Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: PPM - cizí prvek

20.06.2015

Dobrý den,

do 30.06.2015 jsem v ČR na rodičovské dovolené s prvním dítětem. Pak bych se měla vrátit do své původní práce (v ČR), kde mám od zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. Od ledna letošního roku jsem si však našla přivýdělek v Německu, kde mám smlouvu do 30.06.2015. Původně jsem si myslela, že v Německu již pracovní smlouvu prodlužovat nebudu a od 01.07. 2015 se vrátím do svého původního zaměstnání tady v ČR. Nyní jsem ovšem zjistila, že jsem těhotná. Ráda bych Vás poprosila o radu, co teď mám dělat. Český zaměstnavatel mi sdělil, že si mám od 01.07. nechat napsat neschopenku a zůstat na rizikovém těhotenství. Jde mi ale o to, jak to bude s německým zaměstnavatelem? Mohu si nechat vystavit i neschopenku do tohoto zaměstnání? Nevím, zda je možné, aby mi lékař vystavil dvě neschopenky a pobírat tedy dvě nemocenské. Jednu od českého zaměstnavatele a druhou od toho německého. A jak bych to případně měla řešit, když v Německu mám smlouvu jen do konce června. Je také v Německu nějaká ochranná lhůta, kdy by mi nemocenská běžela po celou dobu rizikového těhotenství? Nebo budu v Německu nemocenskou pobírat jen do konce června a pak můj pracovní poměr zkončí, tedy i nárok na nemocenskou? A pokud bych tedy pobírala dvě nemocenské dávky, jak bych to potom měla s PPM a následně i s rodičovským příspěvkem? Velice děkuji za Vaši radu. S pozdravem

Vážená paní,

v rámci EU nelze čerpat současně dávky ze systémů více států. Pokud máte místně příslušnou správou sociálního zabezpečení vystaven formulář A1, není možné, aby Vám na obdobnou dávku vznikl nárok v Německu. Pokud, splníte podmínku nároku na dávku v Německu, nesplníte ji v ČR. To, že v ČR stále trvá Váš pracovní poměr znamená, že byste měla být účastna na pojištění v českém sociálním systému. Z Vašeho dotazu nevyplývá, na základě jakého právního vztahu v zahraničí pracujete. Proto se o konkrétní informace týkající se peněžité pomoci v mateřství obraťte na Vaši místně příslušnou správu sociálního zabezpečení. Zároveň budete muset zjistit, jak je v systému sociálního zabezpečení koordinována Vaše práce v ĆR a zahraničí. Pokud je vykonávána práce v cizině, je pravděpodobné, že v cizině vzniklo také pojištění (účast na pojištění se zpravidla řídí právními předpisy státu místa výkonu činnosti). V takovém případě je nutno se informovat u nositele pojištění ve státě, ve kterém je práce vykonávána, na jaké dávky z takového pojištění vzniká dle právních předpisů daného státu nárok.

Část dotazu týkající se nároků vyplývajících z Vašeho zaměstnání v Německu, nemohu zodpovědět, protože tato úprava podléhá německé legislativě.

Rodičovský příspěvek také můžete čerpat pouze v jednom státě, ev. kdyby vznikl nárok ve dvou státech, tak vzniká nárok na doplatek RP. Primárním státem výplaty dávky je stát, kde je vykonávána výdělečná činnost, pokud je ve dvou státech, tak rozhoduje faktické bydliště dítěte, sekundární stát (to by byl ve Vašem případě stát druhé výdělečné činnosti) by ev. doplácel rozdíl mezi výší dávky vyplacené v primárním státě do výše, která by náležela ve státě sekundárním.

K dotazu o vystavení pracovní neschopnosti do zahraničí:

Zaměstnanec se dostaví v ČR k lékaři, který mu vystaví český tiskopis „Rozhodnutí o DPN“ stejným způsobem jako u českých pojištěnců a zároveň na tiskopisu „Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény“ vyznačí pravděpodobnou dobu trvání DPN. Zaměstnanec následně zašle díly III. a IV. Rozhodnutí o DPN příslušné instituci v jiném členském státě, díl II. si ponechá. Při ukončení DPN pak zaměstnanec odevzdává ošetřujícímu lékaři díl II. a od ošetřujícího lékaře obdrží díl V., který následně zašle příslušné instituci státu, ve kterém je zaměstnanec pojištěn. Na základě těchto dokladů by měl stát pojištění zajistit zaměstnanci výplatu dávky v nemoci. Opět je důležité se informovat, jak je to s účastí na nemocenském pojištění ve Vašem případě.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.