Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Penětitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek

20.05.2015

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně mateřské či rodičovského příspěvku.

Jsem v 7. týdnu těhotenství, které bylo neplánované, zřejmě chyba v užití antikoncepce při přecházení na jinou.

Jsem nyní v zaměstnání, kde mám zkušební dobu do konce července. U této firmy pracuji, ale již od října, avšak nedali mi smlouvu na HPP, ale na DPP, kvůli odvodům. HPP jsem si vyhádala teprve ted v dubnu.

Nyní nemám splněný nárok na MD, pokud by to zaměstnavatel zjistil, jsem si jistá, že by mě vyhodil ve zkušební době, na co bych pak měla nárok?

V roce 2014 jsem pracovala 3 měsíce na DPP, poté 3 měsíce na HPP, který skončil zkušební dobou (duben - červen 2014), poté jsme se starala od července do srpna o umírajícího člena rodiny a pobírala příspěvek na péči a v říjnu 2014 jsme nastoupila do nynějšího zaměstnání, ale smlouva na HPP až od dubna 2015.

Má gynekoložka mi navrhla nemocenskou, jelikož trpím migrénami, které se mi ted v prvním trimestru značně zhoršily, pracuji 12 hod. směny v prostředí, kde je dost dusno i se v něm občas tahám s těžkými věcmi, já ale odmítla, jelikož jsem se na internetu dočetla, že zaměstnavatel mě může vyhodit ve zkušební době po 14 dnech nemocenské bez ohledu na těhotenství.

Pokud bych v práci zůstala do konce zkušební doby (konec června) a měla splněno z předchozího zaměstnání v roce 2014 3 měsíce a zde 3 měsíce v roce 2015 na HPP a šla od července na nemocenskou, započítala by se nemocenská do nároku na MD? a pokud ne, jaké bych měla jiné varianty, abych nezůstala bez příjmu? Nejsem sama, s přítelem spolu žijeme, ale nemáme ani jeden již rodiče, co by mohli vypomoci a s přítelovým platem bychom vyšli jen tak tak při přestěhování do menšího bytu, tak sháním varianty, abych věděla co dělat..

Děkuji předem za odpoved.

S pozdravem

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů. Účast na nemocenském pojištění zakládá nejen pracovní poměr, ale např. i dohoda o provedení práce s příjmem přesahujícím 10.000,- Kč měsíčně. Do doby účasti na nemocenském pojištění se započítává i pracovní neschopnost v době trvání pracovního poměru, nikoli však pracovní neschopnost po jeho skončení. Potřebná doba účasti na nemocenském pojištění nemusí být splněna v jednom zaměstnání, započítá se i doba účasti na nemocenském pojištění v předchozím zaměstnání ve lhůtě 2 let přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství.
Žena, která nesplňuje podmínky vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství např. z důvodu nedostatečné účasti na nemocenském pojištění, ale splňuje podmínky vzniku nároku na nemocenské má nárok na tzv. nemocenské v souvislosti s porodem, tj. lékař jí uzná práce neschopnou počátkem 6. týdne před očekávaným dnem porodu a pracovní neschopnost ukončí zpravidla 6 týdnů po porodu. Pobírání nemocenského v souvislosti s porodem umožňuje provést volbu rodičovského příspěvku.
Pokud nebudete mít nárok ani na peněžitou pomoc v mateřství ani nemocenské v souvislosti s porodem bude Vám náležet z důvodu péče o dítě rodičovský příspěvek a to poprvé za měsíc ve kterém se dítě narodí. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce. Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte. Bližší informace o dávce, seznam kontaktních pracovišť a formulář žádosti naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.