Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: PPM při více pracovních poměrech

20.06.2015

Dobrý den,

Mám dotaz ohledně práce při pobírání peněžité pomoci v mateřství (PPM) a rodičovského příspěvku (RP).
Dne 10. 7. nastupuji na mateřskou dovolenou, termín porodu mám 4. 9. Jsem zaměstnaná na plný úvazek 1,0 a navíc mám u stejného zaměstnavatele úvazek 0,2 na projektu na dohodu o pracovní činnosti (DPČ).

Moje ideální představa je nahlásit nástup na mateřskou dovolenou (tedy čerpat PPM) pouze z plného úvazku 1,0. Úvazek 0,2 na DPČ na projektu bych si ráda ponechala a navýšila ho. Jsem předběžně domluvená se zaměstnavatelem, že bychom obě strany byly rády, kdybych zůstala částečně se svou prací v kontaktu a napadlo nás vyřešit to právě touto cestou – ponechat si DPČ na projektu a navýšit ji o další činnosti, které bych i nadále pro zaměstnavatele vykonávala.

Moje dotazy zní:

1. Je možné nahlásit nástup na mateřskou dovolenou pouze u pracovní smlouvy a u DPČ ji vůbec nenahlašovat?

2. Byla by situace v otázce 1 jiná, pokud bych DPČ měla uzavřenou u jiného zaměstnavatele? (pokud by to bylo nutné, mohu situaci řešit i touto cestou)

3. Je vůbec při pobírání PPM možné pracovat, nebo jsem nucena práci na dobu 28 týdnů zcela přerušit a mohu opět pracovat až při přechodu na pobírání RP?

4. Čekám první dítě a v ideálním případě bych ráda navázala hned dalším dítětem – tj. přechodem z čerpání RP na další PPM bez nástupu zpět do zaměstnání (na plný úvazek). Jak by v takovém případě výši následující PPM ovlivnila skutečnost, že jsem v průběhu předchozího pobírání RP pracovala? PPM se údajně vypočítává z příjmů za poslední rok, případně z posledního zaměstnání. To by znamenalo, že je pro mě výhodnější žádnou pracovní aktivitu v průběhu čerpání první PPM a RP nevyvíjet, protože následná další PPM by se mi vypočítávala z daného sníženého úvazku (např. 0,3) a je to tedy pro mě značně finančně nevýhodné?

Předem moc děkuji za Vaše odpovědi a za pomoc!

Dobrý den,
předpokládám, že splníte podmínky pro výplatu PPM z pracovního poměru na celý úvazek. Nevím, zda tomu tak bude i z DPČ, jestli jste i z této pracovní smlouvy odváděla zdravotní a sociální pojištění. Pokud byste splnila podmínky na výplatu PPM z obou pracovních úvazků, svobodně se můžete rozhodnout, že PPM nechcete čerpat z DPČ /nezáleží při tom, jestli je DPČ u stejného zaměstnavatele nebo nikoliv/ a pak v této činnosti můžete pokračovat i v době mateřské dovolené. Výjimkou je období 6 týdnů po porodu, kdy žena být zaměstnána nemůže.
Pokud budete mít stále stejného zaměstnavatele, pak podle § 19 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb., platí: pokud u zaměstnankyně za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje se za denní vyměřovací základ denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. Tzn., porovnával by se DVZ před prvním těhotenstvím a před druhým a vyplácela by se PPM podle DVZ, který by byl vyšší – rozhodně nebude PPM nižší, než u prvního těhotenství.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.