Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru

01.10.2015

Dobrý den,

mám prosím Vás dotaz, už jsem Vám i psala do poradny, ohledně mého zaměstnání potřebuji prosím ještě poradit. Jsem na mateřské dovolené ta mi končí v polovině září, a zaměstnavatel mi chce ukončit pracovní poměr dohodou a dát mi odstupné platy, ještě mi nabídl, že můžu mít výpovedˇ 2 měsíce.
Dal mi jako důvod, že nechce navyšovat stav, ale já vím, že už má za mě náhradu a to příbuznou.
Mám ukončit dohodou, nebo 2 měsíce ještě u nich pracovat ?
A mám ještě 1 zaměstnání, také jako hlavní pracovní poměr, ale mám zkrácené hodiny, jinak by to nešlo.
Tam mě asi chtějí, ale tam se mi vracet nechce,nechtějí mi jako samoživitelce vyjít vstříc s pracovní dobou, chtějí víkendy, ale já o víkendu neseženu na celý den hlídání každých 14 dní.Musejí mi ze zákoníku práce vyjít vstříc, můžu si říct, jakou bych mohla mít prac. dobu, 6 hodin by mi vyhovovalo, abych měla pro dceru hlídání ? A když mi nevyhoví, jak se mám zachovat ?, musela bych asi skončit a jak by mi to ovlivnilo peníze na úřadu práce ? A jak bych měla dát výpověd, když bych musela skončit
A jestli to vůbec musím hlásit na úřadu práce i ten druhý prac. poměr, když tam nahlásím ten první, musím oba a jak by mi to vypočítávali , Co je prosím Vás nejlepší, jak mám moji situaci řešit ?, děkuji Vám velmi pěkně za odpovědˇ,

Dobrý den.
K uzavření dohody o skončení pracovního poměru Vás zaměstnavatel nemůže nutit, k jednostrannému skončení pracovního poměru slouží výpověď.
Pokud se rozhodnete uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru, skončí Váš pracovní poměr sjednaným dnem. Předpokládám, že ke skončení pracovního poměru dojede v důsledku organizačních změn (§52 písm. c. zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění) – tuto skutečnost rozhodně uveďte do dohody.
Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby, ta činí zpravidla 2 měsíce a počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Během výpovědní doby trvá Váš pracovní poměr a zaměstnavatel je povinen přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy.
Dal-li zaměstnavatel zaměstnanci výpověď pro nadbytečnost v důsledku organizačních změn nebo došlo-li ke skončení pracovního poměru dohodou z uvedených důvodů, náleží zaměstnanci odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.
Odstupné se tedy nikterak nemění, ať již pracovní poměr skončí dohodou či výpovědí, to ovšem za předpokladu, že důvodem výpovědi či dohody bude nadbytečnost v důsledku organizačních změn.
Rozdíl v tom, zda po skončení rodičovské dovolené nastoupíte do zaměstnání nebo nikoli by však mohl být ve výši podpory v nezaměstnanosti.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje) i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím pro posuzování nároku jsou poslední 2roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
Podpůrčí doba činí 5 měsíců.
U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (v roce 2015 tedy první dva měsíce ve výši 3 777 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 3 022 Kč a poslední měsíc 2 770 Kč měsíčně.) Taková je tedy podpora, pokud rodič po skončení rodičovské dovolené do zaměstnání vůbec nenastoupí.
Pokud po skončení rodičovské dovolené do zaměstnání nastoupí, činí výše podpory v nezaměstnanosti první 2 měsíce podpůrčí doby 65%, další 2 měsíce 50% dále pak 45% průměrného měsíčního čistého výdělku dosahovaného v posledním zaměstnání. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti (v roce 2015 tedy maximálně 14 604 Kč).
Pokud byste po skončení rodičovské dovolené nastoupila zpět do zaměstnání (třeba i jen na několik dnů) a u úřadu práce se zaevidovala do 3 dnů od skončení zaměstnání, pak by se výše podpory odvíjela od příjmů dosahovaných v tomto zaměstnání.
Pokud Vám bude vyplaceno odstupné z posledního zaměstnání, podporu v nezaměstnanosti obdržíte teprve poté, co vyprší doba odpovídající výši odstupného.

Nevím ovšem, jaká je situace ve Vašem dalším zaměstnání. Pokud máte uzavřený jiný pracovní poměr (kde příjem přesahuje jednu polovinu minimální mzdy), nemůžete se stát uchazečem o zaměstnání.
Dle § 241 odst. 2 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Pokud Vám zaměstnavatel nevyhoví s poukazem na vážné provozní důvody s úpravou pracovní doby a Vy nebudete moci nebo chtít do zaměstnání nastoupit, je na místě pracovní poměr ukončit, a to dohodou (za předpokladu, že bude zaměstnavatel souhlasit), nebo výpovědí s tím, že v tomto případě pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby.
Ukončil-li uchazeč o zaměstnání v rozhodném období ve stejný den více zaměstnání, výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví z částky, která se rovná součtu průměrných měsíčních čistých výdělků (§ 50 odst. 4 zák. č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, v platném znění).
Doporučuji Vám tedy kontaktovat zaměstnavatele z Vašeho „druhého“ zaměstnání s žádostí o úpravu pracovní doby. Pokud Vaší žádosti vyhoví, pak bude vhodnější ukončit „první“ pracovní poměr dohodou a nastoupit do tohoto zaměstnání. Pokud Vaší žádosti nevyhoví, pak je třeba zvážit, jaké jsou Vaše další možnosti – získání nového zaměstnání, možnost pracovat u jednoho ze zaměstnavatelů alespoň po nějaký čas atd. Bez podrobné znalosti všech skutečností Vám nemohu dát konkrétní odpověď. Věřím však, že uvedené informace Vám pomohou se rozhodnout. V případě dalších nejasností se můžete opět obrátit na naši poradnu.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.