Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Styk prarodiče s vnukem

19.05.2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám jako babička právo vídat svého půlročního vnuka i po té, co mi má dcera zakázala ho vídat. Jako důvod má pouze osobní mstu. Se synem žije v azylovém domě, domů se vrátit nehodlá a nekomunikuje ani se mnou, ani se svými sestrami a když, tak pouze vulgárně nadává a vyhrožuje. Vnuka jsem si brala od 2. měsíců, postarala jsem se, když měl opruzeniny, dlouhé nehtíky, byl poblinkaný a špinavý. Dala jsem ho vždy do kupy a dceři ho v pořádku vrátila, snažila jsem se ji něco o péči naučit, ale marně. Nyní zničeho nic mi nebere telefon, pomlouvá mě a nadává. Vyhrožuje, že už jej nikdy neuvidím. Nevím, jak mám postupovat, abych mohla dál vnuka vídat a brávat si jej na víkendy, jako tomu bylo doposud. S dcerou není možná domluva. Za případnou odpověď předem děkuji,

Dobrý den.
Ano i prarodiče mají právo styku se svými vnoučaty. Právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu. Také dítě má právo se stýkat s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí. Takto je nyní upraven styk prarodiče, ale i jiných osob s dítětem v novém občanském zákoníku. O úpravě styku s dítětem rozhoduje na návrh (prarodiče, dítěte, ….) soud.
Dřívější právní úprava - ustanovení § 27 odst. 4 zák. o rodině zajišťovalo prarodičům a sourozencům právo obrátit se na soud s návrhem na úpravu styku s dítětem, pokud to vyžaduje zájem dítěte. Toto pravidlo bylo vzhledem k rodinným vazbám dítěte a vhodnosti jejich zachování a pěstování shledáno nedostatečným.
Novou právní úpravou se zakládá právo osobního styku s dítětem pro relativně široký okruh osob: osoby příbuzné (rozuměj pokrevně příbuzné ) s dítětem, ať blízce, nebo vzdáleně, a dále pak pro osoby dítěti společensky blízké.
Osobami dítěti společensky blízkými se rozumějí všechny další osoby blízké dítěti, ne s ním ale pokrevně příbuzné (partneři, přátelé, osoby sešvagřené, kamarádi, známí atd.) za předpokladu, že dítě k nim má citový vztah, který není jen přechodný (nesmí jít o známost jen příležitostnou a citový vztah vlastně jen náhodně vzniklý). Rozhodný není tedy citový vztah dotyčných osob k dítěti, ale naopak vztah dítěte k těmto osobám. Pokud pak soud bude o styku rozhodovat, bude zjišťovat právě (mj.) existenci tohoto citu ze strany dítěte.

Dalším předpokladem je, že nedostatek osobního styku s uvedenými osobami by pro dítě znamenal újmu. O povaze této újmy se nemluví, zjevně jde ale o újmu, dotčení zájmu dítěte, popř. především o újmu v rovině citové.
Na druhé straně také dítě může žádat, aby se s ním stýkaly osoby výše uvedené, tedy příbuzní i osoby další. Obecnou podmínkou kladného rozhodnutí soudu o takové žádosti bude ovšem kromě náklonnosti citový vztah a rovněž nebezpečí vzniku újmy dítěti. Zvláštní, nepřekročitelnou podmínkou bude ovšem souhlas dotyčných osob, v podstatě vyhovění žádosti dítěte, aby se s dotyčnými osobami mohlo setkat.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.