Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Předčasné ukončení MD, výplata RP

20.06.2015

Dobrý den, jsem 8 týden po porodu a zaměstnavatel me žádá o navrat do zaměstnáni.
Je tomu tak, ze
1. Návratem do pracovního poměru se ukončí peněžitá pomoc v mateřství a již se nemůžu do režimu mateřské dovolene vrátit zpet, kdybych např zjistila, ze praci s dítětem skloubit nestíhám? Vrátit se muzu pouze na rodičovskou dovolenou nebo ani tam ne?
2. V pripade ze nastoupim, dnem nástupu již se na me nevztahují zádné ochraně lhůty a muzu byt propuštěna (v pripade např zmeny managementu) a nebo muzu kterym koliv dnem požádat o navrat na RD i např dnem vypovedi a tím padem me take zaměstnavatel propustit nemuze?
3. Nastoupim li do zaměstnáni, muze PPM pobírat manžel a nebo pouze rodičovský příspěvek?
4. V pripade nástupu do pracovního poměru mi bude souběžně vyplacen i rodičovský příspěvek? Nebo vedle platu na nej nemám nárok?
5. Bude-li manžel jako OSVČ čerpat rodičovskou dovolenou, zdravotni a sociální pojištěni platí stát i kdyz nepobira rodičovský příspěvek ?
6. V pripaďe nemoci dítěte, muzu na nemocenskou (neschopenku) s ditetem, i kdyz manžel bude na rodičovské dovolene?
Děkuji za odpovědi

Dobrý den,
pokud se sama rozhodnete ukončit mateřskou dovolenou dříve, nelze již na ni navázat po nějaké době, např. až zjistíte, že práci s dítětem nezvládáte. Toto lze učinit jen v případě, kdy je dítě ve zdravotnickém zařízení a rodič mezitím nastoupil do práce či pokud rodič nesmí nebo nemůže po delší dobu pečovat o dítě, které je proto svěřenou do péče jiné osoby. Pak dochází k přerušení čerpání PPM. Doba výplaty PPM se prodlužuje o dobu, kdy bylo čerpání přerušeno, a PPM je vyplácena až do vyčerpání celkového nároku, nejdéle však do 1 roku dítěte.
Jestliže by se situace v zaměstnání změnila, můžete kdykoliv do 3let věku dítěte nastoupit na rodičovskou dovolenou a pak jste proti výpovědi z pracovního poměru chráněna.

Pokud otec dítěte splní podmínky pro výplatu PPM /viz výše/ může tuto dávku pobírat od 7.týdne věku dítěte. Co se týká nároku otce na peněžitou pomoc v mateřství, pak na PPM má nárok i muž, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila. Musí s matkou uzavřít písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Tuto dohodu lze uzavřít nejdříve od 7. týdne po porodu. V dohodě musí být uveden den porodu a den, od kterého bude muž o dítě pečovat. Dohoda musí obsahovat podpisy obou rodičů. Podpis matky na dohodě musí být úředně ověřen (notář, obecní úřad aj.) nebo ověřen orgánem nemocenského pojištění (správa sociálního zabezpečení). Pro tuto dohodu neexistuje formulář, tj. sepíšete si ji sami. Je nutné přiložit k nahlédnutí doklad, že muž je otcem dítěte nebo manželem matky dítěte.
Formálně může dohoda vypadat takto:
Já, níže podepsaná (jméno matky), narozena (datum narození matky), bytem (adresa matky), předávám své dítě (jméno dítěte), narozené dne (datum narození dítěte), do péče jeho otce (jméno otce), narozeného (datum narození otce), bytem (adresa otce). Otec převezme dítě do péče dne (datum převzetí).
V (místo) dne (datum)
Podpis obou rodičů
Dohoda se uzavírá do budoucna, nejdříve v den, kdy je dítě do péče předáno. Dohodu nelze uzavřít zpětně. Den převzetí dítěte do péče nesmí předcházet dni ověření podpisu matky.
Podpůrčí doba, po kterou otec může pobírat PPM, činí 22 týdnů, otec ji však nemusí vyčerpat celou, o dítě však musí otec pečovat nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích. S dítětem tedy musí být fakticky doma, nemůže při tom chodit do zaměstnání, ze kterého pobírá PPM.
Pojištěnec, tj. otec dítěte, musí splnit podmínky pro nárok na dávku PPM v době pojištění. Musí být účasten na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před dnem nástupu na PPM nebo v ochranné lhůtě, která činí 7 dní. V době pobírání PPM nesmí vykonávat práci v zaměstnání a pobírat z tohoto zaměstnání příjem. Je-li nárok na PPM uplatňován z nemocenského pojištění OSVČ, pak musí být splněna ještě podmínka účasti na nemocenském pojištění OSVČ alespoň po dobu 180 kalendářních dnů v posledním roce před nástupem na PPM.

Co se týká rodičovského příspěvku, tak ten můžete bez obav pobírat i v zaměstnání, pokud zajistíte péči o dítě jinou zletilou osobou. Za zajištění péče se považuje i to, že dítě mladší 2let nenavštěvuje jesle či předškolní zařízení déle než 46 hodin za měsíc.

Pokud je manžel OSVČ, pak nemá nárok na rodičovskou dovolenou, neboť rodičovská dovolená je volno, které poskytuje zaměstnavatel. Aby za něj stát platil zdravotní pojištění, musel by mít rodičovský příspěvek napsaný na sebe.

Jako ideální pro Vás bych viděla domluvu se zaměstnavatelem na uzavření jiného pracovního poměru, kdy budete moc čerpat PPM. V průběhu mateřské dovolené nesmí rodič vykonávat tu práci, ze které čerpá mateřskou dovolenou a PPM, nicméně může pro svého zaměstnavatele pracovat na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti, přičemž druh práce musí být odlišný od druhu práce, který vykonává v pracovním poměru.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.