Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Práce pro jiného zaměstnavatele, výpověď, daně

01.06.2015

Dobrý den, prosím o radu. Před nástupem na MD jsem pracovala jako lékařka v jedné nemocnici, kde mám stále smlouvu na dobu neurčitou. Nyní jsem na RD (do 12/2016) a mám možnost pracovat v jiném zdravotnickém zařízení na poloviční úvazek (jiný obor, stále pozice lékařky).
1. Musím mít souhlas zaměstnavatele s touto novou prací?
2. Předpokládám, že se do původní nemocnice již nevrátím, jelikož jsem se během MD přestěhovala 150 km daleko. Výpověď po dobu RD zatím ale dávat nechci, protože nevylučuji, že např. za rok znovu neotěhotním. Pokud by mi tedy smlouva stále trvala, já během ní chodila do nového zaměstnání a před koncem RD byla znovu těhotná, počítala by se mi PPM z obou zaměstnání?
3. Kdybych dala výpověď, nebo bychom se dohodli, bude se mi PPM stejně do 4 let věku prvního dítěte počítat z vyššího výdělku?
4. Pokud by mi běžela dvouměsíční výpovědní lhůta během RD, můžu souběžně pracovat již v novém zaměstnání?
5. V původním zaměstnání mám, tuším, podepsaný "růžový papír". Bylo by lepší zrušit ho (pokud to jde) a podepsat ho spíš v novém zaměstnání. Předpokládám, že tam budu mít výdělek větší jak 10 tisíc/měsíc.

Předem mockrát děkuji za odpověď a chválím tyto stránky. Jsou výborné!

Dobrý den,

zákoník práce v § 304 uvádí, že zaměstnanci(i na rodičovské dovolené) mohou vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti prvního zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti. Pokud dané zdravotnické zařízené poskytuje stejné činnosti jako Váš dosavadní zaměstnavatel, je třeba jeho souhlasu.

Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění

Podmínky jsou:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství;
- v den nástupu na peněžitou pomoc v mateřství trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání peněžité pomoci v mateřství (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého peněžitá pomoc v mateřství náleží.

Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo doba účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium – pokud bylo úspěšně dokončeno;
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte).

Pro získání peněžité pomoci v mateřství je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství se bude posuzovat v každém zaměstnání samostatně.

Vzhledem k tomu, že trvá Váš pracovní poměr, vznikne Vám opětovný nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Zároveň, pokud nastoupíte na peněžitou pomoc v mateřství do 4 let předchozího dítěte je možno využít ustanovení zákona, které říká, že u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. Pokud byste tedy nastoupila na peněžitou pomoc v mateřství do 4 let předchozího dítěte, pak by dávka neměla být nižší než u prvního dítěte.

Budete-li splňovat podmínky nároku na dávku v obou činnostech, bude Vám pak peněžitá pomoc v mateřství náležet z obou zaměstnání (přičemž v tomto případě se vyplácí jen jedna dávka, vypočítaná z úhrnu neredukovaných denních vyměřovacích základů z obou zaměstnání).

Pokud by již netrval pracovní poměr, pak ustanovení zákona, které říká, že u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství, nelze použít.
Pokud by Vám běžela dvouměsíční výpovědní lhůta, tak souběžně pracovat v novém zaměstnání můžete, ovšem se souhlasem původního zaměstnavatele, viz. podmínky výše.

Pokud jste v původním pracovním poměru na rodičovské dovolené a z jiného pracovního poměru byste měla příjem, pak je na místě "Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti" převést k danému novému zaměstnavateli.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.