Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Penětitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek

20.05.2015

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně mateřské či rodičovského příspěvku.

Jsem v 7. týdnu těhotenství, které bylo neplánované, zřejmě chyba v užití antikoncepce při přecházení na jinou.

Jsem nyní v zaměstnání, kde mám zkušební dobu do konce července. U této firmy pracuji, ale již od října, avšak nedali mi smlouvu na HPP, ale na DPP, kvůli odvodům. HPP jsem si vyhádala teprve ted v dubnu.

Nyní nemám splněný nárok na MD, pokud by to zaměstnavatel zjistil, jsem si jistá, že by mě vyhodil ve zkušební době, na co bych pak měla nárok?

V roce 2014 jsem pracovala 3 měsíce na DPP, poté 3 měsíce na HPP, který skončil zkušební dobou (duben - červen 2014), poté jsme se starala od července do srpna o umírajícího člena rodiny a pobírala příspěvek na péči a v říjnu 2014 jsme nastoupila do nynějšího zaměstnání, ale smlouva na HPP až od dubna 2015.

Má gynekoložka mi navrhla nemocenskou, jelikož trpím migrénami, které se mi ted v prvním trimestru značně zhoršily, pracuji 12 hod. směny v prostředí, kde je dost dusno i se v něm občas tahám s těžkými věcmi, já ale odmítla, jelikož jsem se na internetu dočetla, že zaměstnavatel mě může vyhodit ve zkušební době po 14 dnech nemocenské bez ohledu na těhotenství.

Pokud bych v práci zůstala do konce zkušební doby (konec června) a měla splněno z předchozího zaměstnání v roce 2014 3 měsíce a zde 3 měsíce v roce 2015 na HPP a šla od července na nemocenskou, započítala by se nemocenská do nároku na MD? a pokud ne, jaké bych měla jiné varianty, abych nezůstala bez příjmu? Nejsem sama, s přítelem spolu žijeme, ale nemáme ani jeden již rodiče, co by mohli vypomoci a s přítelovým platem bychom vyšli jen tak tak při přestěhování do menšího bytu, tak sháním varianty, abych věděla co dělat..

Děkuji předem za odpoved.

S pozdravem

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů. Účast na nemocenském pojištění zakládá nejen pracovní poměr, ale např. i dohoda o provedení práce s příjmem přesahujícím 10.000,- Kč měsíčně. Do doby účasti na nemocenském pojištění se započítává i pracovní neschopnost v době trvání pracovního poměru, nikoli však pracovní neschopnost po jeho skončení. Potřebná doba účasti na nemocenském pojištění nemusí být splněna v jednom zaměstnání, započítá se i doba účasti na nemocenském pojištění v předchozím zaměstnání ve lhůtě 2 let přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství.
Žena, která nesplňuje podmínky vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství např. z důvodu nedostatečné účasti na nemocenském pojištění, ale splňuje podmínky vzniku nároku na nemocenské má nárok na tzv. nemocenské v souvislosti s porodem, tj. lékař jí uzná práce neschopnou počátkem 6. týdne před očekávaným dnem porodu a pracovní neschopnost ukončí zpravidla 6 týdnů po porodu. Pobírání nemocenského v souvislosti s porodem umožňuje provést volbu rodičovského příspěvku.
Pokud nebudete mít nárok ani na peněžitou pomoc v mateřství ani nemocenské v souvislosti s porodem bude Vám náležet z důvodu péče o dítě rodičovský příspěvek a to poprvé za měsíc ve kterém se dítě narodí. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce. Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte. Bližší informace o dávce, seznam kontaktních pracovišť a formulář žádosti naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.