Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nedostatek financí, sociální dávky

04.06.2015

Dobrý den, jsem těhotná, , každým dnem budu rodit.Mam nárok na PPM, po neschopence, kterou jsem měla od 13.03.2015, do nástupu na MD což bylo 23.04.2015...Žádné peníze mi od te doby ještě nedorazily, přes dva měsíce jsem bez příjmu. Bydlim v byte, kde mi pan majitel nechce povolit zřízení trvalého pobytu, takže nemohu žádat o příspěvek na bydlení. Dva měsíce nemám zaplaceny nájem. Přítel skoncil ve vazbě za neplnění vyživovací povinnosti, na dite ktere mel s prvni zenou,momentalně byl ale take bez příjmů. Otcovství jsme nestihli potvrdit a přemýšlím, ze se tim ted v teto situaci nebudu stresovat a zabyvat a otce neuvedu, je to mozne? Take by me zajimalo na co vse bych mohla mit pravo pobírat a hlavně jak bych mohla vyresit situaci s nájmem, majitel me muže každou chvíli vyhodit a ja mam pred sebou šestinedělí, kdy nemůžu absolutne nic dělat.Pritom hned v únoru kdy jsem věděla, ze v práci budu končit jsem jej obeznamila, a poprosila o trv.bydliste hlavne z důvodu příspěvku na bydlení a toi pres to ze jsem četla, ze na to právo mam i bez
povolení, ale zakázal mi to a ja nechtěla jednat proti.Chtela bych poprosit o radu jak z teto situace ven . Děkuji moc

Dobrý den,
bohužel poslední dobou se dost často stává, že správa sociálního zabezpečení je s výplatou dávek ve zpoždění, je třeba se obrátit na místně příslušné pracoviště.
K uplatnění nároku na přídavek na bydlení skutečně potřebujete mít v bytě trvalý pobyt. Novinkou v zákoně o evidenci obyvatel je, že pokud máte nájemní smlouvu či jinou smlouvu prokazující oprávněnost užívání bytu, nemusíte mít k nahlášení adresy trvalého pobytu souhlas majitele. Nahlášení adresy trvalého pobytu naprosto nezakládá žádné nároky k bytu, jde jen o administrativní adresu, právě pro tyto a podobné účely (volební okrsky, příslušnost k úřadům apod.)
Neuvedení otce do rodného listu může zkomplikovat vaše případné nároky na sociální dávky. Budete muset doložit orgánu pomoci v hmotné nouzi, že jste vůči otci dítěte uplatnila nárok na výživné na dítě a případně také nárok na příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce.
Jestliže dosud nebylo otcovství k dítěti určeno, může orgán pomoci v hmotné nouzi na matce požadovat, aby proti muži, který může být otcem dítěte podala návrh k soudu a uplatňovala nároky na výživné. Pokud nepodnikne příslušné úkony k uplatnění výše uvedených nároků vůči otci dítěte, stanoví zákon bohužel předpoklad, že se matka nadále nepovažuje za osobu v hmotné nouzi.
Orgán pomoci v hmotné nouzi může v této věci požádat o součinnost také pracovníky orgánu sociálně právní ochrany dětí s tím, aby s matkou projednali uplatnění nároků vůči otci dítěte. Nejde totiž jen o práva Vaše ale také o právo dítěte na otce a s tím spojená práva.
Uplatnění nároků a pohledávek příslušný orgán pomoci v hmotné nouzi nevyžaduje v případech, kdy je zřejmé, že jejich uplatnění by nebylo úměrné zisku z něj plynoucímu, nebo pokud nepovažuje za možné je po osobě spravedlivě žádat. To by mohl být Váš případ.
Jestliže matka samoživitelka požádá o dávky hmotné nouze a u dítěte není uveden otec, je odkázána na oddělení sociálně právní ochranu dětí (OSPOD), které vydá stanovisko, zda neuvedení otce je důvodné či nikoli. Je-li neuvedení otce důvodné, po žadatelce se kromě dalších náležitostí (doložení příjmů, nákladů na bydlení .......) nic nepožaduje.
Dospěje-li OSPOD, že neuvedení otce důvodné není (záleží na posouzení konkrétních důvodů), potom se krátí nějakým procentem částka životního minima matky (cca 20% odpovídající 200 - 250,-Kč). Vyjde-li i po tomto zkrácení nárok na dávku, je tato po dobu 6 měsíců vyplácena. Žadatelka je zároveň vyzvána, aby uplatnila výživné na otci (v případě neplacení přiznaného výživného, exekuci). Jestliže zmíněné neuplatní, dávka je po 6 měsících odejmuta. Orgán pomoci v hmotné nouzi se většinou snaží žadatelkám vyhovět, musí však zkoumat, zda ustanovení zákona byla naplněna, pokud nedojde v šestiměsíční lhůtě k řádnému uplatnění nároků a pohledávek, má se za to, že osoba, není v hmotné nouzi, protože prokazatelně neprojevuje dostatečnou snahu zvýšit si příjem vlastním přičiněním.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.