Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: PN v souvislosti s těhotenstvím a porodem, RP, OSVČ vedlejší

25.06.2015

Dobrý den, ráda bych se na vás obrátila po mnoha marných hovorech na infolinky oficiálních úřadů, kde jsem nedostala jasné odpovědi a odkazuji me jeden urad na druhy a obracene. Do 31. 7. 2014 jsem byla v zaměstnaneckém poměru. Poté do 31. 12. 2014 v evidenci Úřadu práce. Od 1. 1. 2015 jsem OSVČ a jsem těhotná s termínem porodu 5. 8. 2015. Platím si dobrovolné nemocenské pojištění 299 Kč měsíčně, ale ne dost dlouho, abych dosáhla na mateřskou.

Údajně mám ale nárok na nemocenskou 6 týdnů před termínem a 6 týdnů po termínu porodu, je to pravda? Mělo by to být 231 Kč / den od 15. dne od nahlášení, tzn. celkem po 10 týdnů? Do kdy musím nástup na nemocenskou ohlásit?

Je možné v době čerpání nemocenské pobývat jinde než na ohlášeném bydlišti?

Pokud nenastoupím na nemocenskou a mateřskou nečerpám, je stále možné si určit délku (a tedy i výši) rodičovské na základě příjmů otce, ano?

Pokud budu čerpat rodičovský příspěvek a nadále si budu přitom přivydělávat jako OSVČ, mám nadále odvádět stejně jako dosud měsíční platby pojišťovně (VZP), ČSSZ a platit nadále dobrovolné nemocenské pojištění?

Moc děkuji za jakoukoli radu!

Dobrý den,
pokud nemáte nárok na PPM, ale jste nemocensky pojištěna, vztahuje se na Vás možnost vystavení pracovní neschopnosti tzv. nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Pracovní neschopnost Vám vystaví ošetřující gynekolog na základě potvrzení z OSSZ, že nemáte nárok na PPM. PN Vám lékař vystaví 6 týdnů před porodem a bude v ní pokračovat ještě 6 týdnů po porodu.
Při vystavení PN uvedete lékaři adresu, na které se bude v období PN zdržovat /nemusí být shodná s trvalým bydlištěm/.
Změna pobytu v době pracovní neschopnosti je možná na základě žádosti. Rozlišují se dvě situace:
• Změna pobytu v rámci ČR – povoluje pouze ošetřující lékař, a to na základě žádosti pojištěnce.
• Změna pobytu z důvodu pobytu v cizině – povoluje ošetřující lékař, a to na základě předchozího písemného souhlasu OSSZ. O souhlas u OSSZ žádá sám pojištěnec.

Výši RP si může rodič zvolit podle aktuální situace rodiny. Pro stanovení nároku a výše RP je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení PPM nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte.
V případě, že lze u obou rodičů stanovit ke dni narození nejmladšího dítěte denní vyměřovací základ, vychází se při stanovení výše RP z toho vyměřovacího základu rodiče, který je vyšší.
Volbu výše RP je oprávněn provést jen rodič, který uplatnil nárok na RP. Není nutné, aby rodič, jehož denní vyměřovací základ byl použit pro výpočet výše RP, RP pobíral. Volbu výše RP nelze provést zpětně. Orientační kalkulačku RP lze využít na
http://www.finance.cz/socialni-podpora/financni-kalkulacky/rodicovsky-prispevek/

Samostatná výdělečná činnost se dle ustanovení § 9 odst. 6 zákona o důchodovém pojištění považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud OSVČ v kalendářním roce: měla nárok na rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské z důvodu těhotenství a porodu pokud tyto dávky náleží z nemocenského pojištění zaměstnanců nebo osobně pečovala o osobu mladší 10 let, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni I (lehká závislost) nebo o osobu, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost), pokud osoba, která je závislá na pomoci jiné osoby, je osobou blízkou, nebo žije s OSVČ ve společné domácnosti, není-li osobou blízkou.

Doporučuji Vám tedy zajít si na OSSZ pro potvrzení, že Vám nevznikne nárok na PPM, který odevzdáte Vašemu ošetřujícímu lékaři a on Vám na základě tohoto potvrzení vystaví PN 6 týdnů před porodem. Při podávání žádosti o RP se porovná, kdo z manželů má vyšší DVZ a dle toho se bude moc RP vyplácet. Až začnete pobírat RP, stane se Vaše SVČ vedlejší a podle toho pak budete platit i zálohy.

Právní předpisy:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře

Další informace k účasti na nemocenském pojištění získáte na adrese: http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/ucast-na-pojisteni/ a na adrese http://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/ucast-na-pojisteni/nemocenske-pojisteni-osvc.htm.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.