Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodinné právo

22.05.2015

Vážená paní, vážený pane.
Manžel je cizinec, Egypťan. Obavám se v budoucnosti únosu svých dcer, kterým manžel vyhrožuje. Proto hledám způsob, jak ochránit aspoň druhou dceru. Narodila se 14. dubna tohoto roku a manžel o ni neprojevuje zájem, již delší dobu nežijeme ve společné domácnosti, nebyl ji navštívit, výživné neplatí. Bylo by možné, 15. června zažádat o osvojení dítěte mými rodiči, tzn. prarodiči dítěte a zbavit manžela všech rodičovských práv.
Vážená paní, vážený pane,
mám poslední dotaz. Manžel je cizinec Egypťan. Žádá si nyní o trvalý pobyt. Je možné nějak zabránit tomu, aby ho získal nebo ho získá automaticky na základě toho, že zde má 2 děti, přestože se o ně skoro nezajímá a výživné platí nepravidelně. Všichni říkají, že pokud tu má dítě, už je v podstatě nevyhostitelný, přestože je existenčně ohrožuje, viz předchozí dotaz.
Děkuji za odpověď

Dobrý den,
předpokládám, že manžel je zapsán v rodném listě dítěte a má tak k němu veškerá práva a povinnosti. K vycestování dítěte do zahraničí potřebuje pro dítě pas, popř. občanský průkaz. Ten je možné vystavit na základě rodného listu dítěte, který předpokládám, máte u sebe Vy.
Co se týká osvojení dcery Vašimi rodiči, tak toto náš právní systém neumožňuje. Podle ustálené soudní praxe není možné osvojení v pokolení přímém a osvojení sourozencem.
Zbavení rodičovské odpovědnosti má za následek, že rodič nemůže svoji rodičovskou odpovědnost vůbec vykonávat (fakticky byste mohla tedy dítě zastupovat jen Vy). Jedná se o nejzávažnější zásah do práv rodičů. Tedy rodič, který byl rodičovské odpovědnosti zbaven se (až na výjimky kdy styk s dítětem výslovně povolí soud) nemůže se svým dítětem stýkat, nemůže za dítě jednat atp. Jde o velice závažný zásah do práv rodiče i dítěte. Předpokladem je, že rodiče z důvodů, které spočívají v jejich osobě, hrubě porušují nebo zneužívají práva a povinnosti, které tvoří obsah rodičovské odpovědnosti. Zneužíváním se rozumí ohrožování tělesného a duševního vývoje dítěte, vybízení k trestné činnosti a nemorálnímu životu, týrání dítěte, ubližování na zdraví a jeho pohlavní zneužívání. Za závažné zanedbávání rodičovské odpovědnosti se považuje zejména dlouhodobé neplnění rodičovské odpovědnosti, trvalé ponechání dítěte ve výchovném zařízení spojené s nezájmem o toto dítě a neprojevením snahy převzít je do rodinné výchovy, nemorální způsob života rodičů.
Zbavení rodičovských práv nezbavuje povinnosti platit výživné (a už vůbec ne zaplatit případné dlužné výživné). Vždy se však bude posuzovat, zda zbavení rodičovských práv je v zájmu dítěte. Nejde ale o zrušení rodičovství jako takového, kdy by byl rodič vymazán z rodného listu dítěte.
Ve Vašem případě předpokládám, že se o nic takového nejedná.

Jako občan třetí země, který je rodinným příslušníkem občana EU s trvalým bydlištěm na území ČR, může o vydání povolení k trvalému pobytu požádat například po 2 letech nepřetržitého pobytu na území ČR, pokud jste alespoň 1 rok rodinným příslušníkem občana EU.
Podmínky pro vydání povolení k trvalému pobytu občanům třetích zemí
Pro vydání tohoto povolení musíte splnit tyto podmínky:
1. Musíte být rodinným příslušníkem občana Evropské unie.
2. 2 roky nepřetržitého přechodného pobytu na území ČR, pokud jste nejméně 1 rok rodinným příslušníkem státního občana České republiky, který je na území přihlášen k trvalému pobytu, nebo jste rodinným příslušníkem občana jiného členského státu Evropské unie, kterému bylo vydáno povolení k trvalému pobytu na území.
3. K žádosti musí být předloženy veškeré náležitosti uvedené níže.
4. Nesmí být shledány důvody pro zamítnutí či zastavení řízení o Vaší žádosti.
Jako občan třetí země, který je rodinným příslušníkem občana EU, můžete o povolení k trvalému pobytu žádat též po 5 letech nepřetržitého přechodného pobytu na území ČR. V případě této žádosti by nehrála roli doba, po kterou jste rodinným příslušníkem občana EU. K žádosti předložte tyto náležitosti. Obávám se, že ani tady nic nezmůžete. Můžete zkusit podat podnět k zastavení řízení, ve kterém uvedete důvody, proč by dotyčný neměl získat povolení. Tímto podnětem se úřady pak budou zabývat a posoudí vážnost situace.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.