Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zbavení rodičovských práv

13.07.2015

Dobry den, mela bych dotaz ohledne zapsani do RL. Otec mych deti me psychicky vydiral, mlatil me. Mam z nej psychicke trauma a blok. Manipuloval se mnou. Byla jsem na tom chvilema tak spatne, ze jsem stres inechtene prenasela na dceru. Na vetsinu z techto veci mam svedky, nekteri jsou z rodiny, tak nevim zda by byli u soudu povazovani jako svedci. Otec deti dcera ( 4 roky) a syn ( 15 mesicu) neni v RL. Nestal o to byt zapsany. Jenze ted zacina delat problemy. Ja se ho bojim, mam z nej strach, manipuloval mi i dceru a nechci ho zapsat do RL, chci ho jednou provzdy zbavit rodicovskych prav. Vyhrozoval mi i usmrcenim clenu rodiny, sel na me nozem, parkrat me skrtil. Na tyhle veci dukaz tedy nemam, ale staly se. Ma syna jeste z prvniho manzelstvi na ktereho neplati alimenty zajem o nej nekolik let nemel. Za neplaceni alimentu byl ted pul roku ve vezeni. Nasla jsem si pred 7 mesici partnera, deti bere jak vlastni a chce se nechatzapsat do RL. Jenze neni bio otec. Chtela bych se zeptat, jak mam postupovat, aby byl bio otec zbaven prav, vim, ze to jde jen ze zavaznych duvodu. Ja se ho strasne bojim, co kdyby byl zapsan do RL vzal si deti nekam a ublizil jim? Je nebezpecny, v rejstriku ma spoustu zaznamu, navic je alkoholik, kouri marihuanu a v minulosti bral i drogy. Na druhe strane je tu jeho probacni urednice, soucasna partnerka a nejlepsi kamarad, co mu potvrdi, ze se snazi. Clovek takoveho razu se nezmeni. Jeho kamarad byl za nama nekolikrat, kdyz jsme spolu bydleli a muze potvrdit, ze jsme se chovali jako normalni par, ze jsem na sobe nemela stopy nasili ( byla jsem jim zmanipulovana bala jsem se ho v tu dobu, tak jsem delala vse co mi rekl). Muzete mi prosim poradit, jak postupovat, abych mela u soudu nejake sance a on byl zbaven rodicovskych prav? Moc dekuji

Vážená paní,
je možné druhého rodiče pouze omezit ve výkonu rodičovské odpovědností nebo ho rodičovské odpovědnosti zbavit. Rodičovské odpovědnosti se nelze vzdát. Zbavení rodičovské odpovědnosti má za následek, že rodič nemůže svoji rodičovskou odpovědnost vůbec vykonávat(fakticky byste mohla tedy dítě zastupovat jen Vy). Jedná se o nejzávažnější zásah do práv rodičů. Tedy rodič,který byl rodičovské odpovědnosti zbaven se (až na výjimky kdy styk s dítětem výslovně povolí soud) nemůže se svým dítětem stýkat nemůže za dítě jednat atp.Jde o velice závažný zásah do práv rodiče i dítěte. Předpokladem je, že rodiče z důvodů, které spočívají v jejich osobě, hrubě porušují nebo zneužívají práva a povinnosti, které tvoří obsah rodičovské odpovědnosti. Zneužíváním se rozumí ohrožování tělesného a duševního vývoje dítěte, vybízení k trestné činnosti a nemorálnímu životu, týrání dítěte, ubližování na zdraví a jeho pohlavní zneužívání. Za závažné zanedbávání rodičovské odpovědnosti se považuje zejména dlouhodobé neplnění rodičovské odpovědnosti, trvalé ponechání dítěte ve výchovném zařízení spojené s nezájmem o toto dítě a neprojevením snahy převzít je do rodinné výchovy, nemorální způsob života rodičů, či soustavné neplnění vyživovací povinnosti k dítěti.Návrh na zahájení výše zmíněného řízení o zbavení rodičovské odpovědnosti vám v případě vašeho zájmu pomůže sepsat také sociální pracovnice oddělení péče o děti, které je příslušné podle místa bydliště dítěte. Zbavení rodiče jeho rodičovské odpovědnosti ani její omezení nemá vliv na jeho vyživovací povinnost k dítěti.K tomuto výjimečnému opatření přistupuje soud zřídka. Doporučuji Vám se obrátit na centrum pro týrané ženy Rosa: http://rosa-os.cz/.
Právní předpisy:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.