Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nezletilá rodička

21.05.2015

Dobrý den, termín porodu mám 22.5.2015 a včera, když jsem šla do Podolí na poradnu, jsem zjistila že nemám potvrzenou registraci k porodu, slečna na recepci byla velice neříjemná a oznámila mi, že mám smůlu ale že už mě zaregistrovat nemohou, a poslali mě do Vinohradské nemocnice stím, že tam mě vezmou. Jsem ale nezletilá, a řekli mi, že s sebou musím mít mamku, která se ale nemůže uvolnit z práce, vůbec nevím co mám dělat, za chvíli mám termín a tak Vás prosím o radu. Vůbec nevim co a jak bude až to na mě přijde, když nejsem nikde zaregistrovaná, děkuji předem.

Dobrý den.
Tedy za prvé: Informace, které Vám sestra v Podolí poskytla, byly zavádějící a její chování bylo vysoce neetické. Na Vašem místě bych chování té dámy ohodnotila stížností k jejímu nadřízenému, za Vás jako nezletilou může napsat stížnost maminka, tatínek nebo popřípadě jiný zákonný zástupce.
Registrace k porodu nemá oporu v zákoně,jde o výmysl( převážně velkých) porodnic, kterým porodnice často do značné míry omezují zákonem garantovaná práva rodiček.Je to však trochu vina samotných rodiček, že se už léta nechají takto omezovat- registrace nemají oporu v zákoně. Registrace k porodu tedy rozhodně není povinná,žádný zákon Vám nepřikazuje se někde potupně registrovat k porodu.
Pokud nemocnice ženu odmítne, musí jí o tom vydat písemné potvrzení.O odmítnutí rodičky rozhodně nerozhoduje sestra z kartotéky, což bývá často jen středoškolsky vzdělaný zdravotnický personál , s poměrně omezenými kompetencemi. I pokud by Vás po příjezdu do porodnice ta porodnice odmítla (třeba z důvodu, že ještě nejde o rozběhnutý porod) měl by Vás vidět lékař nebo porodní asistentka, zkrátka někdo kdo je schopen posoudit Váš stav.Není možné ženu odmítnout v případě, že je ze spádového území porodnice, nebo v případě, kdy se jedná o neodkladnou péči (a není již možný převoz do jiného zařízení).
Porod je v podstatě považován za akutní stav vždy takže by vás v porodnici měli přijmout už z toho titulu ,že jde o porod a tedy akutní stav. Nemohou Vám neposkytnout péči jen proto, že jste se neregistrovala. Vyberte si porodnici,kde neponižují klientky registracemi a pokud byste náhodou začala rodit předčasně(což už Vám ale nehrozí)anebo byly jiné komplikace ,pak Vás zase velké perinatologické centrum přijmout musí (akutní stav ) a to bez ohledu na to ,zda jste se u nich registrovala či nikoli.
Jste sice nezletilá,ale i rozhodovat o svém zdravotním stavu, a jediným omezením mu je volní a rozumová vyspělost. Nezletilý pacient tak může souhlasit s těmi zákroky, kterým je při své rozumové vyspělosti schopen porozumět, a u kterých chápe jejich možné následky. Dle § 31 zák. 89/2012 sb., občanského zákoníku platí že každý nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, je způsobilý k právním jednáním co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku.
Tedy z výše uvedeného vyplývá, že v 17 letech jste schopná pochopit,co znamená vybrat si porodnici a tedy by Vám mělo být umožněno tento krok učinit i bez přítomnosti rodičů. Dále platí že udělil-li zákonný zástupce nezletilému, který nenabyl plné svéprávnosti, ve shodě se zvyklostmi soukromého života souhlas k určitému právnímu jednání nebo k dosažení určitého účelu, je nezletilý schopen v mezích souhlasu sám právně jednat, pokud to není zákonem zvlášť zakázáno. Tedy ať Vám pro jistotu maminka napíše , že souhlasí s tím, abyste si sama vybrala porodnici atp., opatří to ověřeným podpisem (ověření lze získat např. na check pointu na poště, nebo na obecním úřadě) a neměl by být problém.
Právní předpisy: 372/2011 sb. zák. o zdravotních službách
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Zdravotní péče v těhotenství a mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.