Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Pracovní cesta

28.05.2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má manžel právo odmítnout zahraniční, potažmo tuzozemní služební cesty. V prac. smlouvě má uvedeno automechanik i řidič autobusu. Dokud jsem byla s dětmi na RD, nevadilo nám to a občas jezdil, přestože jeho hlavní náplň práce je automechanik. Nyní se musím vrátit do práce a je potřeba, aby jeden rodič děti do školky vozil, druhý vyzvedával. Vím, že já jako matka 2 malých dětí, mám právo zahr. služ. cestu odmítnout, jak je to ale s tatínky? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,
podle § 241 ZP je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Toto ustanovení se vztahuje na oba rodiče.
Manžel se zaměstnavatelem může dohodnout, např. že potřebuje vozit ráno děti do školky, takže požádá o úpravu začátku pracovní doby.
V případě služebních cest vašeho manžela je tu však ještě jeden problém, že u profese „řidič autobusu“ se již na začátku pracovního poměru předpokládá, že bude jezdit, že nebude sedět v sídle společnosti. Je otázka, kdy a zda se jedná o služební cestu. To bych musela znát, jak má manžel upraveno místo výkonu práce v pracovní smlouvě.
Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním. Maximální dobu trvání pracovní cesty právní předpisy neomezují, pouze stanoví, že jde o „dobu nezbytné potřeby“. Pracovní cesta není limitována ani prostorově. Jejím cílem může být jiná organizační jednotka zaměstnavatele, ale i jiná právnická či fyzická osoba v tuzemsku i v zahraničí. Zaměstnance může vyslat na pracovní cestu zaměstnavatel, případně vedoucí zaměstnanec.
Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na pracovní cestu pouze za předpokladu, že se na tom se zaměstnancem dohodl. Svůj souhlas s vysláním může zaměstnanec vyjádřit písemně již předem v rámci pracovní smlouvy, ústně před jejím vykonáním nebo i konkludentně nastoupením pracovní cesty podle pokynu zaměstnavatele.
Zaměstnavatel je omezen ve vysílání některých zaměstnanců na pracovní cesty. Na základě § 240 ZP nesmí zaměstnavatel následující zaměstnance vyslat bez jejich souhlasu na pracovní cestu mimo obvod obce jejich pracoviště nebo bydliště (přeložit je smí jen na jejich žádost):
* těhotnou zaměstnankyni,

* zaměstnance (ženu i muže) pečujícího o dítě do věku 8 let,

* osamělého zaměstnance (ženu i muže) pečujícího o dítě do 15 let,

* zaměstnance (ženu i muže), který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle § 8 zákona o sociálních službách považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost).

Forma souhlasu s vysíláním na pracovní cesty není stanovena, postačí proto souhlas ústní. Ustanovení § 240 je třeba vykládat tak, že v případě uvedených skupin zaměstnanců je nutný individuální souhlas ke každé pracovní cestě mimo obvod obce jejich pracoviště nebo bydliště.
Znovu však opakuji, že u profese řidič autobusu je cestování náplní práce. Když zaměstnanec – řidič autobusu – odmítne jet, znamená to, že odmítá pracovat. Abych mohla lépe odpovědět, musela bych znát podrobně konkrétní podmínky u zaměstnavatele.
Doporučuji, aby se manžel se zaměstnavatelem „rozumně“ dohodl.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.