Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nástup do nového zaměstnání - rodičovský příspěvek

13.07.2015

Dobrý den, můj dotaz se týká nástupu do nového zaměstnání ještě před dočerpáním rodičovské dovolené.
V roce 2013 jsem porodila dvojčata (zaměstnána jsem byla na dobu neurčitou). Rodičovský příspěvek ve výši 11.500 Kč bych měla čerpat do prosince 2015. Nyní jsem si ale našla práci na HPP u jiné firmy, kam bych měla nastoupit v srpnu (stávající firma provedla restrukturalizaci a moje místo již není). Děti nám bude hlídat babička. Jaké jsou prosím moje povinnosti vůči stávajícímu zaměstnavateli? Je možné pobírat rodičovský příspěvek do prosince i když budu zaměstnána od srpna? A co je potřeba na sociálce všechno vyřídit před nástupem do nového zaměstnání? Předem velice děkuji za zodpovězení dotazu. S pozdravem

Dobrý den.
Za trvání rodičovské dovolené můžete nastoupit do jiného zaměstnání. Pokud se bude jednat o výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti Vašeho zaměstnavatele, je třeba, aby Vám zaměstnavatel dal předem písemný souhlas s výkonem této činnosti (§304 odst. 1 zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění).
Při pobírání rodičovského příspěvku může být rodič výdělečně činný, jeho příjmy nejsou nijak omezeny a úřadu práce není třeba nástup do zaměstnání hlásit. Na dobu své výdělečné činnosti je však rodič dítěti povinen zajistit péči jiné zletilé osoby. Pokud bude o děti pečovat babička, tuto podmínku splníte a rodičovský příspěvek Vám bude náležet i nadále.

Dobrý den, navazuji na svůj dotaz, který mi byl zodpovězen pod číslem 35592. Stávající i nový zaměstnavatel má jako předmět činnosti zapsáno "výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1-3 živnostenského zákona". Chápu to tedy tak, že musím stávajícího zaměstnavatele požádat o souhlas s prací v nové firmě? Pokud ano, tak s největší pravděpodobností by zde bylo zamítavé stanovisko. Jak tedy dále postupovat? Předem velice děkuji. S pozdravem

Dobrý den.
Ano – v případě shodného předmětu činnosti je nutný souhlas zaměstnavatele. Pokud Vám zaměstnavatel souhlas nedá, můžete např. zvážit ukončení stávajícího pracovního poměru, abyste mohla do nového zaměstnání nastoupit.

Velice děkuji a navazuji na odpověď pod číslem 35592. Ve chvíli, kdy se rozhodnu rozvázat se zaměstnavatelem pracovní poměr v době své rodičovské dovolené může zaměstnavatel dělat nějaké průtahy může s tím nesouhlasit nebo je zde nějaká lhůta do které musí výpověď potvrdit? Děkuji Vám.

Dobrý den.
Zaměstnavateli můžete navrhnout skončení pracovního poměru dohodou – s dohodou o skončení pracovního poměru musí zaměstnavatel souhlasit, pracovní poměr skončí sjednaným dnem.
K jednostrannému skončení pracovního poměru slouží výpověď – tu můžete podat kdykoli a z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu. Výpověď musí být písemná a je třeba jí zaměstnavateli řádně doručit. Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby, ta činí zpravidla 2 měsíce, nebyla-li sjednána výpovědní doba delší, a počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi.

Děkuji vám a ještě doplňují dotaz k otázce 35592. Je zde nějaký postih zaměstnance, pokud začne vykonávat jinou práci u jiného zaměstnavatele se shodným předmětem činnosti? Děkuji Vám

Dobrý den.
Porušení povinnosti uvedené v § 304 zákoníku práce, tj. výkon práce u jiného zaměstnavatele bez souhlasu zaměstnavatele, může být výpovědním důvodem podle § 52 písm. g) zákoníku práce, tj. zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď, jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.