Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodič pečující o dítě

02.07.2015

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na ženu v domácnosti. Mám 2 děti, 2,5 a 4,5 let. Ke dni 30.6. mi končí rodičovská dovolená a od 1.6. nepobírám rodičovský příspěvek. Zaměstnavatel mé místo zrušil a co bude dál, je v jednání, bohužel zatím si na mě ještě neudělal čas. Tedy nevím co má v plánu.
Předpokládám, že mi dá výpověď a následné odstupné. Chci se zeptat, jak je to následně s tím, když se přihlásím na pojišťovnu jako žena v domácnosti? Ani jedno dítě nenavštěvuje školku. Mohu si přivydělal na DPP? Je tam nějaké omezení vzhledem ke statusu ženy v domácnosti? A jak je to s placením sociálního pojištění? Musím ho platit sama, nebo ho prostě platit nemusím?
Děkuji a jsem s pozdravem.

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám měl 1. 7. 2015 dát výpověď (dříve neměl tuto možnost), výpovědní doba by běžela od 1. 8. 2015 a skončila by až 30. 9. 2015. Po celou tu dobu by Vám měl platit náhrady mzdy, protože fakt, že pro Vás nemá práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě, je překážka v práci na jeho straně. Po skončení pracovního poměru v září Vám vznikne nárok na odstupné. Kromě toho považuji za důležité upozornit, že rodičovskou dovolenou můžete čerpat až do tří let věku dítěte a to i tehdy, pokud jste dříve požádala o kratší. Můžete tedy požádat znovu a zaměstnavatel Vám musí vyhovět. Pokud Vám již dal výpověď a vy požádáte o rodičovskou dovolenou, přeruší se běh výpovědní doby a ta začne znovu běžet až po té, co budou Vašemu dítěti tři roky. Záleží na tom, která varianta pro Vás bude výhodnější, zda být ještě na rodičovské dovolené či dostávat náhradu mzdy a pracovní poměr nechat skončit. Teprve po skončení pracovního poměru přestanete být zdravotně pojištěna jako zaměstnanec. Jako rodič pečující o dvě děti či více do 15 let můžete nadále být státním pojištěncem zdravotního pojištění, jen je třeba tuto skutečnost nahlásit na své zdravotní pojišťovně.

Vzor čestného prohlášení osoby pečující o dítě (děti)
Čestné prohlášení osoby pečující o dítě (děti)
(podle § 7 odst. písm. l) 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění)
Čestně prohlašuji, že splňuji podmínky celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Pečuji o dítě (děti) …………… (jméno a příjmení) datum narození: …………. Dítě, které je předškolního věku, není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje čtyři hodiny denně (Dítě, které plní povinnou školní docházku, je umístěno ve školním zařízení po dobu návštěvy školy, tj. nenavštěvuje družinu) Nemám příjmy ze zaměstnání ani ze samostatně výdělečné činnosti. Jako součást tohoto prohlášení přikládám rodný list dítěte (předkládá se jen v případě, že dítě je pojištěno u jiné pojišťovny než pojištěnec). Dále prohlašuji, že tento nárok neuplatňuje žádná jiná osoba.
V……..…dne……
……………..
Podpis

Jestliže by Váš výdělek na dohodu o provedení práce nedosáhl 10 000 Kč měsíčně, je možné být tzv. osobou pečující a pojistné za Vás bude i tak hradit stát.

Sociální pojištění je odváděno z příjmu, takže v případě, kdy nemáte příjem, tak se sociální pojištění neodvádí. Pro důchodové nároky se však péče o dítě do čtyř let věku počítá jako náhradní doba pojištění. Pokud budete pracovat na základě dohody o provedení práce a nedosáhnete příjmu 10 000 Kč měsíčně, nebudete z tohoto příjmu odvádět ani zdravotní ani sociální pojištění. Danit však takový příjem samozřejmě musíte. Pokud u nového zaměstnavatele podepíšete daňové prohlášení (takový ten růžový formulář), bude Vám tento zaměstnavatel odvádět místo srážkové daně daň zálohovou a Vy si budete moci na konci daňového roku odečíst odečitatelnou položku a zálohy, které přesáhnou Vaši daňovou povinnost Vám budou vráceny.

Nejprve tedy je třeba vyřešit otázky týkající se Vašeho pracovního poměru, případného pokračování rodičovské dovolené a nároků, které Vám ze skončení pracovního poměru plynou. Pak je na místě vyřešit otázku zdravotního pojištění a Vaší
oznamovací povinnosti vůči zdravotní pojišťovně.

Související právní předpisy:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souv. zákonů, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.