Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Péče v těhotenství

14.05.2015

Každý člověk rozhoduje sám o tom, zda se nechá vyšetřit či operovat (pokud je schopen se vyjádřit a pokud nejde o akutní záchranu života).
Máme právo vždy říci ne- případně podepsat revers, na který máme ze zákona též právo.
Bohužel ale v našem státě existují situace, kdy je člověk vydírán situací a musí se nechat prohlédnout proti své vůli, jinak nemá nárok na nemocenskou.
Jde o situaci, kdy žena jde ke gynekologovi s tím, že má těhotenské nevolnosti a nemůže vykonávat svojí dosavadní práci, která je ještě vzdálená cca 80 Km daleko a nelze dojíždět v tomto stavu.
Bohužel ale gynekolog oznámí, že pokud chce vypsat nemocenskou, toto nestačí a musí projít vaginálním vyšetřením a že v tomto případě negativní revers nestačí a prostě dle legislativy, aby žena mohla jít na nemocenskou, musí být podrobena vyšetření – v tomto případě proti vlastní vůli.
Dále legislativa tvrdí, že může jít na mateřskou 6-8 týdnů před porodem jen žena, která absolvovala minimálně 10 prohlídek gynekologem a je řádně vedena.
Ovšem, co když žena dle svého práva prostě chodí jen k Pa nebo chodí pouze omezeně, např. na jeden ultrazvuk a k ostatnímu chce podepsat revers?
Můžete objasnit, jak to je a pokud je to takto, jak je možné, že v Čr jsou lidé (v tomto případě ženy, přímo vnuceny a donuceny k něčemu, co z vlastní vůle nechtějí?
Co má taková žena dělat, když nemůže dojíždět do zaměstnání, ale lékař odmítá napsat nemocenskou jen proto, že žena se necítí na vaginální vyšetřeni?

Dobrý den.
1. Dospělá, svéprávná osoba má právo odmítnout jakýkoli zákrok. Výjimky stanovené v zákoně se případy typu vaginální vyšetření nevztahují .Jedním ze základních pravidel medicínského práva je, že jakýkoliv zákrok může být proveden pouze se souhlasem pacienta.O vzniku pracovní neschopnosti rozhoduje lékař. Lékař rozhoduje na základě vyšetření, ale nikde není stanoveno,že by to nutně muselo být vyšetření vaginální. Pokud přijdete se zvracením, myslím,že by gynekolog mohl být schopen ověřit Váš zdravotní stav i jinak než vaginálním vyšetřením. Nezjistí-li ošetřující lékař po vyšetření důvody k rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti, avšak pojištěnec požaduje vydání rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti, vydá ošetřující lékař rozhodnutí o tom, že dočasná pracovní neschopnost nevznikla; Vy potom můžete požádat o posouzení zdravotního stavu pro účely nemocenského pojištění dle zák. 373/2011sb. O Specifických zdravotních službách.
2. Ad žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Tiskopis žádosti vydá a vyplní ošetřující lékař, obvykle gynekolog.Tiskopis může však vyplnit i lékař jiné odbornosti než gynekolog, pokud je mu předpokládaný termín porodu znám. Žena má během těhotenství právo na zdravotní péči v souladu s právními předpisy. V rámci péče hrazené zdravotními pojišťovnami se poskytuje tzv. dispenzární (soustavná) péče těhotným ženám ode dne zjištění těhotenství. I vyšetření v těhotenství žena může odmítnout, nejte tedy povinna podstoupit žádných 10 vyšetření během těhotenství. Žádná definice "minimální péče" v platných právních předpisech neexistuje a Vy máte právo si vybrat, kterou péči chcete čerpat a kterou ne. Lékař Vás pouze musí informovat o tom jakou péči nabízí on a poučit Vás o výhodách, ale i rizicích nabízeného,nesmí Vás k ničemu nutit.
3. Můžete chodit jen k porodní asistentce nebo i kombinovat péči PA a lékaře, můžete u lékaře podstoupit i jen jeden ultrazvuk. Je to vaše právo zvolit si péči. Porodní asistentka je oprávněna mj. i diagnostikovat těhotenství a monitorovat normální těhotenství a provádět vyšetření nezbytná ke sledování průběhu normálního těhotenství, a to samostatně bez dohledu či dozoru lékaře. Máte tedy právo se sama rozhodnout o rozsahu péče kterou chcete v těhotenství akceptovat a máte právo na na volbu poskytovatele péče. Kompetence porodních asistentek vyplývají m.j. i ze směrnice Evropské unie.
4. To Vám objasnit nemohu, prostě se to v ČR stává. Dle mého názoru je to jednak o neinformovanosti zdravotníků a jejich nevhodném avšak stále přetrvávajícím paternalistickém přístupu ke klientkám, je to o etice v chování, které se bohužel stále některým zdravotníkům nedostává.A je to i o neinformovanosti a pasivitě některých žen, které si nechají vnutit to, co nechtějí.
Právní předpisy

Úmluva o lidských právech a biomedicíně
Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách
187/2006 sb. o nemocenském pojištění

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Zdravotní péče v těhotenství a mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.