Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: peněžitá pomoc v mateřství, nemocenské, podpora v nezaměstnanosti

26.06.2015

Dobrý den,

dne 30.6. 2015 mi končí pracovní poměr u zaměstnavatele, je na dobu určitou, nyní jsem v 7 tt a těhotenství je rizikové, doktor mi doporučil být doma. K tomuto zaměstnavateli jsem nastoupila 1. 10. 2014 na dohodu o pracovní činnosti, poté od 20. 11. 2014 jsem přestoupila zde na hlavní pracovní poměr na 6 hodin denně. Předtím jsem byla na úřadě práce od 1. 4. 2014 do 30.9. 2014 jako uchazaeč o zaměstnání, dodělávala jsem si VŠ a byl problém zaměstnat matku s malým dítětem a navíc ještě studující dálkově,od 12. 12. 2013 do 31.3. 2014 jsem pracovala jako výpomoc v administrativě na hlavní pracovní poměr opět doba určitá, mé místo bylo dotované z úřadu práce, předtím jsem byla taktéž v evidenci úřadu práce od 23.7.2013, kdy mi skončila rodičovská dovolená s prvním dítětem do 11. 12.2013. Dotazuji se, zda mám nárok na přiznání podpory v nezaměstnanosti, v první evidenci r. 2013 jsem ji zcela nevyčerpala, poté v r. 2014 jsem ji vyčerpala celou 5 měsíců. Nevím, zcela jistě, zda platí podmínka odpracování 1 celého roku v posledních 3 letech, to bych splnila s přestávkami, kdy jsem byla v evidenci ÚP, nebo zda je lepší jít marodit po skončení pracovního poměru na zaměstnavatele a zda budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, termín porodu je stanoven na 1.2. 2016.

Velmi děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den,

začnu od posledního dotazu. Pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství musíte splnit podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění, a jsou zde následující podmínky:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství ;
- v den nástupu na peněžitou pomoc v mateřství trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání peněžité pomoci v mateřství (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého peněžitá pomoc v mateřství náleží.

Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění;pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte).

Pro získání peněžité pomoci v mateřství je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání- max. 180 dní. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství je 8 až 6 týdnů před porodem dle volby ženy.

Pokud tedy dohoda o pracovní činnosti nebyla tzv. zaměstnáním malého rozsahu (vysvětlím níže) měla byste potřebnou dobu pojištění splnit. Zaměstnání malého rozsahu je takové zaměstnání, v němž jsou splněny podmínky účasti zaměstnanců na pojištění ve smyslu místa výkonu práce a délky trvání zaměstnání, ovšem sjednaný započitatelný příjem za kalendářní měsíc nedosahuje ani částky rozhodného příjmu nebo nebyl započitatelný příjem za kalendářní měsíc sjednán vůbec. Rozhodný příjem činí v roce 2015 částku 2 500 Kč.

Vzhledem k tomu, že se s nástupem na peněžitou pomoc v mateřství vejdete do ochranné lhůty po skončeném zaměstnání, bude Vám dávka náležet. V tomto případě Vám ošetřující lékař Vám vystaví žádost o peněžitou pomoc v mateřství a Vy žádost předáte svému bývalému zaměstnavateli, který k ní vyplní a potvrdí přílohu a oba doklady předá příslušné správě sociálního zabezpečení, která Vám jí bude vyplácet.

Pokud je Vaše těhotenství rizikové, doporučuji spíše než evidenci na úřadu práce jít do pracovní neschopnost (nejdéle v sedmidenní ochrané lhůtě po skončení zaměstnání) a od 15 dne pracovní neschopnosti pobírat nemocenské až do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství.

Pokud se zaregistrujete na úřadu práce, tak dle § 48 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání neuplynula celá podpůrčí doba a po uplynutí části podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 3 měsíců, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu v nezkrácené délce.
Vzhledem k tomu, že od poslední evidence na úřadu práce a pobíráním podpory v nezaměstnanosti jste odpracovala více než tři měsíce, náležela by Vám podpora v nezaměstnanosti v plné délce a výši.

Informace
• Call centrum služeb zaměstnanosti MPSV je k dispozici pro případ rady při zprostředkování zaměstnání, evidence na Úřadu práce, při vyplácení podpory v nezaměstnanosti nebo rekvalifikaci.
Provozní doba: od pondělí do pátku od 8.00 do 20.00 hodin, tel. 844 844 803. Za hovor z pevné sítě zaplatí volající 1,53 Kč/min. vč. DPH. Cena hovoru z mobilní sítě činí 4,50 Kč/min. vč. DPH.
E-mail: callcentrum@mpsv.cz, kontaktni.centrum@mpsv.cz
• Úřady práce, www.mpsv.cz

Právní předpisy:
Zákon 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění
Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.