Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po RD

15.05.2015

Dobrý den, mám několik otázek k mé situaci.
23.6.2015 budou dceři 3roky. Nastoupit zpět do zaměstnání bych tedy měla 24.6. U firmy jsem zaměstnaná od r.2002, smlouva na dobu neurčitou. Hrozí mi výpověď pro nadbytečnost, protože byla zrušena pobočka na adrese, kterou mám uvedenu ve smlouvě jako místo výkonu povolání.
Dotazy
1.Pokud neexistuje místo výkonu povolání, mohu zůstat doma během 2měsíční výpovědní lhůty na tzv. překážce v práci na straně zaměstnavatele nebo po mně může chtít abych chodila na jinou pobočku?(bude čas dovolených, tak by se mu to hodilo). 2.Výpovědní lhůta se počítá od 1.dne následujícího měsíce. Co s 6 prac.dny, které zbývají do konce měsíce?
3.Pokud zůstanu doma jako osoba pečující o dítě do 4let, mohu si přivydělat a do jaké výše, abych nepřišla o zdravotní pojištění od státu?
4.Je možné, že zaměstnavatel bude ochoten mi dát neplacené volno do 4let dítěte, ale nezaručí mi, že i po té nedostanu výpověď. Budu mít stále nárok na odstupné i po neplaceném volnu?(2měs.výpověď.lhůta+3měs.odstupné)
5.Mohu si případně přivydělat při neplaceném volnu?
Děkuji mnohokrát za odpovědi

Dobrý den,
zaměstnavatel Vás po návratu z rodičovské dovolené musí zaměstnávat prací, která odpovídá Vaší pracovní smlouvě, tedy nejen stejným druhem práce, ale také ve sjednaném místě výkonu práce. jestliže tedy máte uvedeno jako místo výkonu práce jen tu pobočku, která byla aktuálně zrušen, zaměstnavatel Vás nemůže bez Vašeho souhlasu nutit pracovat jinde. Měla byste tedy být doma na překážkách.
6 dní, které zbývají v měsíci červnu nemusíte nijak řešit, je to s nimi stejné, jako se dny ve výpovědní době, pořád trvá Váš pracovní poměr a zaměstnavatel se nějak musí vyrovnat s tím, že nedokáže plnit podmínky pracovní smlouvy, opět byste měla být doma na překážkách.
Pokud pak skončí Váš pracovní poměr, můžete být nadále státním pojištěncem zdravotního pojištění z důvodu osobní celodenní péče o dítě do 7 let věku. Zdravotní pojišťovně je o této skutečnosti třeba předložit čestné prohlášení.

Vzor čestného prohlášení osoby pečující o dítě (děti)

Čestné prohlášení osoby pečující o dítě (děti)
(podle § 7 odst. písm. l) 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění)
Čestně prohlašuji, že splňuji podmínky celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Pečuji o dítě (děti) …………… (jméno a příjmení) datum narození: …………. Dítě, které je předškolního věku, není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje čtyři hodiny denně (Dítě, které plní povinnou školní docházku, je umístěno ve školním zařízení po dobu návštěvy školy, tj. nenavštěvuje družinu) Nemám příjmy ze zaměstnání ani ze samostatně výdělečné činnosti. Jako součást tohoto prohlášení přikládám rodný list dítěte (předkládá se jen v případě, že dítě je pojištěno u jiné pojišťovny než pojištěnec). Dále prohlašuji, že tento nárok neuplatňuje žádná jiná osoba.
V……..…dne……
……………..
Podpis

Stejné prohlášení je třeba předložit zaměstnavateli v případě, že byste čerpala neplacené volno, protože on by za Vás musel hradit zdravotní pojištění, které by pak chtěl zaplatit po Vás. Takto předloží zdravotní pojišťovně toto prohlášení a pojišťovna mu pojistné nebude předepisovat.

Případná výdělečná činnost tedy nevadí neplacenému volnu, ale nesmíte mít příjem ze zaměstnání ani ze samostatně výdělečné činnosti kvůli podmínce státního pojištěnce zdravotního pojištění.
Jiné je to ale s výdělkem dosaženým na základě dohody o provedení práce. Jestliže by Váš výdělek na dohodu o provedení práce nepřevyšoval 10 000 Kč měsíčně, je možné být tzv. osobou pečující a pojistné za Vás bude i tak hradit stát.

S čerpáním neplacené volna se ale váže jiné riziko. Nejde o ochranou dobu a můžete tak kdykoliv dostat výpověď. Nejen tedy po uplynutí neplaceného volna, ale kdykoliv v jeho průběhu může zaměstnavatel (má-li k tomu zákonný důvod) výpověď legálně podat. Pro něho to bude výhodné, protože Vám nebude muset hradit náhradu mzdy (když čerpáte neplacené volno, není žádná mzda, kterou by bylo třeba nahradit), výpovědní doba uplyne během tohoto neplaceného volna. Nárok na odstupné se neztrácí.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.