Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: podpora v nezaměstnanosti - pendler

08.07.2015

Dobrý den,

ráda bych Vás požádala o radu ohledně ukončení rodičovské dovolené v zahraničí. Od roku 2001 jsem pracovala v Německu jako pendler. Manžel je zaměstnán v ČR a žijeme v Čechách.

V březnu 2009 jsem nastoupila na mateřskou a následně rodičovskou dovolenou s prvním dítětem. V roce 2012 jsem porodila druhé dítě a pokračovala rodičovskou dovolenou.

Dcera bude mít 2.8.2015 3 roky. Protože nadále nemohu pracovat v zahraniční, budu muset se zaměstnavatelem nějakým způsobem vyřešit rozvázání pracovního poměru a chci si najít práci v ČR.

Než nějakou najdu, chtěla bych se přihlásit na pracovní úřad v ČR a zažádat o podporu v nezaměstnanosti.

Zajímalo by mne, co vše musím zařídit, na co mám nárok a za jakých podmínek. Existují pro jednotlivé úkony nějaké lhůty?

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem

Vážená paní
pokud jde o stát pojištění, platí i v případě pendlerů obecné pravidlo – pojistné odvádějí a dávky pobírají od státu, v němž vykonávají svou výdělečnou činnost. Výjimkou z tohoto pravidla je situace, kdy se pendleři stanou nezaměstnanými. V takovém případě mohou uplatnit nárok na dávky v nezaměstnanosti pouze ve státě svého bydliště a v případě jejich přiznání budou předpisům státu bydliště podléhat i v ostatních oblastech sociálního zabezpečení. Vedle povinnosti zaregistrovat se u místního kontaktního pracoviště ÚP však máte možnost doplňkově se zaregistrovat i u úřadu práce ve státě posledního zaměstnání, který Vám sice žádné dávky poskytovat nebude, ale mohl by Vám také pomáhat s nalezením nového pracovního uplatnění v tomto státě.
Širší práva mají pendleři a jejich rodinní příslušníci v oblasti zdravotního pojištění, kdy mohou v plném rozsahu čerpat zdravotní péči ve státě svého bydliště.
Pokud začínáte pracovat jako pendler, doporučujeme o této skutečnosti informovat:
a) Zdravotní pojišťovnu, jejíž jste pojištěncem Vy a Vaši rodinní příslušníci;
b) Kontaktní pracoviště ÚP v místě Vašeho bydliště – pokud pobíráte některou z dávek poskytovaných tímto úřadem.

Jakmile ukončíte svou výdělečnou činnost v jiném členském státě a rozhodnete se vrátit do ČR, měli byste kontaktovat následující instituce:
a) Zdravotní pojišťovnu – po dobu činnosti v jiném členském státě jste - kromě výjimek – nebyli v ČR zdravotně pojištěni. Proto je nutné znovu obnovit pojistný vztah k jedné z českých zdravotních pojišťoven.
Bude však nutno doložit, že jste byli po dobu odhlášení účastníkem systému zdravotního/sociálního zabezpečení jiného státu, příp. byli pojištěni jiným způsobem. Požádejte tedy zdravotní pojišťovnu, u které jste byli v zahraničí pojištěni, o vystavení formuláře E104 nebo jiného potvrzení, které dokládá Vaši účast v tamním systému zdravotního/sociálního zabezpečení.
Ve výjimečných případech můžete své zahraniční pojištění doložit i jiným způsobem, např. výplatními páskami či jiným dokladem, ze kterého bude patrné, že jste byli v daném členském státě po celou dobu pojištěni. Doporučujeme tak učinit po dohodě s Vaší zdravotní pojišťovnou. Pojištění v ČR nelze obnovit po dobu, po kterou trvá pojištění v jiném členském státě (např. z důvodu pobírání nemocenských dávek, dávek v nezaměstnanosti apod.).
b) Kontaktní pracoviště ÚP v místě Vašeho bydliště: pokud si přejete hledat jeho prostřednictvím nové zaměstnání (podrobněji k nezaměstnaným osobám viz kapitola 4.4), nebo žádáte o dávky poskytované tímto úřadem.
Pokud jde o ČSSZ – nemusíte nic ohlašovat, nicméně doporučujeme uchovat doklady o pojištění v zahraničí, pokud Vám byly tamními orgány vystaveny.
Po ukončení výdělečné činnosti v jiném členském státě a návratu do ČR nemáte vždy nárok na českou podporu v nezaměstnanosti.
Obecně platí, že dávky v nezaměstnanosti poskytuje stát, ve kterém jste naposledy pracovali.
Výjimka platí jen v případě, pokud jste během posledního zaměstnání bydleli v ČR, což splňují zejména příhraniční pracovníci (pendleři) a osoby pracující v zahraničí jen krátkodobě – tito pracovníci mohou po skončení zahraniční výdělečné činnosti žádat o dávky v nezaměstnanosti na českém ÚP.

V případě přeshraničních pracovníků, tj. pokud jste si zachovali během zaměstnání v jiném členském státě bydliště (centrum zájmu) v ČR, můžete se evidovat jako uchazeč o zaměstnání na ÚP ČR a požádat o českou podporu v nezaměstnanosti. Před odjezdem do ČR byste měli požádat zahraniční instituci o vystavení formuláře U1, který dokládá doby pojištění zohlednitelné při posuzování nároku na dávky v nezaměstnanosti a výši výdělku, ze kterého se česká podpora v nezaměstnanosti vypočte. Tento formulář v ČR předložíte kontaktnímu pracovišti ÚP ČR. Další možností je požádat o dávky v nezaměstnanosti ve státě posledního zaměstnání a buďto je pobírat a práci si hledat v tom daném státě, nebo si je nechat vyplácet po omezenou dobu do ČR a práci si hledat u českého ÚP. Po ukončení výplaty zahraničních dávek pak můžete mít nárok ještě na pokračování v pobírání české podpory v nezaměstnanosti. Bližší podrobnosti Vám sdělí český ÚP.
V případě návratu do ČR je nutné znovu obnovit pojistný vztah k jedné z českých zdravotních pojišťoven.
Bude však nutno doložit, že jste byli po dobu odhlášení účastníkem systému sociálního zabezpečení jiného státu, příp. pojištěni jiným způsobem. Měli byste tedy požádat zdravotní pojišťovnu, u které jste byli v zahraničí pojištěni, o vystavení formuláře E104 nebo jiného potvrzení, které dokládá Vaši účast v tamním systému sociálního zabezpečení.
Jestliže se Vám nepodaří tento formulář získat, můžete své zahraniční pojištění doložit i jiným způsobem, ze kterého bude patrné, že jste byli v daném členském státě v některém ze systémů sociálního zabezpečení (nemocenské, zdravotní, důchodové apod.) po celou dobu pojištěni. Pojištění lze na území ČR obnovit až po ukončení předchozího pojištění v jiném členském státě.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.