Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Popření otcovství

19.06.2015

Dobrý den,

prosím o radu, na OSPODu si s námi nevědí rady :-)

Před 3 lety jsem se rozešla s manželem, ale kvůli komplikované hypotéce jsme žádost o rozvod (nesporný) podali až nyní. Rozvodové řízení nyní probíhá (18.6. jdeme pro rozsudek).

Se současným přítelem ale máme 14 měsíční dceru. Na matrice jí podle zákona do rodného listu napsali jméno mého manžela s tím, že až budeme podávat žádost o rozvod, podáme i Žalobu o popření otcovství a přítel se pak k dceři na matrice přihlásí.

Tak jsme i učinili. Jenže na u soudu o popření otcovství jsme se od pana soudce dověděli, že jsme propásli 6 měsíční lhůtu od narození dítěte, kdy jsme žalobu mohli podat a proto bysme nyní měli platit DNA testy (které by nám zprostředkoval). Jejich cena se pohybuje kolem 10tis. Ty nyní nemáme.

Sociální pracovnice, která s námi u soudu byla, se panu soudci zmínila, že lhůta pro popření otcovství pro manžele je 6 let od narození dítěte. Soudce ale řekl, že to pro nás neplatí, protože se rozvádíme.

Ještě nám soudce řekl, že by si přítel mohl svoji dceru po rozvodu osvojit.

Existuje rada, jak z toho ven (tj. aby se přítel stal oficiálním otcem) a nemuset se pak jít pást?

(Omlouvám se, že si z toho dělám legraci, ale jinak už by mě z toho všeho lítání po bankách a úřadech asi kleplo.)

Děkuji za radu, je-li nějaká.

Dobrý den,
občanský zákoník stanoví, že narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne poté, co manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné, anebo poté, co byl manžel matky prohlášen za nezvěstného, má se za to, že otcem je manžel matky. Z tohoto důvodu byl zapsán za otce dítěte Váš stále ještě manžel. Narodí-li se dítě v době mezi zahájením řízení o rozvodu manželství a třístým dnem po rozvodu manželství, a manžel, popřípadě bývalý manžel matky prohlásí, že není otcem dítěte, zatímco jiný muž prohlásí, že je otcem dítěte, má se za to, že otcem je tento muž, připojí-li se matka k oběma prohlášením. Prohlášení manžela matky dítěte, popřípadě jejího bývalého manžela, muže, který tvrdí, že je otcem dítěte, a matky dítěte se činí v řízení před soudem, zahájeném na návrh některého z nich; návrh lze podat nejpozději do uplynutí jednoho roku od narození dítěte. Zde by bylo možno využít možnosti souhlasného prohlášení všech tří pouze v případě, že by se dítě narodilo až po té, co byl podán návrh na rozvod a do roka od narození dítěte.
Pokud toto nebylo využito, nabízí občanský zákoník možnost klasického popření otcovství manželem matky. Manžel může do šesti měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o skutečnostech zakládajících důvodnou pochybnost, že je otcem dítěte, které se narodilo jeho manželce, popřít své otcovství u soudu, nejpozději však do šesti let od narození dítěte. Těžko by ale ve vašem případě Váš manžel předstíral, že neuplynulo ještě šest měsíců od okamžiku, kdy se dozvěděl, že dcera není jeho, když, předpokládám, v žalobě na rozvod manželství tvrdíte, že spolu již tři roky nežijete. Matka může do šesti měsíců od narození dítěte popřít, že otcem dítěte je její manžel. Zkrátka jste promeškali lhůtu na popření otcovství.
Zákoník práce nadále stanoví, že je-li návrh na popření otcovství podán po uplynutí popěrné lhůty, může soud rozhodnout, že zmeškání lhůty promíjí, pokud to vyžadují zájem dítěte a veřejný pořádek. Toto bude pravděpodobně Váš případ, kdy soudce naznal, že nelze nadále setrvat ve stavu, kdy by právním otcem dítěte byl uveden Váš manžel, když všichni tvrdíte, že jím není a dcera má za otce jiného muže. Soudce ale v takovém případě chce mít skutečný důkaz a jasno v tom, že manžel matky není otcem dítěte a nařídí tak dokazování znaleckým posudkem s testem DNA. Za tento znalecký posudek ale vždy zaplatí některý z účastníků řízení, zpravidla ve sporu neúspěšná strana. Podá-li tedy žalobu na popření otcovství otec proti matce, test jeho otcovství vyloučí a neúspěšnou stranou se tak stanete Vy. I z lidského hlediska by nebylo spravedlivé požadovat zaplacení po manželovi, když otcem dítěte není a ani nikdo z Vás nestojí o to, aby nadále jako otec zapsán byl.
Vaše dítě pak nebude mít určeného otce a můžete s druhem učinit přímo před soudem souhlasné prohlášení o otcovství a nechat tak zapsat dceři do rodného listu jejího opravdového otce. Toto ale není adopce, ale souhlasné prohlášení dle § 779 občanského zákoníku.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.