Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: kompenzace odstupného

25.06.2015

Dobrý den,
Od roku 2012 jsem byla na mateřské, následně na rodičovské dovolené se svým druhým synem. Ten 28.4.2015 oslavil své třetí narozeniny a já se měla vracet do zaměstnání. Bohužel mezitím co jsem byla na rodičovské, se firma dostala do problémů a nyní ji zastupuje konkurzní správce ... Ten mi dal výpověď dohodou k 30.4. 2015, s tím, že mám nárok na tříměsíční odstupné, bohužel vzhledem k tomu, že je firma v konkurzu, na vyplacení tohoto odstupnémo nemá finance, a tak mi ve firmě konkursního správce poradili, abych žádála tzv. kompenzaci odstupného po pracovním úřadě. Na prac.úřadě mi tehdy poradili, abych výpověď dostala až po narozeninách dítěte, abych jakoby byla v práci alespoň jeden den, což se stalo... a tím, že se mi i podpora bude počítat z průměrné mzdy a né z rodičovské. Tak jsem si říkala, že to bude docela fajn, sice musím hledat novou práci, ale že alespoň budeme mít nějaké peníze do začátku. Bohužel vše bylo zbytečné, protože jsem se dozvěděla, že vzhledem k tomu, že sice po celou dobu rodičovské dovolené trval pracovní poměr, ale důchodové pojištění za mě platil stát, protože do doby důchodového pojištění se nezapočítává doba čerpání mateřské dovolené, nemám nárok od pracovního úřadu ani na kompenzaci odstupného, ani na to, aby mi byla podpora počítána ze mzdy ....
Tak moc prosím o radu, zda je to tak správně a skutečně nemohu žádat, ani tu kompenzaci odstupného ????
Snad se v mé otázce vyznáte.
Moc prosím o odpoveď!
S pozdravem

Vážená paní,
tím, že jste v zaměstnání odpracovala jeden den, nenastupujete na úřad práce po rodičovské dovolené, ale ze zaměstnání. Průměrný výdělek se zřejmě bude počítat jako pravděpodobný výdělek, kterého byste dosáhla, kdybyste odpracovala celé období. Z tohoto pravděpodobného výdělku by se mělo vycházet i při výpočtu podpory z nezaměstnanosti.Výše podpory v nezaměstnanosti se vám stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u vás zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely ve vašem posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období, tj. v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
Nárok na podporu má občan ČR, který v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění nebo potřebnou dobu pojištění získal prostřednictvím tzv. náhradních dob (pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, péče o dítě do čtyř let, atd.)Doba, kterou jste čerpala rodičovskou dovolenou se Vám počítá jako náhradní doba pojištění (§41 odst. 3 písm. c zákona o zaměstnanosti). Výše kompenzace je řešena ust. § 44b odst. 2 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, které zní: "Výše kompenzace se stanoví jako násobek doby, za kterou náleží odstupné, odchodné nebo odbytné, a 65 % průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů"
S ohledem na výše uvedené by Vám měl vzniknout nárok jak na vyšší podporu v nezaměstnanosti, tak na kompenzaci odstupného.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.