Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na PPM

17.06.2015

Dobry den.
Od 1.9.2000-31.5.2014 jsem pracovala v jedne firme, kde se mnou byl rozvazan pracovni pomer z duvodu nadbytecnosti. Po skonceni pracovniho pomeru bylo vyplaceno odstupne dle zakona. Od 1.6.-10.8.2014 jsem sbyla prihlasena na uradu prace, kde jsem nepobirala podporu, protoze jsem dostala odstupne v poslednim zamestnani. 11.8.jsem nastoupila do noveho zamestnani, kde jsem 29.9.2014 nastoupila na nemocenskou( byla jsem v 3 zkusebni dobe). 14.10.2014 se mnou zamestnavatel zrusil pracovni pomer dle paragrafu 66 zakoniku prace. Ja jsem zaroven zjistila, ze jsem tehotna a pokracovala jsem v pracovni neschopnosti az do 10.4.2015. Dne 11.4.2015 jsem zazadala o MD a poslala vse potrebne na sprav.soc.zabezpeceni. Nemocenska radne ukoncena, ale MD ( zatim pouze tel.neschvalena za nesplneni podminek dle zakona nedodrzeni druhe podminky ochranne lhuty 180 dni). Vim, ze mam odpracovano 270 dni, ale te podmince 180 dni nerozumim, kdyz jsem pocitala, tak termin porodu byl 6.6. a to je mene jak 180 dni. Mam tedy narok na MD nebo
ne...snazili jsme se s manzelem zjistit potrebne informace vcas primo na danem uradu, ale nikdo nam tam nedovedl poradit, ze by jsme je mohli zazalovat za spatne informace a vypocty k dane situaci...mame prosim i jine moznosti, abychom o MD neprisli.....napr., ze by zadal manzel, ale nevim, zda muze, kdyz uz jsem zadala ja? Predem dekuji za radu.

Dobrý den,
pokud tomu dobře rozumím, tak Váš poslední pracovní poměr trval od 11.8. do 14.10.2014. V podmínkách pro nárok na výplatu je uvedeno: v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta 180 dní ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Lhůta 180 dní se ale krátí, pokud zaměstnání trvalo méně než 180 dní. Což je i ve Vašem případě. Ochranná lhůta pak trvá pouze tolik dní, kolik trvalo zaměstnání – u Vás tedy zhruba 2měsíce. Bohužel jste nesplnila podmínky pro výplatu PPM.
Jelikož jste ukončila i pracovní neschopnost /z neznalosti/ máte v tuto chvíli nárok pouze na rodičovský příspěvek ve výši 7600Kč ode den porodu do 9měsíců věku dítěte a pak 3800Kč do vyčerpání částky 220 000Kč, maximálně však do věku 4let dítěte.

Pokud manžel splnil podmínky PPM ke dni porodu, od 7.týdnu věku dítěte může čerpat PPM on. V tuto dobu však nesmí zároveň vykonávat zaměstnání, ze kterého mu je PPM vyplácena. Aby mu mohla být PPM vyplácena, musíte spolu podepsat dohodu, ve které mu předáte dítě do péče.

Pokud Vám však jde pouze o možnost zvolit si výši rodičovského příspěvku, můžete tak učinit podle manželova denního vyměřovacího základu. Ke stanovení DVZ druhého rodiče dítěte se použije tiskopis „Potvrzení o výši denního vyměřovacího základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku“, ke stažení na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí www.mpsv.cz v oddíle státní sociální podpora – elektronické formuláře.
K tomuto potvrzení druhý rodič dítěte doloží „Přílohu k žádosti o dávky nemocenského pojištění“, kterou vyplní zaměstnavatel, ke stažení na stránkách České správy sociálního zabezpečení www.cssz.cz/NR/rdonlyres/F7D1E016-DE93-4C23-A21A-DA162D009977/0/896214.pdf

Pokud alespoň jednomu z rodičů vznikl nárok na PPM, pak výše RP je limitována 70 procenty 30násobku denního vyměřovacího základu, nejvýše však činí 11 500 Kč za měsíc. RP je možné měnit každé 3měsíce. Na internetu existují i kalkulačky na výpočet výše RP např. http://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/223792-kalkulacka-rodicovskeho-prispevku-zmeny-od-roku-2012

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.