Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Porodnice

09.06.2015

Dobry den, chtela bych se zeptat, zda mi nemocnice muze neposkytnout odpovedi na otazky typu (viz nize, zadna z informaci neni na webu porodnice) a odkazat me pouze na placene informativni schuzky 400,- rodicka, 290,- doprovod)?

- je nutna registrace k porodu?
- pokud budu rodit jindy nez v planovanem termin, muze nastat situace, ze me odmitnete?
- rezervace nadstandardniho porodniho boxu a pripadne i pokoje sestinedeli je mozna? prip. je mozne tuto rezervaci provest pouze na planovany termin porodu?
- jak jsou nadstandardy zpoplatneny?
- je moznost odmitnout pritomnost studentu ve vsech fazich porodu a rodit tedy jen s asistentkou, prip. asistentkou a lekarem?
- je mozna pritomnost otce u porodu ve vsech jeho fazich a je tato zpoplatnena?
- je dite ihned prilozeno matce na bricho?

Dekuji za odpoved.

Dobrý den.
Máte právo na to , aby Vám byly tyto informace poskytnuty a to i mimo placený kurz, nejste povinna navštěvovat nějaké kurzy pořádané porodnicí.
Měla byste být o povaze a významu všech vyšetření a o celé zdravotní péči, která Vás v porodnici čeká, náležitě informována. I zde platí, že žádný léčebný ani diagnostický zákrok není možné provést bez svobodného a informovaného souhlasu ženy. Z toho vyplývá, že jednak máte právo péči také odmítnout,ale stejně tak máte právo požadovat veškeré informace o prováděných vyšetřeních ,jakož i o jejich účelu ,povaze i výsledku .Lékař pokud na základě vyšetření zvolí a navrhne medikaci měl by Vám opět svůj postup vysvětlit a Vy můžete ale nemusíte navrhovanou léčbu nebo navrhovaný postup přijmout .
- je nutna registrace k porodu? Ne není. Registrace k porodu tedy rozhodně není povinná,žádný zákon Vám nepřikazuje se někde potupně registrovat k porodu.
- pokud budu rodit jindy nez v planovanem termin, muze nastat situace, ze me odmitnete? S tát se to může, ale jen výjimečně. Pokud žena přijede do porodnice, může být odmítnuta pouze tehdy, pokud by bylo únosné pracovní zatížení lékařů překročeno tak, že by nebyli schopni zajistit péči o tuto rodičku nebo o ostatní ženy, které mají v péči. Není možné ženu odmítnout v případě, že je ze spádového území porodnice(pokud se tam zrovna třeba nemaluje) nebo v případě, kdy se jedná o neodkladnou péči a není již čas převézt ženu jinam.Nadto porod je v podstatě považován za akutní stav vždy takže by vás v porodnici měli přijmout už z toho titulu ,že jde o porod a tedy akutní stav.
- rezervace nadstandardniho porodniho boxu a pripadne i pokoje sestinedeli je mozna? prip. je mozne tuto rezervaci provest pouze na planovany termin porodu? To je nadstandartní služba, podmínky poskytování nadstandartních si vymezí porodnice sama, avšak měli by Vás o těchto podmínkách předem řádně informovat.
- jak jsou nadstandardy zpoplatneny? Porodnice je povinna tyto informace na požádání poskytnout. Zde se můžete chovat jako spotřebitel k prodávajícímu (poskytovateli služby) a dle zákona 634/1992 sb. o ochraně spotřebitele máte právo na informace o vlastnostech prodávaných či nabízených výrobků nebo charakteru poskytovaných služeb. Pokud je porodnice je porodnice zřizovaná Ministerstvem zdravotnictví, městem či krajem má dle mého názoru též povinnost poskytovat občanům informace dle zák. 106/1999 sb., zák. o svobodném přístupu k informacím
- je moznost odmitnout pritomnost studentu ve vsech fazich porodu a rodit tedy jen s asistentkou, prip. asistentkou a lekarem? Přítomnost studentů odmítnout můžete. Rodička má obecně právo na sebeurčení,takže má právo si určit koho chce u porodu mít řekněme "navíc".
- je mozna pritomnost otce u porodu ve vsech jeho fazich a je tato zpoplatnena? Informace by měli poskytnou předem přítomnost otce by zpoplatněna být neměla Řešeno zde: http://www.aperio.cz/poradna/31817
- je dite ihned prilozeno matce na bricho? O tom by měli rozhodovat především rodiče toho dítěte.O zdravotní péči o miminko rozhodují rodiče ,tedy Vy a otec. Rodiče rozhodují i o manipulaci s dítětem po porodu a o zdravotních službách poskytnutých dítěti v porodnici.Jedinou výjimkou je případ neodkladného provedení vyšetřovacího nebo léčebného úkonu nezbytného k záchraně života nebo zdraví dítěte. To je jediným důvodem, z kterého mohou lékaři odchodu dítěte bránit. Život či zdraví dítěte musí být v danou chvíli konkrétně ohrožen, nikoliv pouze hypoteticky.Zdravého novorozence lékaři na přání rodičů musí položit matce na břicho. V případě císařského řezu by měla být nabýdnutá alternativní možnost- třebapřiložení dítěte matce k tváři nebo možnost dát dítě otci na kůži pod tričko atp.
Úmluva o lidských právech a biomedicíně
Úmluva o právech dítěte
Usnesení předsednictva ČNR č. 2/1993 Sb., Listina základních práv a svobod
Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Zdravotní péče v těhotenství a mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.