Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výpověď a pracovní neschopnost

03.06.2015

Dobrý den,
v zaměstnání mi byla 29.4.ústně sdělena výpověď z důvodu zrušení pracovního místa. Odmítla jsem podepsat na místě převzetí výpovědi a okamžitě ještě ten den jsem nastoupila na nemocenskou. Odmítli mi dát domů k prostudování připravenou výpověď. Jak je to prosím s nemocenskou a do kdy jsem zaměstnanec? Kdy se musím hlásit na úřad práce? Další dotaz: od příštího měsíce 1.6. mi nabízí zaměstnavatel abych nastoupila na překážky v práci s tím, že pracovní poměr zkončí k 30.6.Pokud bych přerušila nemocenskou a nastoupila zpět do zaměstnání na překážky změní se tím pro mne něco? Před koncem měsíce bych opět nastoupila na nemocenskou. Mám již dlouhodbě potíže s páteří, jsem po operaci vyhřezlé ploténky a nemocenská je u mě opodstaněná. Pro bolesti zad jsem již dlouhodobě práci vykonávala s obtížemi, ale snažila jsem se do poslední chvíle vše zvládat. Prosím o radu, jak pro mne nejlépe tuto situaci řešit. Mám dvě děti a ztráta mého příjmu bude hodně citelná. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,
otázkou tedy je, zda Vám v současné době byla dána platně výpověď či nikoliv. Takto na dálku to samozřejmě nemohu posoudit a tak pouze několik obecných informací. Výpověď z pracovního poměru musí být písemná, jinak se k ní nepřihlíží. Písemnosti týkající se vzniku, změn a skončení pracovního poměru musí být doručeny zaměstnanci do vlastních rukou.
Písemnost doručuje zaměstnavatel zaměstnanci do vlastních rukou na pracovišti, v jeho bytě nebo kdekoliv bude zastižen anebo prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací; není-li to možné, může zaměstnavatel písemnost doručit prostřednictvím provozovatele poštovních služeb. Nedoručuje-li zaměstnavatel písemnost prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací nebo prostřednictvím provozovatele poštovních služeb, považuje se písemnost za doručenou také tehdy, jestliže zaměstnanec přijetí písemnosti odmítne. Otázka tedy je, zda Vám byla výpověď doručena či nikoliv.
Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným. Otázkou, kterou by mohl definitivně posoudit až soud ve sporu na základě žaloby na neplatnost rozvázání pracovního poměru je, zda došlo k doručení výpovědi či nikoliv.
Pokud tedy k doručení výpovědi nedošlo a Vy jste v pracovní neschopnosti, nelze Vám výpověď do jejího skončení platně dát.
Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá. To znamená, že i kdyby Vám byla výpověď platně včas doručena, nástupem do pracovní neschopnosti se zastavil běh výpovědní doby a tato nepoběží až do skončení pracovní neschopnosti.
Nerozumím tedy příliš zaměstnavateli, co sleduje svou nabídkou, snad to, že Vám namluví, že takto Váš pracovní poměr skončí s Vaším souhlasem koncem června a vy se tak nebudete nijak bránit.
Je tedy třeba se zaměstnavatelem dopřesnit, že tedy rozhodně v souladu se zákoníkem práce Váš pracovní poměr neskončí k 30. červnu. Že Vám ani nebyla doručena výpověď a že jste nyní v pracovní neschopnosti s výhledem na dlouhodobé trvání. Je podstatné komunikovat se zaměstnavatelem písemně, mít dostatek důkazů pro případný spor.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.