Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na dovolenou

17.06.2015

Dobrý den,
potřebuji poradit s odchodem na MD, vybráním dovolené a nástupem na RD.
Termín porodu mám 28.9.2015, letošní dovolené mi zbývá k vybrání 23 dní. Když jsem si zkoušela kombinace vybrání dovolené před nástupem na MD, zjistila jsem, že konec MD mi vychází na konec února 2016. Nevím, jak to je s nárokem na novou dovolenou. Chtěla bych z práce odejít "co nejdříve" - vybrat si část dovolené, pak MD, pak zbytek dovolené (případně novou dovolenou) a pak nastoupit na RD. Mohli byste mi, prosím, poradit, jak to co nejlépe zkoordinovat, abych měla nárok nejlépe na plnou dovolenou (25 dní) na rok 2016 a zároveň odešla z práce co nejdříve bez marození? Děkuji!

Dobrý den,

problematiku čerpání dovolené upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění.

Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Doba rodičovské dovolené a pracovní neschopnosti se pro účely nároku na dovolenou za výkon práce nepovažuje. Doba čerpání mateřské dovolené a doba čerpání dovolené ano. Jestliže svého zaměstnavatele požádáte o čerpání dovolené v návaznosti na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je této žádosti povinen vyhovět (§217 odst. 5, zákoník práce) Výhodný je tento postup v tom, že dovolenou vyčerpanou na žádost zaměstnankyně před nástupem rodičovské dovolené, nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit (§ 223 odst. 1, zákoník práce).
Pokud budete na mateřské dovolené v roce 2016 do konce února - budete mít odpracováno díky čerpání mateřské dovolené 42 dní. Dle § 214 zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění, náleží dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce, takže by Vám náležela 1/6 nároku - pokud dobře počítám 4 dny.

Vzhledem k tomu, že existují pro danou věc 2 různé právní názory, doporučuji Vaší konkrétní situaci zkonzultovat přímo s Vaším zaměstnavatelem, které stanovislo zastává.
Jeden postup zaměstnavatelů je ten, že v okamžiku, kdy žádáte o dovolenou bezprostředně po mateřské dovolené, tak zaměstnavatel již předjímá dobu strávenou na této dovolené, přičte jí k již "odpracované " době (čímž dosáhne potřebných 60 dnů) a rovnou přizná nárok na dovolenou za celý aktuální kalendářní rok.Takže byste v tomto případě měla mít nárok na dovolenou za rok 2016 v plné délce a nemusela čerpat dovolenou za rok 2015 (pozn. pokud bude čerpání dovolené navazovat na mateřskou dovolenou, na rodičovskou dovolenou nastoupíte až po vyčerpání dovolené).

Nicméně je nutno považovat za správný i výklad jiných zaměstnavatelů, že v okamžiku, kdy po mateřské dovolené zaměstnankyně žádá o dovolenou, má v určitém případě nárok jen na dovolenou z minulého roku a dovolenou za odpracované dny. V tomto případě se pak postupuje dle § 214 zákoníku práce, který říká, že zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, náleží dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.V tomto případě byste měla nárok na na 2/12 (1/6) nároku na dovolenou,jakou poskytuje zaměstnavatel).Aby Vám vznikl nárok na celou dovolenou v roce 2016, muselo by být čerpáno 18 dní dovolené z roku 2015 a požádat zaměstnavatele o čerpání obou dovolených v návaznosti na mateřskou dovolenou.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.