Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Započitatelná praxe

14.06.2015

Dobrý den, prosím o radu a výpočet.
12. 2. 1992 se mě narodil syn, pobírala jsem mateřskou dovolenou (tuším tenkrát 2 roky). Po ukončení MD jsem do práce nenastoupila a byla "v domácnosti". Nebyla jsem ani vedena na úřadu práce, ani si neplatila zdravotní a sociální pojištění (bohužel, tenkrát na radu pracovníka OSSZ). 21. 5. 2001 se mě narodil druhý syn. Mateřskou dovolenou (peníze) jsem nepobírala (právě z důvodu neplacení zdravotního pojištění), ale asi ve věku 3 let jsem požádala o příspěvek na osobu blízkou (dcera je zdravotně postižená - držitel průkazu ZTP/P) a příspěvek na péči pobírám dodnes.

Takže:

1. 12. 2. 1992 narození syna - kolik let, měsíců, týdnů a dnů se počítá mateřská dovolená přesně?

2. do roku 1997 v domácnosti

3. od roku 1997 do roku 2007 jsem měla ŽL (platila jsem pouze položku sociální pojištění).

4. 21. 5. 2001 narození zdravotně postiženého syna - kolik let, měsíců, týdnů a dnů se počítá mateřská dovolená přesně? A kolik let, týdnů a dnů se počítá péče o osobu blízkou, jako započitatelná položka do praxe?

Od 22. 2. 2010 do 4. 4. 2015 jsem byla zaměstnaná - v oboru uznatelném novým zaměstnavatelem (státní správou).

Od 1. 6. 2015 jsem zaměstnanec státní správy.

Kolik let, měsíců, týdnů a dnů se mě tedy započítává celkem do doby praxe? Nový zaměstnavatel mě totiž počítá pouze 6 let praxe a já si myslím, že je to málo.

Děkuji moc za odpověď.

Vážená paní,
právní úprava započitatelné praxe vychází z § 4 odst. 5 písm. a) zákona č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Uvedené ustanovení hovoří mj. o tom, že v plném rozsahu, nejvýše však celkovém rozsahu 6 let, započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu skutečného čerpání mateřské dovolené, další mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené nebo trvalé péče o dítě nebo děti nejvýše v rozsahu odpovídajícím délce mateřské dovolené a další mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené platné v době této péče podle zvláštního právního předpisu. Princip zápočtu maximálně šesti let byl zaveden zákonem č. 251/1992 Sb., a platilo i v zákoně č. 330/2003 Sb. To znamená, že by vám zaměstnavatel měl započít péče o děti v rozsahu maximálně šesti let a dále započitatelnou praxi. Doporučuji se zeptat Vašeho zaměstnavatele, jakým způsobem a pdoel jakého právního předpisu došlo k zápočtu.
Úplné znění nařízení lze nalézt na http://portal.gov.cz

Citace uvedeného ustanovení
§ 4

Zařazení zaměstnance do platového stupně

(1) Zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platového stupně příslušné
platové třídy podle započitatelné praxe podle § 123 odst. 4 zákoníku
práce a míry jejího zápočtu určené podle odstavců 2 až 9.

(2) V plném rozsahu započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu praxe v
oboru požadované práce. Praxí v oboru požadované práce se pro účely
tohoto nařízení rozumí výkon práce, pro kterou jsou potřebné znalosti
stejného nebo obdobného zaměření jako pro výkon požadované práce.

(3) V rozsahu nejvýše dvou třetin započte zaměstnavatel zaměstnanci
dobu jiné praxe, a to v závislosti na míře její využitelnosti pro výkon
požadované práce.

(4) V plném rozsahu, nejvýše však v rozsahu stanoveném zvláštním
právním předpisem pro výkon vojenské základní (náhradní) služby^10)
platným v době jejího výkonu, započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu
výkonu vojenské základní (náhradní) služby nebo civilní služby^11).

(5) V plném rozsahu, nejvýše však celkovém rozsahu 6 let, započte
zaměstnavatel zaměstnanci dobu

a) skutečného čerpání mateřské dovolené, další mateřské dovolené nebo
rodičovské dovolené nebo trvalé péče o dítě nebo děti nejvýše v rozsahu
odpovídajícím délce mateřské dovolené a další mateřské dovolené nebo
rodičovské dovolené platné v době této péče podle zvláštního právního
předpisu^12),

b) osobní péče o osobu závislou na péči jiné osoby, je-li závislou
osobou nezletilé dítě^13).

(6) Doby uvedené v odstavcích 4 a 5 započte zaměstnavatel, pokud se
zaměstnankyně nebo zaměstnanec současně nepřipravovali na povolání v
denním^14) nebo v prezenčním studiu^15).

(7) Z doby, kterou zaměstnanci započetl podle odstavců 2 až 6, odečte
zaměstnavatel zaměstnanci zařazenému do

a) šesté až osmé platové třídy, který dosáhl jen středního vzdělání s
výučním listem dobu 1 roku, nebo dobu 2 roků, pokud dosáhl jen
středního vzdělání, anebo dobu 4 roků, pokud dosáhl jen základního
vzdělání nebo základů vzdělání,

b) deváté platové třídy, který dosáhl jen středního vzdělání s
maturitní zkouškou dobu 2 roků, nebo jen středního vzdělání s výučním
listem dobu 3 roků, nebo středního vzdělání dobu 4 roků, anebo dobu 6
roků, pokud dosáhl jen základního vzdělání nebo základů vzdělání,

c) desáté platové třídy, který dosáhl jen vyššího odborného vzdělání
dobu 1 roku, nebo jen středního vzdělání s maturitní zkouškou dobu 3
roků, nebo jen středního vzdělání s výučním listem dobu 4 roků, nebo
jen středního vzdělání dobu 5 roků, anebo dobu 7 roků, pokud dosáhl jen
základního vzdělání nebo základů vzdělání,

d) jedenácté až šestnácté platové třídy, který dosáhl jen
vysokoškolského vzdělání v bakalářském studijním programu dobu 2 roků,
nebo jen vyššího odborného vzdělání dobu 3 roků, nebo jen středního
vzdělání s maturitní zkouškou dobu 5 roků, nebo jen středního vzdělání
s výučním listem dobu 6 roků, nebo jen středního vzdělání dobu 7 roků,
anebo dobu 9 roků, pokud dosáhl jen základního vzdělání nebo základů
vzdělání.

(8) Zaměstnanci, který nezískal započitatelnou praxi podle § 123 odst.
4 zákoníku práce, nebo získal započitatelnou praxi kratší, než je doba,
kterou mu měl zaměstnavatel podle odstavce 7 odečíst, se o dobu, která
mu nemohla být odečtena, prodlužuje doba stanovená v přílohách č. 1 až
5 k tomuto nařízení pro postup do nejbližšího vyššího platového stupně.

(9) Jestliže zaměstnanec dosáhne v průběhu pracovního poměru vyššího
vzdělání, než podle kterého mu byla naposledy určena započitatelná
praxe, přičte mu zaměstnavatel dobu odpovídající dosaženému vzdělání,
kterou mu podle odstavce 7 odečetl.

(10) Platový tarif ve vyšším platovém stupni náleží zaměstnanci od
prvého dne kalendářního měsíce, ve kterém dosáhl započitatelné praxe
stanovené pro jednotlivé platové stupně v přílohách č. 1 až 5 k tomuto
nařízení.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.