Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dávky, invalidita

05.06.2015

Dobrý den. Ráda bych se zeptala, jsem matka samoživitelka, pomoc rodiny nemám, dětství jsem prožila v dětských domovech, i po návratu z dětského domova v mých sedmi letech, se má matka o mě nestarala. O svého syna se řádně starám, od 18 let trpím řadou chronických onemocnění. Letos mi bylo 32 let, v červnu minulého roku jsem úspěšně ukončila dálkové studium při péči o syna jako rozvedená, chodila jsem při začátku studia do práce, žiji sama, finančně mi trochu vypomáhal a stále vypomáhá nový partner, který ale jinak o rodinu a rodinný život zájem nemá a plánuje mě opustit úplně. Do budoucna nepočítá s tím, že by s námi zůstal. Od června 2014 jsem hned po ukončení dálkového studia a dlouhodobém vyčerpání, kdy jsem školu úspěšně ukončila z posledních sil, se postupně začala dozvídat, že mě čekají dvě spolu nesouvisející operace, kdy jsem v prvním případě čekala na výsledky jestli polyp není zhoubný a ve druhém případě jsem se v noci dusila, skrz vážný úraz z dětství, který mi začal dělat problémy až v období studia, když se přidalo ještě jiné chronické onemocnění, v noci jsem spala necelé 4 hodiny, protože jsem se dusila. Na podzim první operace nemohla proběhnout, protože jsem 3 měsíce se nemohla vyléčit ze streptokoka, měla jsem nasazené 4 antibiotika, zabraly až ty poslední. V té době jsem nosila už od září 2014 na úřad práce, že nemohu nastoupit do zaměstnání skrz svůj zdravotní stav. První operace proběhla až v prosinci 2014, kdy jsem mohla teprve nastoupit na celkovou anestezii. Po dalším léčení mě čekala další operace pod celkovou anestezií, ta proběhla koncem března 2015, s tím, že jsem stále nosila na úřad práce potvrzení, že nejsem schopná nastoupit do práce. Obvodní doktor mi řekl, že léčení po této operaci je na další dva měsíce doma. Kdybych neměla tenkrát alespoň částečné zajištění finanční přítele, a to stále žiji sama, nevím, jak bych tuto situaci vůbec řešila, protože jsem se celou dobu starala ještě sama o dítě, které chodí do základní školy. Přítel mě celou dobu chce opustit i z důvodu mého zdravotního stavu, protože ví, že další dítě do budoucna už bych ani mít nemusela nebo bych péči o další dítě nezvládla fyzicky. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, vzhledem k tomu, že jsem celého třičtvrtě roku nebyla schopná skrz svůj zdravotní stav nastoupit do práce a vychovávám sama jako samoživitelka dítě, které navštěvuje první stupeň základní školy, jestli v této době nemám nárok nebo jsem neměla, si žádat o částečný důchod alespoň 1. stupně, chronické zdravotní potíže mám stále a stále musím chodit po doktorech, i když už mám po operacích. Mám strach, že jakmile mě přítel opustí a nebude mi přispívat finančně, nežije se mnou a jezdí za mnou minimálně, že sama fyzicky nezvládnu péči o syna a práci na plný úvazek ani do budoucna. Kdybych se dostala do podobné situace i třeba v budoucnu, kdy by mi přítel, který se mnou ani nežije, nepomohl finančně, vůbec si nedokáži představit, jak bych tuto situaci řešila.

Dobrý den,
v první řadě bych Vás chtěla informovat o možnostech dávek či příspěvků, na které máte možná nárok. Bohužel nemám o vás dostatek informací, abych Vám řekla konkrétně, o jaké dávky se může jednat, pravděpodobně to můžou být i dávky v hmotné nouzi. Odkážu Vás tedy na aplikaci „Sociální poradce“ na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://portal.mpsv.cz/soc/poradce. Zde po vyplnění dotazníku, získáte přehled dávek, na které byste mohla mít nárok. Získáte zde i informace, kde se příslušná žádost podává a co k ní je třeba doložit.

Co se týká invalidního důchodu, samozřejmě si o něj můžete požádat. Navštivte místně příslušnou pobočku České správy sociálního zabezpečení, kde sepíšete žádost o invalidní důchod. Kromě předložení základních identifikačních dokumentů, budete muset vyplnit profesní dotazník, doložit všechny náležitosti, které mají souvislost se žádostí. Protože invalidní důchod je určitou formou pojištění, musíte k tomu, aby jste dostával/a peníze, splnit příslušné podmínky. K nejdůležitějším podmínkám patří mít „odpracované roky„ nebo mít „započitatelnou dobu„ pro pojištění. Tam patří například studium, dále mateřská dovolená, základní vojenská služba, určitá doba vedení na úřadu práce, atd. Tuto dobu budete muset doložit. Jako doklad o zaměstnání slouží zápočtový list.
Kromě toho se budete muset podrobit lékařskému vyšetření. Lékař vyplní žádost, doloží veškeré odborné nálezy a odešle je České správě sociálního zabezpečení, kde probíhá posouzení žádosti. Je třeba tedy s sebou donést tyto dokumenty:
• občanský průkaz (u cizinců doklad prokazující jejich totožnost),
• doklady o studiu, event. učení (i neukončeném),
• doklady prokazující doby zaměstnání, popřípadě doby vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání; nejsou-li k dispozici žádné doklady, uvedou se údaje o dobách zaměstnání,
• doklady o výkonu vojenské služby (civilní služby),
• rodné listy dětí (pokud žadatel/ka požaduje zápočet péče o děti).
Potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod činí u pojištěnce ve věku:
• do 20 let méně než jeden rok,
• od 20 let do 22 let jeden rok,
• od 22 let do 24 let dva roky,
• od 24 let do 26 let tři roky,
• od 26 let do 28 let čtyři roky,
• nad 28 let pět roků.
Potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod se zjišťuje z období před vznikem invalidity, a jde-li o pojištěnce ve věku nad 28 let, z posledních 10 roků před vznikem invalidity.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.