Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné

04.06.2015

Dobry den, rada bych Vas požádala o radu. Manžel opustil me a nase témeř trileta dvojčata kvuli jine žene, s niž, jak se nyní ukázala, ceka dalsi dítě. Chce se okamžitě rozvést. Jeho čistý měsíční prijem činí neci málo pres 90tis. Jaká by byla výše alimentu s přihlédnutím ke vsem skutečnostem? Moje advokátka tvrdí, ze bychom měli mit nárok cca na 14 tis na jedno dítě, avšak manžel s jeho advokátem tvrdí, ze soudně mi přiznají maximálně 17tis na obe deti dohromady. Je to dost podstatný rozdíl. Dále mame ve SJM dum s vysokou hypotékou, pricemzv spí saně dobr nam prodej domu nepokryje ani celkovou výši hypotéky (alespoň dle odhadu). Jakou ma manžel povinnost zajistit me a detem bydleni? Ma manžel nějakou vyživovány povinnost vůči me? Rodičovskou dovolenou mam do 1.9.2016. Mam nějakou možnost obrátit se Napr. Na sociální prcovniky, kdyz me manžel vydira pres deti, nebudu-Li souhlasit s jeho navrhy k rozvodu dohodou? Konkrétně mi vyhrožuje střídavou peci. Podotýkám, ze dosud se od chvíle, kdy na pustil, o deti zajímá jen minimálně, zije se svou novou partnerkou v jiném městě nez ja s detmi a je velmi pracovně vytížen. Nicméně jeho partnerka půjde na mateřskou dovolenou, vzhledem k tomu, ze je těhotná. Muj příběh je poněkud zmatený, avšak věřím, te mu budete schopni nejak poradit. Dekuji

Vážená paní,
Rozhoduje-li soud o vyživovací povinnosti, vychází na straně jedné z odůvodněných potřeb a majetkových poměrů dítěte a na straně druhé ze schopností, možností a majetkových poměrů povinného (plátce výživného). Soud přitom zkoumá, zda se povinná osoba nevzdala bez vážného důvodu výhodného zaměstnání (výdělečné činnosti) nebo majetkového prospěchu; případně zda nepodstoupila nepřiměřená majetková rizika (např. soud nepřihlíží k tomu, že povinná osoba před určením výživného dala bez důvodu výpověď a je vedena jako uchazeč o zaměstnání na úřadě práce).
Rovněž se přihlíží k tomu, že povinný o dítě osobně pečuje, a k míře, v jaké tak činí; přihlédne se popřípadě i k péči o rodinnou domácnost.
Rozsah vyživovací povinnosti je dále určován odůvodněnými potřebami dítěte, které závisejí zejména na jeho věku a zdravotním stavu. Dále se přihlíží k tomu, jakým způsobem se dítě připravuje na své budoucí povolání, k mimoškolním aktivitám, ke koníčkům apod. Při stanovení výše výživného soud přihlíží rovněž k dalším vyživovacím povinnostem rodiče – další dítě (děti), manžel(ka). Soud může určit částku vyšší nebo i nižší, než je navrhovaná. Není stanovená žádná horní ani spodní hranice výše výživného. Dohodnou-li se rodiče na výši výživného, soud většinou jejich dohodu schválí.
Při výpočtu orientační výše výživného se základ bere čistý příjem povinného rodiče, bez jakýchkoliv dalších odpočtů, tedy bez zohlednění nákladů na domácnost, splátek úvěrů, hypoték, leasingů apod.

Tabulka pro určení výše výživného
věk dítěte výše výživného
v % z příjmu
do 5 let 11 až 15 %
od 6 do 9 let 13 až 17 %
od 10 do 14 let 15 až 19 %
od 15 do 17 let 16 až 22 %
nad 18 let 19 až 25 %
Tabulka má doporučující charakter, není závazná. Tabulka je velmi dobře použitelná pro jedno dítě. V případě dvou dětí se nepoužije pro každé dítě, ale použije se zpravidla procentuální rozpětí stanovené pro starší dítě a součet výživného pro obě děti bude odpovídat horní hranici procentuálního rozpětí. Z praxe vyplývá, že obvykle maximální podíl příjmu rodiče připadající na výživné na děti se pohybuje kolem 30 až 35 %. Nelze ovšem vyloučit ani hraniční případy vyššího podílu
Podle mého názoru výživné na jedno dítě bude stanoveno pravděpodobně v rozpětí 10 000 Kč
- 13 500 Kč.
Na výživné máte právo i Vy, a to po dobu do rozvodu a po dobu po rozvodu, což upravují ustanovení §§ 761 a 762 občanského zákoníku. Rozsah vyživovací povinnosti a způsob poskytování výživného se řídí dohodou manželů nebo rozvedených manželů; ujednají-li si, že se výživné nahradí odbytným, zanikne právo rozvedeného manžela na výživné poskytnutím odbytného. Nedojde-li k dohodě rozvedených manželů o výživném, může potřebný bývalý manžel navrhnout, aby o vyživovací povinnosti druhého manžela rozhodl soud.
Nedohodnou-li se manželé nebo rozvedení manželé o výživném, může manžel, který rozvrat manželství převážně nezapříčinil nebo s rozvodem nesouhlasil a kterému byla rozvodem způsobena závažná újma, navrhnout, aby soud stanovil vyživovací povinnost bývalého manžela i v takovém rozsahu, který zajistí, aby rozvedení manželé měli v zásadě stejnou životní úroveň. Právo rozvedeného manžela na výživné lze v tomto případě považovat za důvodné jen po dobu okolnostem přiměřenou, nejdéle však po dobu tří let od rozvodu.

Pokud se týká bydlení, je třeba najít vhodné řešení pro Vás pro všechny. Bude třeba vypořádat společné jmění manželů - společnou nemovitost a hypotéku. Zákon vašemu manželovi neukládá povinnost Vám zajistit bydlení. Doporučuji se vypořádat tak, abys Vám vznikl prostor pro zajištění vlastního bydlení: např. 70% kupní ceny z prodeje nemovitosti bude Vaše a 30 % částky z hypotéky. Váš manžel by měl v rámci vypořádání zohlednit skutečnost, že zavinil rozpad manželství a v podstatě to vyměnit za "bezproblémový rozvod."
Záleží na taktice a schopnosti vyjednávat Vaší advokátky.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.