Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Předběžné opatření

19.06.2015

Dobrý den,

Dcera (14let) a syn (11let) byli svěřeny do mé péče a byl stanoven otci rozsah styku s dětmi. Standardně jedenkrát na 14dní od pátku do neděle + svátky. Rozsudek je v PM. Otec požadoval od počátku řízení střídavou péči.

Po poslední události, která vedla k rozpadu rodiny, jsem byla vyslýchána PČR v souvislosti a mým napadením otcem, znásilněním a poškozením penzionu. Odmítla jsem výpověď podle paragrafu 100.

Nyní, po PM rozsudku, jsem mohla vypovídat k všem událostem. V průběhu sporného řízení o dětech, v okamžiku, kdy jsme již dokázala a chtěla vypovídat, bylo mi doporučeno právníky, tento krok nečinit z důvodů možného ztížení mého postavení u soudu ve sporném řízení o děti.

Minulý víkend odmítly děti odjet s otcem na víkend. Otec odmítl dětem umožnit účast na oslavě narozenin nejlepšího kamaráda a dceři účast v divadle, přestože děti otce žádaly, já taktéž, a jako protiváhu za umožněnou aktivitu děti strávily s otcem mimo stanovený rozsah styku odpoledne jako náhradu za čas, který budou trávit mimo působnost otce o "jeho víkendu".

Otec zavolal na děti PČR. Situaci jsem řešila na místě. Informovala jsem PČR o probíhajícím vyšetřování ve věci domácího násilí a znásilnění kriminální službou. Děti jsem odmítla za situace, kdy otec odmítl dětem tyto aktivity, otci předat. Otci jsem ve velmi vypjaté situaci při předávání dětí sdělila, že jsem byla vypovídat na PČR. Do tohoto okamžiku otec nebyl zatím PČR kontaktován.

Děti mají z otce strach.

S obsahem výpovědi na kriminálce včetně incidentu s PČR při předání dětí jsem seznámila naši kurátorku na OSPOD. Kriminálku jsem informovala také o incidentu s PČR i o skutečnosti, že jsem otci bohužel sdělila, že jsem byla vypovídat. Také jsem v informovala našeho mediátora, který posoudil situaci jako velmi závažnou, jenž vyžaduje akutní řešení ve snaze zabránit nyní tlaku na děti ze strany otce, jeho přítelkyně a jeho rodičů. Otcova přítelkyně, která se účastní předání dětí poté, co děti sdělily otci, že s ním neodjedou, téměř nařídila otci zavolat PČR, což posléze skutečně učinil.

Pokusíme se najít východisko společně s kurátorkou OSPOD a mediátorem, abychom zabránili velmi nežádoucímu nátlaku ze strany otce na děti. Ve čtvrtek, tj. zítra máme ráno schůzku.

Prosím poraďte, jak lze takovou situaci řešit.

Lze podat návrh na předběžné opatření do okamžiku rozhodnutí kriminálky zakázat styk otce s dětmi či omezit styk na účast třetí osoby?

Prosím poslat odpověď i na adresu uvedenou v kopii.

Děkuji.

Vážená paní,
předběžné opatření je opatření soudu České republice, kterým jsou dočasně řešeny určité poměry, než je ve věci vydáno definitivní rozhodnutí. Jistě je možné takto postupovat i ve Vašem případě.
V usnesení o nařízení předběžného opatření uloží soud navrhovateli, aby ve lhůtě, kterou mu určí, podal u soudu návrh na zahájení řízení; to neplatí, může-li být řízení ve věci zahájeno i bez návrhu.
Z návrhu na nařízení předběžného opatření musí být patrno, kterému soudu je určeno, kdo jej činí, které věci se týká a čeho se navrhovatel domáhá. Kromě toho musí obsahovat jména, příjmení a bydliště účastníků nebo název a sídlo právnické osoby, popřípadě také jejich zástupců, vylíčení skutečností o tom, že je třeba, aby byly zatímně upraveny poměry účastníků, nebo že je tu obava, že by výkon soudního rozhodnutí byl ohrožen, vylíčení skutečností, které odůvodňují předběžné opatření, a současně z návrhu musí být zřejmé, jakého typu předběžného opatření se navrhovatel domáhá.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.