dávka, vypočítaná z úhrnu neredukovaných denních vyměřovacích základů z obou zaměstnání).

Podmínkou je, aby druhé zaměstnání nebylo zaměstnáním malého rozsahu u DPČ(vysvětlím níže) a U DPP byl měsíční příjem vyšší jak 10 000 Kč (odvod pojistného), dále musíte získát v každém z nich 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství (u OSVČ je ještě podmínka být plátcem pojistného jako osvč 180 dní), pak Vám nárok na dávku vznikne v obou zaměstnáních.

Zaměstnání malého rozsahu je takové zaměstnání, v němž jsou splněny podmínky účasti zaměstnanců na pojištění ve smyslu místa výkonu práce a délky trvání zaměstnání, ovšem sjednaný započitatelný příjem za kalendářní měsíc nedosahuje ani částky rozhodného příjmu nebo nebyl započitatelný příjem za kalendářní měsíc sjednán vůbec. Rozhodný příjem činí v roce 2015 částku 2 500 Kč. Zaměstnanec činný v zaměstnání malého rozsahu je pak účasten nemocenského pojištění jen v těch kalendářních měsících trvání tohoto zaměstnání, v nichž jeho započitatelný příjem dosáhl aspoň částky rozhodného příjmu. Ze zaměstnání malého rozsahu neplyne ochranná lhůta. Pokud byste chtěla pobírat dávky z obou zaměstnání a splníte potřebné podmínky, musíte obě činnosti přerušit.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platné znění
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.