Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Konec rodičovské dovolené, další těhotenství

22.06.2015

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně dalšího těhotenství. Jsem v současné době na RD se synem, který bude mít 3 roky 1. září, kdy bych tedy měla nastoupit zpět do zaměstnání. Před nedávnem jsem zjistila, že jsem znovu těhotná. Zpět do práce se na těch několik měsíců vracet nechci, neboť bych neměla kam dát syna. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda je nějaká možnost, jak nepřijít o PPM? Během prvního těhotenství, jsem byla doma. Lékař mi doporučil nemocenskou, se zaměstnavatelem jsme se dohodli na práci z domu s 1 dnem v týdnu na dopoledne v instituci, proto jsem na nemocenskou nešla. Toto těhotenství je také po prodělaném potratu a gynekoložka by mě poslala na nemocenskou. Chci se tedy zeptat, zda by to bylo řešení? Nedávat výpověď a před nástupem do zaměstnání (před 1.9. - nevím, jak dlouhou dobu předem? 3 dny?) jít na nemocenskou, do té doby než nastoupím na mateřskou?Měla bych takto nárok na PPM a z čeho by se počítala? Z nemocenské nebo z předchozích příjmů, kdy jsem chodila do zaměstnání a počítala se mi z nich PPM na první dítě. Nechtěla bych také přijít o zaměstnání a po druhém dítěti, bych se ráda vrátila na své původní místo. Ale nevím, zda má tato situace řešení, jak nepřijít o zaměstnanecký poměr a PPM. Jak dlouho před 1. 9.musím dát zaměstnavateli vědět, zda do práce nastoupím či nikoli?
Děkuji za odpověď

Dobrý den,
o vzniku pracovní neschopnosti rozhoduje lékař. Pokud v době, kdybyste měla nastoupit do zaměstnání, budete v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, do zaměstnání samozřejmě nenastoupíte. Zaměstnavateli tuto skutečnost oznámíte a tento je povinen omluvit Vaší nepřítomnost v zaměstnání. Od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti Vám bude náležet nemocenské. Od 4. do 14. dne pracovní neschopnosti náleží práce neschopnému zaměstnanci náhrada mzdy. Náhrada mzdy se neposkytuje za první 3 dny pracovní neschopnosti. Pokud prvních 14. dnů pracovní neschopnosti bude spadat do období rodičovské dovolené, budete po jejím skončení pobírat rovnou nemocenské.
Zákon nestanoví žádnou lhůtu, kdy je třeba zaměstnavatele v souvislosti se skončením rodičovské dovolené kontaktovat. Záleží na zvyklostech u zaměstnavatele a vzájemných vztazích. Zpravidla se doporučuje zaměstnavatele kontaktovat cca 2 měsíce před skončením rodičovské dovolené.
Za předpokladu, že Vaše těhotenství bude důvodem k pracovní neschopnosti po celou dobu těhotenství, ukončí lékař Vaši pracovní neschopnost ke dni nástupu na mateřskou dovolenou (6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu). V době mateřské dovolené Vám bude náležet peněžitá pomoc v mateřství.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění. Pokud máte uzavřený pracovní poměr na dobu neurčitou, pak tyto podmínky splníte a nárok na dávku Vám vznikne.
Peněžitá pomoc v mateřství činí 70 %denního vyměřovacího základu. U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. Ve Vašem případě se tedy bude vycházet ze stejného denního vyměřovacího základu jako u předchozí peněžité pomoci v mateřství. Pro orientační výpočet dávky můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://www.mpsv.cz/cs/13622.
Po skončení mateřské dovolené můžete na základě Vaší žádosti čerpat dovolenou a poté nastoupit na rodičovskou dovolenou do max. 3 let věku dítěte, po skončení rodičovské dovolené je Vám zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy.
Příslušnou právní úpravu naleznete v zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) a v zákoně o nemocenském pojištění (zák. č. 187/2006 Sb., v platném znění).
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.